25 zasad czystego powietrza na Dzień Ziemi. Tczewski przewodnik ekologiczny

Komin, dym (fot. tcz.pl)
25 zasad czystego powietrza na Dzień Ziemi. Tczewski przewodnik ekologiczny
Powietrze na Wybrzeżu należy do najczystszych w Polsce. Taką sytuację mieszkańcy zawdzięczają w dużym stopniu położeniu geograficznemu, ale także szeroko dostępnemu ogrzewaniu z miejskiej sieci ciepłowniczej, które skutecznie pomaga walczyć ze smogiem. Duże znaczenie mają jednak także drobne, codzienne nawyki mieszkańców. O co warto zadbać, by móc oddychać pełną piersią?

Tegoroczna zima minęła pod hasłem smogu, który doskwierał mieszkańcom zwłaszcza na południu Polski. I choć sezon grzewczy już za nami, nie oznacza to, że nie warto zwracać uwagi na to, czym oddychamy. Wiosną i latem zanieczyszczone powietrze również może dawać się we znaki. Można jednak temu zaradzić. Wystarczy wdrożyć kilka ekologicznych zasad, które skutecznie pomogą ograniczyć emisję szkodliwych spalin, czy zanieczyszczeń i przy okazji oszczędzić naturalne zasoby Ziemi.

- Od lat dbamy o to, by powietrze w Gdańsku, Sopocie, Tczewie i Starogardzie było jak najlepsze. Rozbudowujemy system ciepłowniczy i systematycznie likwidujemy nieefektywne źródła ciepła. Edukujemy również mieszkańców. Dlatego z okazji Dnia Ziemi przygotowaliśmy prosty przewodnik, który podpowie mieszkańcom tych miast jak dzień po dniu mogą zadbać o dobre powietrze w swoim mieście - mówi Grzegorz Blachowski z Grupy GPEC.

Oto zbiór 35 prostych zasad, których zastosowanie w codziennym życiu pomoże cieszyć się czystym, nadmorskim powietrzem.


Transport


Samochód jest popularnym i wygodnym środkiem lokomocji. Jednocześnie jest też mało przyjazny dla środowiska. Starajmy się korzystać więc z niego rozsądnie. Jest wiele sytuacji, gdy zamiast samochodu możemy skorzystać z transportu publicznego - pociągu, autobusu, autokaru lub - wraz z korzyścią dla zdrowia - pojechać rowerem lub przejść się pieszo. Jeśli jednak sięgamy po auto, ograniczajmy jego szkodliwe oddziaływanie na środowisko, stosując się do zasad eco-drivingu.

1. Zostaw samochód. Zamiast tego weź rower, albo pójdź na piechotę.
2. Korzystaj z transportu publicznego: pociągu, autobusu, tramwaju, etc.
3. Prowadząc auto nie przyspieszaj gwałtownie, kontroluj prędkość.
4. Dbaj o sprawność auta oraz właściwe ciśnienie w oponach.
5. Nie obciążaj niepotrzebnie samochodu. Usuń z niego niepotrzebne rzeczy.
6. Rozsądnie używaj klimatyzacji.
7. Na czas krótkich postojów wyłączaj silnik.
8. Unikaj jazdy na wysokich obrotach i luzie - hamuj silnikiem.
9. Dojeżdżaj do pracy razem ze współpracownikami.

W domu

Żyj ekologiczne! Wiele osób myśli, że wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami. Całkiem niepotrzebnie. Chodzi raczej o to, żeby wyrobić w sobie pewne nawyki. Takie, dzięki którym poprawi się nasza (i innych) jakość życia. Warto dodać, że wiele z zasad ekologicznego stylu życia przyniesie nam znaczne oszczędności - mniejsze rachunki za prąd, wodę, czy ogrzewanie. Co robić, aby produkować mniej odpadów, gazów cieplarnianych i innych substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego? Oto kilka porad:

10. Gdy wychodzisz z pomieszczenia wyłączaj światło.

11. Zamień żarówki na energooszczędne.
12. Weź prysznic zamiast kąpieli. Zainstaluj słuchawki prysznicowe zużywające mniej wody.
13. Segreguj śmieci.
14. Podłącz się do miejskiej sieci ciepłowniczej.
15. Używaj jak najmniej rzeczy jednorazowego użytku
16. Wybieraj rzeczy nadające się do ponownego przetworzenia.
17. Postaw na termoizolację domu.
18. Korzystaj z urządzeń o najwyższej klasie energooszczędności.
19. Odizoluj podgrzewacz wody i rury z ciepłą wodą.
20. Korzystaj z listwy z gniazdkami z wyłącznikiem i wyłączaj ją, gdy nie używasz urządzeń.

W ogrodzie

Początek wiosny to także początek prac w ogrodzie. Potrwają one zapewne aż do października. W tym czasie mamy wiele okazji, by wpłynąć na nasze otoczenie. Od tego co i jak robimy na naszej działce, obojętne czy będzie to mały ogródek warzywny, czy też duża działka poza miastem, możemy znacząco przyczynić się do naprawy ekosystemu.

21. Sadź drzewa i zieleń. Jak najwięcej!
22. Stosuj jak najmniej chemii. Postaw na naturę - załóż kompostownik.
23. Gromadź deszczówkę i wykorzystuj ją do podlewania.
24. Zamiast płotu, zasadź żywopłot.
25. Użyj miotły lub grabi zamiast dmuchawy liści.



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • Ściema_gość_gość

    22.04.2017, 01:11

    Polecam lekturę artykułu firmom

    1.ZUOS 2.ZWiK 3.Oiler

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx4.xx2 
  • aaa_gość

    23.04.2017, 01:29

    zapraszam

    czyste powietrze hehe gdzie ?? zapraszam na kosciuszki - bo raczej to co dmucham to nie jest syf od palenia weglem czy drzewem tnij.tcz.pl/?u=ceb90d

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx5.xxx 
  • Annax_gość

    23.04.2017, 09:43

    Piece

    A gdzie poradnik jak uzyskać dotacje na wymianę pieca?? Podobno według badań to "śmieciuchy" są największym źródłem smogu(auta stanowią 10% udziału). Gmina mówi ze nie stać ich na akcje dotacji a miasto nie promuje rozwiązania wymiany piecy

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx2.xx1 
  • ..._gość

    23.04.2017, 11:28

    ...

    Rób to wszystko A następnie powtarzaj za mną "jestem wolnym czlowiekiem"

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx6.xx4 
  • kik_gość

    25.04.2017, 09:28

    Co za kretynizm. Proponuję wyłączyć iluminacje banerów reklamowych i nakazac supermarketom rezygnację z otwartych lodówek/chłodziarek. To przyniesie większe korzyści niż wymiana wszystkich żarówek w kazdym domu. Robicie z nas idiotów, ja mam w domu wyłączać wtyczkę z gniazdka by nie paliła się nawet dioda bo biedne środowisko a supermarkety chłodza lodówkami całą powierzchnię sklepu pryz jednocześnie włączonym ogrzewaniu i to jest cacy. Czy macie ludzi za durniów czy sami jesteście mądrzy inaczej, ze tego nie rozumiecie?!

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.