"Krwawa Kociewska Jesień 1939 na ziemi gniewskiej" - poznaj historię tych ziem

Promocja książki już w sobotę (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - "Krwawa Kociewska Jesień 1939 na ziemi gniewskiej" - poznaj historię tych ziem
Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników historii ziemi kociewskiej na promocję książki pt. "Krwawa Kociewska Jesień 1939 na ziemi gniewskiej", stworzonej pod redakcją Jana Ejankowskiego oraz Alicji Samulewskiej, we współpracy z Genowefą Szmyt oraz Andrzejem Soleckim. Uroczystość rozpocznie się w najbliższą sobotę mszą świętą w Kościele Św. Mikołaja w Gniewie o godzinie 10.00.

Samorząd gminy Gniew ogłosił rok 2009 "Rokiem pamięci ofiar wojen, represji i męczeństwa XX wieku". Wtedy przypadła 70. rocznica wybuchu II wojny światowej (1939 - 1945), która już w początkowym okresie przyniosła krwawe żniwo poprzez masowe mordy i represje mieszkańców ziemi gniewskiej.

- Postanowiono, że w ramach obchodów zostaną zbadane, spopularyzowane i upamiętnione ofiary wojny oraz okresu powojennego, a w tym słabo rozpoznane sprawy ofiar i represji sowieckich. Efektem tego były konkursy, wystawy i współpraca z IPN. W tę działalność dobrze wpisał się Jan Ejankowski, który od dawna zbiera, publikuje i popularyzuje informacje o ofiarach, jakie poniosła ziemia gniewska podczas II wojny światowe - wspomina były burmistrz Gniewu, Bogdan Badziong.

Książka dotyczy chronologicznie okresu od wybuchu wojny 1 września do końca grudnia 1939 roku, terytorialnie zaś obejmuje gminę Gniew. Praca ma dużą wartość, która polega na emocjonalnym ukazaniu tamtego czasu i ludzi. Prezentuje informacje wykraczające poza merytoryczny zakres hasła, mogące być przyczynkiem do dalszych badań. Jest ona podsumowaniem wieloletniej działalności badawczo - popularyzatorskiej, prowadzonej przez Jana Ejankowskiego. W książce znalazły się także biogramy lub uzupełnienia sporządzone przez Genowefę Szmyt, Alicję Samulewską i Andrzeja Soleckiego, którzy wspomagali autora.

- Mam nadzieję, że książka zostanie dobrze przyjęta przez Czytelników. Niech Was zachęci do zgłębiania wiedzy o życiu i ofierze Waszych bliskich mieszkańców tej ziemi. Liczę, że nauczyciele znajdą w niej dobry materiał do prowadzenia zajęć pokazujących tamte wydarzenia i postawy ludzi, mogący być dobrym wzorcem w pracy wychowawczej - zachęca Brygida Murawska, dyrektor gniewskiej biblioteki, wydawcy książki.

Program uroczystości

14 maja, sobota
10.00 Msza św. w kościele św. Mikołaja w Gniewie w intencji Pomordowanych
11.15 Promocja książki, Sala Konferencyjno-Bankietowa "Wiślana"
- montaż słowno-muzyczny w wykonaniu gniewskiej młodzieży,
- prezentacja książki,
- dyskusja
12.30 Uroczyste otwarcie wystawy malarskiej Kazimiery Bajeny, córki zamordowanego w 1939 roku Jana Drosda - Sala Wystawowa Biblioteki
Drukuj
Prześlij dalej