Złożyli hołd Żołnierzom Wyklętym

Uroczystości odbyły się przed pomnikiem ofiar stalinizmu (fot. tcz.pl)
Tczew - Złożyli hołd Żołnierzom Wyklętym
Władze miasta i powiatu, działacze opozycji antykomunistycznej w czasach PRL oraz członkowie stowarzyszenia "Zawsze Solidarni" uczcili wczoraj (01.03) Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Święto obchodziliśmy w naszym kraju po raz drugi.

Przed pomnikiem "Ofiar terroru stalinowskiego" w tczewskim Parku Miejskim władze miasta i powiatu, tczewska młodzież oraz członkowie stowarzyszenia "Zawsze Solidarni" złożyli kwiaty i zapalili znicze.

- Jest bardzo ważne święto, dlatego wspólnie z przedstawicielami miasta oddaliśmy hołd żołnierzom wyklętym. To nasz obowiązek, ale i zaszczyt, że możemy upamiętnić tych, którzy walczyli o naszą wolność - powiedział nam starosta tczewski, Józef Puczyński.

Około 8 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej zostało w czasach stalinowskich uwięzionych, z czego 4,5 tysiąca skazano na śmierć, a wyroki wykonano:

- W ubiegłym roku była nas garstka pod tym pomnikiem. Bardzo nas to cieszy, że tym roku pojawiło się tutaj wielu młodych ludzi - powiedział nam Mieczysław Śliwka ze stowarzyszenia "Zawsze Solidarni" - Dla nas to szczególnie ważne święto, bo mamy korzenie solidarnościowe. Braliśmy udział w strajkach sierpniowych, a podczas stanu wojennego działaliśmy w strukturach podziemnych.

Ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotował Lech Kaczyński, a podpisał Bronisław Komorowski. Dlaczego wybrano datę 1. marca? Tego dnia w 1951 roku wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - odtąd data ta uznawana jest za symboliczną dla podziemia antykomunistycznego.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +11

  kibol_gość

  02.03.2012, 06:43

  ...

  Cześć i chwała bohaterom!

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx3 
 • -13

  Kto pamiętał?_gość

  02.03.2012, 06:44

  1 marca - Światowy Dzień Obrony Cywilnej

  1 marca - Światowy Dzień Obrony Cywilnej Międzynarodowa Organizacja Obrony Cywilnej na swoim IX Zgromadzeniu Ogólnym uchwaliła rezolucję, że dzień 1 marca każdego roku obchodzony będzie jako oficjalny Światowy Dzień Obrony Cywilnej. Całokształt zagadnień dotyczących ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych ujęto w konwencjach Genewskich przyjętych 12 sierpnia 1949 r., które Polska ratyfikowała w 1954 r. Są to: Konwencja - o polepszeniu losu rannych i chorych w awariach czynnych; Konwencja - o polepszeniu losu rannych, chorych i rozbitków sił zbrojnych na morzu; Konwencja - o traktowaniu jeńców wojennych; Konwencja - o ochronie osób cywilnych podczas wojny. Uzupełnieniem Konwencji Genewskich są 2 Protokoły Dodatkowe z 1977 r.: dotyczy ochrony ofiar konfliktów zbrojnych o charakterze Międzynarodowym; dotyczy ochrony ofiar konfliktów nie mających charakteru Międzynarodowego. Obrona Cywilna stanowi system o sprecyzowanych zadaniach, strukturach i formach działania. Jest zespolona ze wszystkimi szczeblami administracji państwowej i samorządowej, podmiotami gospodarczymi organizacjami pozarządowymi oraz z całym społeczeństwem. Do najważniejszych zadań obrony cywilnej należy: służba ostrzegawcza; ewakuacja; przygotowanie i organizowanie schronów; obsługa środków zaciemniania; ratownictwo; służby medyczne,włączając w to pierwszą pomoc oraz opiekę religijną; walka z pożarami ; wykrywanie i oznaczanie stref niebezpiecznych; odkażanie i inne podobne działania ochronne; dostarczanie doraźnych pomieszczeń i zaopatrzenia; doraźna pomoc dla przywrócenia i utrzymania porządku w strefach dotkniętych klęskami; doraźne przywrócenie działania niezbędnych służb użyteczności publicznej; pomoc w ratowaniu dóbr niezbędnych do przetrwania. Organizacje obrony cywilnej w okresie pokoju współdziałają w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków, organizowanym i prowadzonym przez inne organy państwa. Siłą obrony cywilnej jest powszechność, oznacza to, że wszyscy obywatele uczestniczą w ochronie ludzi,którzy znaleźli się w sytuacji zagrożenia.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx3 
 • +4

  ogrodnik_gość

  02.03.2012, 09:16

  "Zastanów się co robisz"

  Twój wpis pokazuje stan twego umysłu... Wyrazy współczucia.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx7.xx0 
 • +8

  Wiktor Ciborowski_gość

  02.03.2012, 09:57

  ZNIEWAGA

  Panowie z SOLIDARNYCH chyba mają kłopoty z koordynacją... żeby sztandar do drzewca przytwierdzić do góry nogami... zniewaga!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx3 
 • +1

  _gość

  02.03.2012, 11:17

  Jak napisał "kibol gość" Cześć i chwała bohaterom! Dzięki tym którzy polegli w sprawach wolności naszego kraju najbardziej właśnie ta chwała się należy. Dzieki nim jesteśmy wolnym narodem bo to oni właśnie poswięcili życie za ojczyznę. To była oznaka prawdziwego PATRIOTYZMU!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx5 
 • +1

  tuskołap_gość

  02.03.2012, 11:44

  Lekcje historii jednak powoli znikają ze szkół.

  I to jest prawdziwy problem, podobnie jak to, że wciąż uczy się jej z peerelowskich podręczników. Władze Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu rekomendują jako pomoc w nauczaniu książkę prof. Antoniego Czubińskiego, w której napisano, że NSZ podpisał pakt z gestapo o ścisłej współpracy. To brednie. http://www.rp.pl/artykul/830853,831144-Oprawcom-lepiej-niz-bohaterom.html

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx7.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.