Światowy Dzień Kociewia w Pelplinie

Katedra w Pelplinie (fot. tcz.pl)
Tczew - Światowy Dzień Kociewia w Pelplinie
Co Pelplin przygotował na Światowy Dzień Kociewia? Świętowanie rusza już w piątek.

Kociewiem nazywany jest region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, obejmujący lewy brzeg Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy oraz wschodnią część Borów Tucholskich.
Tworzą go powiaty z dwóch województw: pomorskiego (starogardzki, tczewski oraz fragmenty gdańskiego, kościerskiego, chojnickiego) oraz kujawsko-pomorskiego (część powiatu świeckiego oraz tucholskiego). Na tym terenie mieszka około 340 tysięcy osób, część mieszkańców posługuje się gwarami kociewskimi. Stolicą Kociewia jest Starogard Gdański, natomiast inne większe miasta to Tczew, Świecie, Pelplin, Gniew.

Pierwszy zapis nazwy regionu w formie Gociewie pochodzi z 10 lutego 1807 roku. Znalazła się ona w meldunku ppłk. Józefa Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Na upamiętnienie tego wydarzenia z inicjatywy członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gdańskim i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie w Tczewie w 2007 roku zainicjowano Światowy Dzień Kociewia. Pomysłodawcy akcji postanowi nadać jej międzynarodowy charakter, bowiem kiedy obie organizacje przeprowadziły internetowy spis Kociewiaków i przyjaciół regionu, to zgłaszały się osoby z różnych państw.

Światowy Dzień Kociewia jest doskonałą okazją by wyrazić dumę ze swojego pochodzenia. W 2018 roku  Światowy Dzień Kociewia przypada na 10 lutego (sobota) w Pelplinie zaś świętować będziemy już od 9 lutego (piątek)

Na parterze dawnego budynku Pielgrzyma przy ul. Mickiewicza czekać będzie regionalistka Pani Maria Schultz, która będzie uczyć śpiewu frantówek kociewskich oraz Pan Antonii który będzie przygrywać na akordeonie.

Odbędzie się również malowanie kociewskich pocztówek, warsztaty hafciarstwa i prezentacja haftu kociewskiego przez panie z pracowni haftu i szydełkowania przy Miejskim Domu Kultury w Pelplinie oraz degustacja lokalnych potraw (smażone będą Grochowinki Kociewskie oraz zupa Krupnik)


Dla tych którzy nie mogą być z nami w tym dniu, a będą śledzić oficjalny profil Miasta i Gminy Pelplin na Facebooku został przewidziany konkurs. Zasady konkursu będą ogłoszone w dniu 10 lutego 2018 roku.

10 lutego Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie zaprasza do zwiedzania Dawnego Opactwa Cysterskiego za symboliczną opłatą 2,00 zł od obiektu.
To doskonała okazja dla osób spoza regionu, by poznać zabytki Pelplina.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w to niezwykłe wydarzenie!
Będzie smacznie, kolorowo i wesoło!

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA