Nowa stawka składki wypadkowej i wyższe odszkodowania z ZUS

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - Nowa stawka składki wypadkowej i wyższe odszkodowania z ZUS
Część przedsiębiorców w maju zapłaci składkę wypadkową w innej wysokości niż dotychczas. Zmieniły się też kwoty odszkodowań za wypadki przy pracy - od kwietnia są wyższe. Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe aktualizuje się 1 kwietnia każdego roku. Dlatego w maju, płacąc składki za kwiecień, niektórzy przedsiębiorcy zapłacą ją w zmienionej wysokości.

Przedsiębiorcy więksi niż mikro powinni sprawdzić nową wysokość składki, która w ich przypadku zależy od tzw. ryzyka wypadkowości i wynosi od 0,67% do 3,33%. Składka jest tym wyższa, im dana branża jest bardziej zagrożona wypadkami przy pracy. Do prawie 155 tys. płatników w całym kraju miesiąc temu dotarł list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z informacją o nowej wysokości składki. Zawiadomienia otrzymali przedsiębiorcy, którzy wcześniej przekazali dane potrzebne do wyliczenia nowej składki. Ci, którzy tego nie zrobili mogą sprawdzić stopę procentową składki dla swojej branży w poradniku ZUS, który znajduje się na stronie www.zus.pl.

- Zmiana składki nie objęła w tym roku najmniejszych firm, które zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego do 9 osób i podmiotów, które nie mają wpisu do rejestru REGON. Dla nich składka wypadkowa wynosi 1,67%. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


Od 1 kwietnia wzrosły kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje teraz 1033 zł brutto, a więc o 49 zł więcej niż poprzednio. Jeżeli wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ubezpieczony zmarł, to odszkodowanie przysługuje także członkom jego rodziny.

W 2020 roku ZUS w całym kraju wypłacił 46,7 tys. jednorazowych odszkodowań na łączną kwotę 292 mln zł.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -2

  Wals się _gość

  06.05.2021, 12:26

  Wal sie zusie kto mądrzejszy ten ma firmę za granicą i podatki są takie że śmiech na sali, zus słodzieju nigdy ani grosza ode nie nie dostaniesz

  Odpowiedz
  IP: 89.8.xx3.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.