Moc atrakcji na Starym Mieście - Święto Ulicy i Pchli Targ

Jarmark na placu Hallera już w niedzielę (fot. tcz.pl)
Tczew - Moc atrakcji na Starym Mieście - Święto Ulicy i Pchli Targ
Moc atrakcji czeka tych, którzy w ciągu najbliższych dni odwiedzą tczewskie Stare Miasto. Najpierw - w piątek (03.06) hucznie świętować będą mieszkańcy ulicy ks. Ściegiennego, z kolei w niedzielę (05.06) na średniowieczny rynek zjadą miłośnicy staroci, rękodzieła i niepowtarzalnych drobiazgów. Wszystko z okazji odbywającego się tam "Pchlego Targu".

Zaczynamy na Ściegiennego

Staromiejskie atrakcje rozpocznie "Święto ulicy", zaplanowane przez mieszkańców Starego Miasta oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie na piątek - 3 czerwca. na placu przy ul. ks. Ściegiennego w Tczewie. Święto Ulicy jest imprezą integracyjną organizowaną przez i dla mieszkańców Starego Miasta. Na wszystkie osoby, które odwiedzą Stare Miasto, czeka tego dnia wiele atrakcji. W programie znajdą się m.in.:

w godz. 11.00-13.00

- Wystawa fotografii Starego Miasta w Forum Inicjatyw Społecznych MOPS w Tczewie
- Stare Miasto w akcji działania performatywne angażujące mieszkańców do odpowiedzi na pytania o to, czym jest szczęście i piękno w mieście oraz stwarzające szansę na poznanie historii Starego Miasta w ujęciu tczewskich seniorów. Akcje przeprowadzone zostaną przez międzypokoleniową grupę lokalnych animatorów na placu Hallera, w okolicach rozwidlenia ulic Mickiewicza i Krótkiej. Scenariusze akcji pn. "Mur szczęścia", "Historia na wynos. Przepis na szczęście" oraz "Łowca piękna" oparte zostały na formule działania z wykorzystaniem przestrzeni miejskiej, otwarte są na interakcję z mieszkańcami. Udział w działaniu może wziąć każdy, kto znajdzie się w przestrzeni Starego Miasta w dniu akcji.

w godz. 13.00 - 17.00, plac przy ul ks. Ściegiennego

Działania na scenie:

- Występy zespołu Wiecznie Młodzi,
- Występ zespołu Kantus Środowiskowego Domu Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Tczewie,
- Występ dzieci z Niepublicznego Przedszkola Nr. 9
- Występ grupy tanecznej Akwarelka - taniec nowoczesny
- Występ grupy projektu Bank Czasu - Bankiem Życzliwości
- Występ Chóru Spółdzielni Mieszkaniowej Suchostrzygi.
- Występ solowy Haliny Kaszubowskiej
- Występ dzieci z Niepublicznego Przedszkola Fantazja
- Występ zespołu Fisolki
- Występ solowy Zbigniewa Flisikowskiego
- Występ sekcji gitarowej pod kierunkiem Zbigniewa Flisikowskiego działającej przy Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
- Występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 5
- Występ dzieci z Ogniska Szkolno-Wychowawczego w Tczewie
- Występ zespołu Old Boys
- Występ sekcji "Śpiewamy i tańczymy" działającej przy Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Działania poza sceną:

- kącik gier sportowych
- trampolina
- bańki mydlane
- warsztaty malarskie
- zabawy animacyjne dla dzieci i rodziców
- poczęstunek
- teatr kukiełkowy
- przepowiednie z kuli
- zabawy z chustą animacyjną
- malowanie twarzy
- zamek dmuchany
- pokazy i zabawy dla dzieci z udziałem Strongmanów
- szachy plenerowe
- i wiele innych atrakcji

Obchody Święta Ulicy stwarzają możliwość szczególnego spotkania osób z sąsiedztwa. Święto Ulicy inicjuje poczucie wspólnoty, pozwala mieszkańcom poznać się i nawiązać nowe relacje. Poczucie wspólnoty przyczynia się do rozwoju postaw społecznych i obywatelskich, dzięki czemu poprawia się jakość życia w mieście. Najcenniejsze jest to, że właśnie mieszkańcy Starego Miasta są pomysłodawcami i realizatorami działań. Działania wpisane zostały do projektu "Rewitalizacja strefy A obszaru zdegradowanego Starego Miasta w Tczewie" finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013. Udział w Święcie ulicy jest nieodpłatny.

Niedziela na Pchlim Targu

Pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta działającego w tczewskim magistracie oraz "Fabryki Szuk" zapraszają 5. czerwca w samo serce Starego Miasta tych, którzy poszukują niebanalnych drobiazgów, pamiątek i staroci. Będzie okazja do zakupów - z kolei dzieci będą mogły brać udział w warsztatach plastycznych oraz konkursach, a dorosłych organizatorzy zapraszają na koncert zespołu Big Show Band.

- Chcemy powrócić do pierwotnej funkcji rynku - oczywiście nie targowiska tego typu jak mamy na Suchostrzygach. "Pchli targ" to barwne przedsięwzięcie. Zgłosili się już do nas wystawcy i dobrze byłoby, żeby przedsięwzięcie stało się imprezą cykliczną. Oczywiście, nie mamy ambicji być drugim Jarmarkiem Dominikański, ale Tczew też powinien mieć swoją imprezę handlową na Starym Mieście. - tłumaczy nam prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

impreza odbędzie się na placu Hallera w godzinach 10-18. Skąd nazwa? Pochodzenie nazwy pchli targ wzięło się prawdopodobnie od bazaru Marché aux puces (tzn. bazar z pchłami) położonego na przedmieściach Paryża w Saint-Ouen, założonego pod koniec XVII wieku. Na ówczesnym targowisku można było kupić różne produkty w okazjonalnych cenach. Nazwa pchli targ mogła się wziąć również z faktu, iż występował tam bardzo szybki obrót towarem, przez co nasuwa się porównanie do pcheł. Dodajmy, że wydarzenie jest częścią projektu "Rewitalizacja strefy A obszaru zdegradowanego Starego Miasta w Tczewie".
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +1

  Tczewianin_gość

  01.06.2011, 07:13

  Pchli targ

  powinien wejść na stałe w życie miasta i regionu, i wcale nie koniecznie raz w roku na Starówce. W Niemczech mega popularne są flohmarkty, to miejsce spotkań i świetnej zabawy przy kawie, ciastku, piwie no i oczywiście "skarbach" tych co wystawiają swój towar na sprzedaż lub wystawę.

  Odpowiedz
  IP: 62.233.xx4.xx2 
 • +2

  Ali-gator_gość

  01.06.2011, 08:24

  Ogólnie koncepcja Święta ulicy fajna. Tylko termin wydaje mi się niewypałem. Dlaczego piątek a nie sobota czy niedziela? Ludzie są w pracy, dzieci w szkole... Nie wszyscy chyba przyjdą lub zdążą tylko na godzinę lub dwie. Poza tym pomysł jak najbardziej trafiony.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx9 
 • sk_gość

  01.06.2011, 14:06

  sobota

  Urzędnicy nie pracują w sobotę więc nie mogą tam być .

  Cytuj
  IP: 178.37.xx7.xx3 

  _gość

  01.06.2011, 14:27

  A właśnie, że urzędnicy tam będą.

  Cytuj
  IP: 208.201.xx8.xx1 
  +2

  _gość

  01.06.2011, 14:31

  Bo nic lepszego nie mają do roboty.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • k00rba_gość

  01.06.2011, 20:38

  Bardzo ciekawy pomysł. Mam nadzieję zakupić jakieś skarby

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx3 
 • Dawny Tczew_gość

  02.06.2011, 00:39

  Tczew ma bogata tradycję jeżeli chodzi o doroczne jarmarki. W czasach kiedy handel odbywał się pod całkowitą kontrolą władz miejskich, a prawo lokalne nie pozwalało obcym na sprzedaż swoich towarów w obrębie Tczewa, jedynie podczas jarmarków panowała zupełna wolność kupna i sprzedaży. W średniowieczu odbywały się one, podobnie jak w innych miastach pruskich, 6 października (przed dniem świętego Burharda), a w okresie nowożytnym w pierwszą niedzielę po świecie Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września). Mamy nadzieję, że Pchli Targ wskrzesi tę tradycję.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.