STOPniowo do zmiany - rusza projekt dla poprawy życia mieszkańców

Tczew, plac Hallera (fot. tcz.pl)
STOPniowo do zmiany - rusza projekt dla poprawy życia mieszkańców
W dniach 25 i 26 maja 2012 roku Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP z Warszawy oraz Fundacja Pokolenia z Tczewa realizują przedsięwzięcie STOPniowo do zmiany. Celem tego projektu jest wsparcie i zainicjowanie działań zmierzających do poprawy jakości życia mieszkańców Tczewa i okolic.

Organizatorzy projektu STOPniowo do zmiany zapraszają osoby mieszkające w Tczewie i okolicy, szczególnie liderów i liderki organizacji pozarządowych oraz osoby aktywne w swoich społecznościach, do udziału w pięciu bezpłatnych, dwudniowych warsztatach prowadzonych przez trenerki i trenerów - absolwentów XIII edycji Szkoły Trenerów STOP. Szkoła Trenerów STOP jest znaną i cieszącą się dużym uznaniem w środowisku pozarządowym szkołą trenerską, której słuchacze i słuchaczki uczą się prowadzenia szkoleń metodami aktywnymi. Tematyka szkoleń jest bardzo różnorodna, mianowicie:

- Wieś tematyczna - pomysł na rozwój wsi;
- Partycypacja w kulturze
- Warsztat wzmacniający "Spotkanie Kobiet";

- Od pomysłu do projektu;
- Spółdzielnia socjalna jako przykład aktywizacji społecznej i zawodowej.
Szkolenia odbędą się w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Ks. Janusza St. Pasierba przy ul. Gdańskiej 17 w dniach 25-26 maja 2012 r.

Organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe, dyplomy ukończenia szkolenia oraz drobny poczęstunek w trakcie warsztatów. Liczba miejsc na szkoleniu jest ograniczona.

Zgłoszenia do udziału prosimy nadsyłać do 18 maja 2012 roku:
Na adres e-mailowy: ajablonowska@fundacjapokolenia.pl
Faxem: (58) 352-45-52
Osobiście w biurze Fundacji Pokolenia ul. Kołłątaja 9, 83-110 Tczew.

Spółdzielnia socjalna jako przykład aktywizacji społecznej i zawodowej

DLA KOGO?
Na warsztat zapraszam wszystkie osoby zainteresowane prowadzeniem własnej działalności w formie spółdzielni socjalnej, w szczególności osoby z terenów wiejskich, osoby nieaktywne zawodowo oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

CEL:
Uczestnicy i uczestniczki nabędą wiedzę i umiejętności jak założyć własną spółdzielnie socjalną, skąd otrzymać środki na start i jak prowadzić dalszą działalność spółdzielni.

KORZYŚCI DLA UCZESTNIKÓW I UCZESTNICZEK:

• Dowiesz się czym jest spółdzielnia socjalna;
• Jak założyć spółdzielnie socjalną;
• Jakie są wymagane dokumenty do założenia spółdzielni socjalnej;
• Skąd pozyskać środki na założenie spółdzielni;
• Dowiesz się jak prowadzić spółdzielnie socjalną;
• Poznasz zasady tworzenia biznesplanu;
• Jak można współpracować z samorządem i organizacjami pozarządowymi;
• Poznasz dobre przykłady spółdzielni.

FORMA ZAJĘĆ:
Szkolenie będzie prowadzone metodą warsztatową. Uczestnicy i uczestniczki będą pracować w podgrupach i/lub parach.

Termin szkolenia, miejsce:
25-26 maja 2012, Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie, ul. Gdańska 17, 83-110 Tczew

Czas trwania, liczba osób:
14 godzin w ciągu 2 dni: 25 i 26 maja 2012 w godzinach 10:00-17:00 (z przerwami)
Liczebność: grupa do 15 osób

OSOBA PROWADZĄCA:
Norbert Krzykawski - z wykształcenia socjolog i animator społeczny (absolwent Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego). Od 1999 roku na stale związany ze środowiskiem organizacji pozarządowych. Współzałożyciel Stowarzyszenia Pomocy Szansa oraz Fundacji Larus. Inicjator utworzenia czterech podmiotów ekonomii społecznej. Aktywny propagator idei ekonomii społecznej jako sposobu na aktywizacje społeczno-zawodową lokalnej społeczności a w szczególności osób wykluczonych społecznie. Autor 13 projektów dotyczących aktywizacji osób niepełnosprawnych i lokalnej społeczności. Zarządza dużym zespołem pracowników. Od dwu lat zajmuje się także wspieraniem lokalnej społeczności jak i różnych organizacji społecznych i samorządowych poprzez prowadzenie szkoleń metodami aktywnymi z zakresu ekonomii społecznej, aktywizacji społeczno-zawodowej lokalnej społeczności oraz problematyki niepełnosprawności.

Warsztat wzmacniający "Spotkanie kobiet"

DLA KOGO?
Na warsztat zapraszamy kobiety w wieku powyżej 40 lat zamieszkujące obszary wiejskie chcące zrobić coś dla siebie, skorzystać z wymiany doświadczeń oraz wykorzystać swój potencjał. Jeśli chcesz twórczo spotkać się z innymi kobietami, odkryć swoje możliwości przyjdź na nasz warsztat.

CEL:

Warsztat ma na celu wzmocnić kobiety, oraz pomóc rozpoznać realny wpływ na swoje otoczenie i środowisko. Przyjrzymy się barierom pojawiającym się w życiu codziennym, aby wspólnie je przezwyciężyć, będziemy sprawdzać możliwości i korzyści wspólnego działania. Uczestniczki odkryją co niezwykłego może się wydarzyć w spotkaniu z innymi kobietami.

NA NASZYM WARSZTACIE:

• Przyjrzysz się jak różnorodne mogą być role kobiece;
• Zastanowisz się nad tym co dla Ciebie ważne;
• Przyjrzysz się twórczym sposobom rozwiązywania problemów;
• Nauczysz się jak zdobywać nowe perspektywy w skomplikowanych sytuacjach;
• Będziesz miała możliwość podzielić się swoimi doświadczeniami;
• Poznasz doświadczenia innych kobiet;
• Całość warsztatu zakończymy wspólnym twórczym działaniem wybranym przez grupę

FORMA ZAJĘĆ:
Szkolenie będzie prowadzone metodą warsztatową. Podczas szkolenia będą wykorzystane aktywne formy pracy w grupie i podgrupach m.in. metody dramowe.
Termin szkolenia, miejsce:
25-26 maja 2012, Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie, ul. Gdańska 17, 83-110 Tczew

Czas trwania, liczba osób:
14 godzin w ciągu 2 dni: 25 i 26 maja 2012 w godzinach 10:00-17:00 (z przerwami)
Liczebność grupy: do 12 osób

OSOBY PROWADZĄCE:

Hanna Jurczak- z wykształcenia lekarka, ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny w 2009 r. Absolwentka Szkoły Trenerów STOP - Stowarzyszenia Organizacji Pozarządowych, Rocznego Kursu Rozwoju Osobistego Stażu Gestalt – w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie oraz staży w dziedzinie psychosomatyki i psychoterapii w Berlinie oraz Bergisch Gladbach.
Od 2009 roku jako członkini Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA zdobywała doświadczenie trenerskie, m.in. w projektach „Teatr Forum” oraz „Teatr Rozwiązań” dotyczących komunikacji i określania własnych potrzeb przez osoby dorosłe (2009-2011). W 2011 prowadziła warsztat rozwojowy dla kobiet w ramach „Babskiego lata“ w Warszawie.
Malarka-amatorka. Od około roku uczestniczka kręgów kobiecych, wciąż na nowo inspirowana spotkaniami z kobietami.
Prywatnie córka, wnuczka, siostra, przyjaciółka; lubiąca pożywne jedzenie, pielęgnująca rośliny i czystą podłogę gospodyni gospodarstwa jednoosobowego oraz znajdująca wytchnienie w przyrodzie wolna dusza.

Alicja Jabłonowska- Kortas- studentka V roku Psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Od 2006 koordynatorka działań społecznych i kulturalnych w Fundacji Pokolenia. Absolwentka Szkoły Trenerów STOP- Stowarzyszenia Organizacji Pozarządowych. Trenerka szkoląca z zakresu diagnozy społeczności lokalnej, komunikacji, autoprezentacji itp. Współzałożycielka Alternatywnego Centrum Kultury „Zebra”, działającego w Tczewie, animatorka kultury, organizatorka wielu koncertów, wystaw, spektakli. Aktywna członkini Amnesty Iternational oraz Fundacji Inna Przestrzeń w akcji „Ratuj Tybet”. Na co dzień pracująca z młodzieżą wykluczoną społecznie koordynująca projekt „Włącznik- Kurs na samodzielność”.
Prywatnie mama 9 miesięcznej córki, interesująca się fenomenem kobiecości, odkrywająca coraz więcej innowacyjnych sposobów na godzenie ról zawodowych z rolą rodzinną.

Wieś tematyczna - pomysł na rozwój wsi

DLA KOGO?

Jeśli jesteście grupą mieszkańców zainteresowanych rozwojem swojej wsi, jeśli macie wrażenie, że w Waszej miejscowości niewiele się dzieje, jeśli chcielibyście aby Wasza wieś była atrakcyjniejsza, a Wasze życie ciekawsze to ten warsztat jest dla Was!
Prosimy o zgłaszanie się od 3 do 4 osób z jednej miejscowości reprezentujących lokalną społeczność: przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządu lokalnego, rad sołeckich, lokalnych przedsiębiorców i inne.

CEL:

Odkrycie możliwości rozwoju swojej wsi oraz zdobycie umiejętności projektowania wsi tematycznej.

KORZYŚCI DLA UCZESTNIKÓW I UCZESTNICZEK:

• dowiecie się, jak zaprojektować wieś tematyczną krok po kroku,
• poznacie przykłady wsi tematycznych nie tylko w Polsce,
• poznacie narzędzia tworzenia wsi tematycznej i budowania oferty wsi.

FORMA ZAJĘĆ:
Warsztat będzie prowadzony metodami aktywnymi: ćwiczenia, dyskusje, praca indywidualna i w grupach. Będziemy odwoływać się także do doświadczeń uczestników i uczestniczek, a także trenerów. Zapewniamy materiały potrzebne do zajęć. Każda osoba otrzyma zaświadczenie ukończenia szkolenia.

Termin szkolenia, miejsce:
25-26 maja 2012, Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie, ul. Gdańska 17, 83-110 Tczew

Czas trwania, liczba osób:
14 godzin w ciągu 2 dni: 25 i 26 maja 2012 w godzinach 10:00-17:00 (z przerwami)
Liczebność: grupa do 15 osób

OSOBY PROWADZĄCE:

Benia Skrzypek - mieszkanka wsi Gogolewko, na Kaszubach. Od 8 lat prezeska Fundacji Kaszubskie Słoneczniki, działającej na wsi i zajmującej się rozwojem lokalnym. Wraz z zespołem fundacji tworzy w Gogolewku Słonecznikową Wieś oraz realizuje projekty edukacyjne skierowane do społeczności wiejskich. Animatorka społeczna wspierająca działania lokalnych liderów. Tutorka II edycji Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Uczestniczka Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych. Z wykształcenia pedagożka.

Magda Domagalska - ze wsią mazowiecką związana od wielu lat. Swoją przygodę z działaniami społecznymi rozpoczynała w harcerstwie, obecnie wolontariuszka w Stowarzyszeniu Szkoły Dla Pokoju. Uczestniczka Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych (STOP). Posiadaczka 2 psów i pasjonatka tematyki związanej z pracą ze zwierzętami. Pracuje w branży farmaceutycznej. Lubiąca wyzwania i nowe doświadczenia. Z wyksztalcenia jest politologiem.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • _gość

    30.04.2012, 10:23

    Jakość życia mieszkańców Tczewa i okolic poprawiłyby wyższe zarobki, a nie najniższa krajowa wypłacana przez te skąpiradła ze strefy ekonomicznej i zatrudnianie pracowników na umowach śmieciowych.

    Odpowiedz
    IP: 213.17.xx8.xx5 
  • roza-81

    30.04.2012, 13:27

    Nazwę mają złą

    Powinno być jak zmarnować czas i pieniądze .

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • Antykatolik_gość

    30.04.2012, 22:15

    Idealny

    patron dla szkoły uczącej liczyć kasę.

    Odpowiedz
    IP: 89.200.xx6.xx1 
  • ania_gość

    01.05.2012, 03:47

    na wsi to się nazywa KGW- koła gospodyń wiejskich :)

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.