Tarcze zegarowe wracają na swoje miejsce

Wczoraj malowano cyferblaty (fot. tcz.pl)
Tczew - Tarcze zegarowe wracają na swoje miejsce
Na wieżyczce tczewskiego magistratu, która niedawno wróciła na swoje miejsce po gruntowanym remoncie, zostaną dzisiaj (10.09) zamontowane zegarowe tarcze. Sam mechanizm powinien zacząć działać w ciągu miesiąca.

Zegar, który będzie odmierzał czas na tczewskim Urzędzie Miejskim, został zamontowany na wieży na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Teraz mechanizm, podobnie jak sama wieżyczka, przeszedł gruntowaną renowację. Dzisiaj na ratuszowej wieży zostaną zamontowane tarcze zegarowe. Potem uruchomiony zostanie mechanizm. Zegar ma wybijać godziny i półgodziny, a będzie sterowany z piwnicy urzędu. Przez pewien czas - jak przystało na miasto kolejarzy mechanizm wybijał godziny na... kolejowej szynie, jednak ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, trzeba było zrezygnować z tego rozwiązania.

Przypomnijmy, że nowa ratuszowa wieża została wykonana zgodnie z zaleceniami miejskiego konserwatora zabytków - koszt wymiany i wykonania wieżyczki wyniósł około 300 tys. zł. Poszycie dachu zostało pokryte blachą tytanowo-cynkową, ważącą około 400 kg. Wieżyczka liczy 18 m i waży 3,2 t.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • TCZEWIAK5

  10.09.2010, 00:19

  mam sentyment do tego zegara :D

  Tyle lat już. Człowiek się przyzwyczaił i zawsze gdzieś wzrokiem go szukał ; )

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -3

  _gość

  10.09.2010, 06:24

  Pozdrowienia dla Andrzejka, Mariusza i Zbycha

  Do roboty! :)

  Odpowiedz
  IP: 181.212.xx7.xx1 
 • ka_gość

  10.09.2010, 08:35

  Siedząc przy komputerze ...

  Siedząc przy komputerze wydaje mi się, że 18 m to lekka przesada. Licząc 3 m na kondygnację miałaby 6 pięter. Zgodziłbym się, że 6 pięter od chodnika ma cały Urząd z wieżyczką. Pozdrawiam ka

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • +2

  Gwajer_gość

  10.09.2010, 16:54

  To odejdź od komputera i zacznij żyć w rzeczywistym świecie. To, że "się wydaje", to jeszcze nic nie znaczy.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.