Trsow. Przemierzyli ponad 8 tysięcy kilometrów

Jubileusz klubu Trsow (fot. J. Cherek)
Tczew - Trsow. Przemierzyli ponad 8 tysięcy kilometrów

zobacz galerię zdjęć: 6
W ubiegłą sobotę (03.03) Nadwiślański Klub Krajoznawczy Trsow obchodził jubileusz 20- lecia swego istnienia. Inicjatorem powstania klubu był nieżyjący już Roman Klim, pierwszy dyrektor Muzeum Wisły i zarazem pierwszy prezes Trsow. W ciągu 20 lat klubowicze zorganizowali 642 wędrówki i przeszli 8664 kilometry.

Nazwa klubu pochodzi od przywileju księcia świeckiego dla zakonu Joannitów z 1198 roku, w którym Tczew jest wymieniony jako Trsow. Klub skupia osoby o zainteresowaniach regionalnych. Głównym narzędziem do realizacji tych zainteresowań jest turystyka piesza i kajakowa, umożliwiająca bezpośredni i autentyczny kontakt z przyrodą i kulturą.

W swej 20-letniej historii klub zorganizował 642 wędrówki, podczas których uczestnicy przeszli 8664 kilometry, a w zorganizowanych wycieczkach pieszych brało udział około 7000 osób. Z każdej takiej wędrówki jest robiona bogata dokumentacja fotograficzna i opisowa, która została zawarta 29 tomach kroniki klubu. Członkowie Trsow spotykają się co środę o godzinie 18 00 w Fabryce Sztuk, gdzie mają swoją siedzibę. Spotkania mają charakter otwarty. Każdy może przyjść i porozmawiać na tematy krajoznawcze, historyczne i muzealne oraz uzyskać informację na temat planowanych wędrówek. Podczas takich spotkań zrodziło kilkanaście pomysłów, które w większości doczekały się realizacji. Warto tutaj wymienić m. in. ratowanie cmentarza austriackiego z 1866 roku znajdującego na Tczewie w dzielnicy Suchostrzygi - przy dużym wsparciu Urzędu Miasta udało się realizować to przedsięwzięcie. W 1994 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. Sukcesem było także zorganizowanie Zjazdu Mennonitów - pierwszy taki zjazd odbył w 1993 w Muzeum Wisły w Tczewie i Stogach Malborskich. Wspólnie też z Towarzystwem Miłośników Ziemi Tczewskiej klub przyczynił do odsłonięcia tablicy niepamiętającej śp. Romana Klima na ścianie budynku Fabryki Sztuk.

Jubileusz stał się okazją do spotkania. Przybyli na nie członkowie, sympatycy i zaproszeni goście, w tym przedstawiciele władz regionalnych PTTK i władz samorządowych. Spotkanie rozpoczęło od powitania przez Alicję Gajewską - dyrektor Fabryki Sztuk, która oprowadziła uczestników po wystawie "5 lat Fabryki Sztuk". Kolejnym punktem było uczczenie minutą ciszy zmarłych członków Trsow. Następnie Tadeusz Magdziarz, prezes klubu, w formie prezentacji zdjęć przedstawił informację z 20 lat działalności Trsowa. Podczas spotkania Lech Zalewski prezes oddziału pomorskiego PTTK wręczył członkom wyróżnienia. Klub Trsow otrzymał złotą honorową odznakę PTTK, Tadeusz Magdziarz - złotą odznakę zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży oraz dwaj członkowie Roman Bieske i Zdzisław Tolla otrzymali dyplomy za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa regionalnego PTTK w Gdańsku. Natomiast Alicja Gajewska otrzymała specjalny medal PTTK za pomoc i współpracę. Również zarząd klubu nagrodził swoich najaktywniejszych członków tzw. złotym kompasem przyznawanym od 1997 roku. Otrzymali go Eugenia Hegele, Halina Głąb, Zdzisław Łukowski, Wiesław Ankowski i śp. Andrzej Hegele.

W czasie spotkania Tadeusz Magdziarz przypomniał o pomyśle powstania znaku ze stanami powodziowymi wody w Tczewie, który do tej pory nie doczekał się realizacji. Takie znaki istnieją w Toruniu, Chrystkowie, a nawet na ścianie w kościele w Wielkim Lubieniu. W 2004 roku członkowie klubu skierowali w tej sprawie pismo do Urzędu Miejskiego w Tczewie. W odpowiedzi Mirosław Pobłocki, ówczesny zastępca prezydenta, a obecnie prezydent Tczewa, obiecał w piśmie skierowanym do Tadeusza Magdziarza, że propozycja zostanie uwzględniona w trakcie realizacji inwestycji na bulwarze nadwiślańskim. Obecny na spotkaniu wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa w tonie żartobliwym obiecał, iż przypomni prezydentowi o pomyśle odsłonięcia znaku wysokiej wody. Być może realizacja tego pomysłu doczeka się podczas tegorocznych obchodów Dni Ziemi Tczewskiej.

- Oglądając prezentację z działalności waszego klubu zrobiło się aż trochę żal, że sam w sobie nie znalazłem pasji turystycznej, ale jeszcze wszystko przede mną i składam życzenia, abyście dalej realizowali swoją pasję w przyszłości w dobrym zdrowiu - mówił wiceprezydent Tczewa, Zenon Drewa.

Klubowiczom gratulował również wicestarosta, Mariusz Wiórek:

- W imieniu starosty Józefa Puczyńskiego i zarządu powiatu serdecznie wam gratuluję pięknej pasji, pięknego hobby. Odwiedzacie najpiękniejsze zakątki nie tylko naszego powiatu, ale całej naszej pomorskiej i mazurskiej ziemi, i abyście pamiętali, że powiat tczewski jest z wami.

Wszystkim gościom dziękował za przybycie Lech Zalewski, prezes Oddziału Pomorskiego PTTK:

- Śp. Roman Klim byłby ogromnie dumny z faktu, że jego inicjatywy i założony przez niego klub tak doskonale radzi sobie po jego śmierci. Byłby zadowolony z inicjatyw programowych, krajoznawczych i z tych dokonań, o których mówił prezes Tadeusz Magdziarz. Można być dumnym z faktu, że ten klub istnieje i działa oraz ma perspektywy na dalsze lata.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +2

  mieczyslaw

  08.03.2012, 01:10

  Panie ekspośle Kulas, nie wystarczy być na zdjęciach i spotkaniach, trzeba jeszcze coś zrobić. Mam nadzieję, że ludzie już więcej nie nabiorą się na Pańską pozorną aktywność.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  ja_gość

  08.03.2012, 07:37

  rację może i masz, ale gdzie ty tu kulasa widzisz?

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 

  Zorientowany_gość

  26.07.2012, 19:40

  Uśmiech :)

  Jak ktoś chce zabłysnąć, a nie wie co napisać - to najlepiej wrzucić Kulasowi, plusy będą na pewno. A to że Kulasa nie ma na żadnym zdjęciu? Hejterom to nie przeszkadza.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx3.xx7 
 • +3

  Ktoś_gość

  08.03.2012, 08:00

  Gdzie tam widzisz Kulasa?

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +1

  xxl_gość

  08.03.2012, 18:25

  do Miecia

  Mieeeciu wlacz sobie lepiej radyjko M i nie obrarzaj drugich .

  Odpowiedz
  IP: 93.200.xx0.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.