To już ostatnie chwile kampanii przed wyborami samorządowymi. Na ulicach Tczewa są już setki plakatów i wiele banerów z podobiznami kandydatów. Część z nich jest jednak niszczona, co zgodnie z literą prawa, jest wykroczeniem.
Wiele spraw nie jest nagłaśnianych, bo zniszczenia są niewielkie - np. polegają na dorysowaniu flamastrem charakterystycznej grzywki, czy wąsa a'la wódz III Rzeszy. Niektóre są jednak poważniejsze - banery są cięte - czy po prostu porwane. Straty sygnalizowali zarówno kandydaci z Porozumienia na Plus, Koalicji Obywatelskiej, czy Prawa i Sprawiedliwości. Jedna ze spraw została zgłoszona na policję.
Dodajmy, że materiały wyborcze, oznaczone przez komitety wyborcze, zgodnie z art. 109 § 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks Wyborczy podlegają ochronie prawnej. Chodzi o zakaz ich niszczenia, usuwania, czy zamalowywania - niszczenie materiałów wyborczych jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny do 5 tys. zł. Jeśli zniszczenia przekraczają kwotę 250 zł, to zgodnie z art. 67 § 1 Kodeksu Wykroczeń czyn taki podlega karze aresztu lub grzywny.
Wiele spraw nie jest nagłaśnianych, bo zniszczenia są niewielkie - np. polegają na dorysowaniu flamastrem charakterystycznej grzywki, czy wąsa a'la wódz III Rzeszy. Niektóre są jednak poważniejsze - banery są cięte - czy po prostu porwane. Straty sygnalizowali zarówno kandydaci z Porozumienia na Plus, Koalicji Obywatelskiej, czy Prawa i Sprawiedliwości. Jedna ze spraw została zgłoszona na policję.
Zgłoszenie dotyczy baneru z ulicy Wojska Polskiego - straty zostały oszacowane przez komitet na blisko 600 zł - mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik tczewskiej policji.
Dodajmy, że materiały wyborcze, oznaczone przez komitety wyborcze, zgodnie z art. 109 § 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks Wyborczy podlegają ochronie prawnej. Chodzi o zakaz ich niszczenia, usuwania, czy zamalowywania - niszczenie materiałów wyborczych jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny do 5 tys. zł. Jeśli zniszczenia przekraczają kwotę 250 zł, to zgodnie z art. 67 § 1 Kodeksu Wykroczeń czyn taki podlega karze aresztu lub grzywny.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności!
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.
Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Wybory samorządowe 2018
Wybory samorządowe 2018
Wybory samorządowe - informacje, debata, kandydaci na prezydenta i rady miejskiej w Tczewie


















![Tczew - Tragedia na "91". Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](/_ramfs/foto-webp/81be33-640360.webp)

![Tczew - Wjechali samochodem na zamarznięte jezioro. Lód się załamał. Byli pijani [AKTUALIZACJA]](/_ramfs/foto-webp/a231aa-640360.webp)

















Komentarze (12)
dodaj komentarz
tRALALALA_gość
17.10.2018, 10:13
Zakładając że że właściciel banera nie zapłacił za grunt na którym to postawił,uważam że niewielka to strata!!!!!CHCIWUSY Z BILBORDÓW!!!!
Gość_gość_gość_gość_gość
17.10.2018, 20:09
Taki baner to koszt 200 zł chyba
Taki baner to koszt 200 zł chyba, że PIS liczy. Panie DZwonkowski chyba pora ze sceny zejść. KOńcz waść wstydu oszczędź!
nie lubię PiS-u_gość_gość
17.10.2018, 10:14
A kto to później posprząta ????
EkO_gość
17.10.2018, 10:19
prosta sprawa
Największy interes w niszczeniu banerów z logicznego punktu widzenia mają ci, którym może zaszkodzić. Nie sądzę by robili to sami kontrkandydaci Dzwonkowskiego, ale jak wiemy świrów o podłożu politycznym nie brakuje. Pewnie jakiś wandal-frustrat. Dziwne, że nikt niczego nie widział, bo miejsce dość na widoku
Jus _gość
17.10.2018, 10:46
Sami się niszczą
Kandydaci niepotrzebnie te banery wystawiają bo co z tego że napisane na nim jest coś co ma pomóc im zyskać parę głosów więcej kiedy na ostatniej sesji nie podają sobie ręki i robią wymowne gesty. Kto widział ten wie o co chodzi.
xd_gość
17.10.2018, 10:47
Założe się, że to TomaSS
eee_gość
17.10.2018, 10:49
http://www.youtube.com/watch?v=CtYrbYGQpC4
PIS_gość
17.10.2018, 11:09
banery niszczą ,gardła chcą podrzynać , co to za kandydaci...
Tczew_wspiera_swoich_gość
17.10.2018, 12:20
...
http://www.youtube.com/watch?v=NoWQdxFuxuo
gość_gość_gość
17.10.2018, 14:29
szkoda pieniedzy
rozsądni ludzie nie bedą głosowac na tych przyszłych radnych co sobie banery porobili .Nie stac nas na takich kosztownych rajców.Co do wyborów na prezydenta przeciez pan Pobłocki nie ma powaznych kandydatów bo tzw opozycja nie potrafiła sie dogadac i wystawic jednego silnego konktr-kandydata.Wiec zostanie Pobłocki ,ale w sumie to dobrze ,że walczą.Nastepne wybory to juz może młodsza zmiana przyjedzie bo tu pokoleniowej zmiany trzeba .Dalej ubolewam ,że nie ma tu kandydata rangi młodego Płazynskiego .Ale co mądrzejszy młody wykształcony człowiek ucieka z Tczewa no i zostaje to co jest czyli wybór miedzy dżumą a cholerą.
observeur_gość
17.10.2018, 18:49
Aleee jakie niszczenie!!! Te banery sie po prostu wyłopotały na wietrze. To znane zjawisko fizyczne, kazdy nauczycile fizyki moze to objasnic .
Patriota niezależny_gość_gość__gość
17.10.2018, 19:37
Mieszane uczucia !!
Dzwonkowski niech swoim banerem przysłoni wstyd jakim jest rekonstrukcja mostu nad Wisłą i Szpitale tczewskie oraz siebie samego !!