Grypa A/H1N1 - bez paniki, ale ostrożnie

Sezon grypowy rozpoczął się na dobre (fot. tcz.pl)
Tczew - Grypa A/H1N1 - bez paniki, ale ostrożnie
Sezon grypowy rozpoczyna się na dobre. Przepełnione przychodnie i kolejki w aptekach prawie jak co roku. Prawie, bo w tym roku oprócz zwykłej grypy, media straszą nas wirusem A/H1N1. W tym tygodniu zdiagnozowano kolejne dwa przypadki zakażenia "świńską grypą" na Pomorzu. Jak wygląda sytuacja w Tczewie?

Paniki nie ma - na próżno na ulicach szukać ludzi w profilaktycznie nałożonych maseczkach. Jednak bez większego trudu możemy zaobserwować ludzi odsuwających się "na wszelki" wypadek od kichających w autobusie, czy na ulicy. O postępowaniu w wypadku wystąpienia epidemii obradują również sztaby kryzysowe:

- W szkołach i przedszkolach prowadzona jest akcja informacyjna. Chodzi o zdobycie wiedzy, co robić, aby ustrzec się wirusa - wyjaśnia Włodzimierz Mroczkowski, naczelnik Wydziału Administracji i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tczewie. - W przygotowaniu jest plan postępowania w momencie zaistnienia pandemii. Trzeba będzie zabezpieczyć miejsca w szpitalach, a w wypadku naprawdę dużej liczby zachorowań, także w szkołach.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Na możliwą epidemię przygotowuje się również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tczewie. Nawiązano już współpracę z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tczewie oraz samorządami (Starostwem Powiatowym, Urzędem Miejskim oraz poszczególnymi Urzędami Gmin), którym przekazano materiały informacyjne dotyczące grypy typu A/H1N1.

- W placówkach służby zdrowia na terenie powiatu rozpowszechniono plakaty, które informują o typowych dla grypy A/H1N1 objawach zachorowania oraz wskazują, gdzie należy udać się w przypadku podejrzenia u siebie zachorowania. Współpracę podjęto również z pielęgniarkami medycyny szkolnej, które przeprowadzają akcję informacyjną nt. grypy A/H1N1 w placówkach oświatowo - wychowawczych. Ponadto opracowano ulotki informacyjne dla lekarzy z procedurą postępowania w przypadku podejrzenia zachorowania pacjenta na grypę A/H1N1. Na stronie internetowej www.wsse.gda.pl/bip_tczew/ na bieżąco umieszczane są informacje dotyczące grypy A/H1N1 - znajdują się tam m. in. numery telefonów całodobowej infolinii w sprawie grypy A/H1N1 oraz informacje dla lekarzy oraz dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej w sprawie podstawowych zasad postępowania w związku z przypadkami grypy A/H1N1. Należy podkreślić, iż lekarz pierwszego kontaktu w ciągu 24 godzin od momentu rozpoznania lub powzięcia podejrzenia choroby zakaźnej jest zobowiązany do ich zgłaszania właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, tak więc sytuacja na terenie powiatu jest stale monitorowana. - tłumaczy Karolina Rożek, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tczewie.

Jak ustrzec się choroby?

W celu uniknięcia zachorowania musimy pamiętać o ograniczeniu kontaktów z osobami wykazującymi objawy grypopodobne. Pamiętajmy o podstawowych zasadach higieny - często myjmy ręce wodą z mydłem i unikajmy dotykania rękami oczu, ust i nosa, kaszląc i kichając należy zakrywać usta i nos chusteczką, by nie zarazić innych. W przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych, tzn. wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśniowo - stawowych, bólu gardła, głowy, ogólnego osłabienia, kataru, kaszlu, nie należy ich bagatelizować tylko niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • -1

  hejaho

  13.11.2009, 08:28

  lipa

  Właśnie doświadczam "dobrodziejstwa" w postaci grypy. Zeżarłem mnóstwo gripexów i fervexów i lipa... nic mi lepiej nie jest. Ma ktoś jakiś sprawdzony sposób na to cholerstwo?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • fantasmagoria_gość

  13.11.2009, 09:38

  grypa...

  Grypę niestety trzeba wyleżeć; możesz jedynie złagodzić jej objawy zażywając specyfiki typu gripex i fervex ( mi osobiście pomaga theraflu extra grip); przy okazji dużo pij "babcinych" malinowych soczków, łykaj witaminę C i za kilka dni powinno być lepiej:) Zdrówka życzę...

  Cytuj
  IP: 83.16.xx5.xx0 
 • me_gość

  14.11.2009, 15:48

  witaminy

  Jedz dużo owoców. To naprawdę pomaga.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx6 
 • Aguta_gość

  14.11.2009, 21:39

  Cytryny, czosnek i cebula, a potem pod kołdrę i za kilka dni będzie dobrze!!

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx0 
 • Robike_gość

  15.11.2009, 09:07

  Sposób na grypę

  Żeby ograniczyć ryzyko zarażenia się wirusem grypy, należy unikać dużych zgrupowań ludzkich tj. komunikacja miejska i kolejowa, urzędy i inne instytucje, szkoły i przedszkola oraz kościoły, wszędzie tam gdzie występuje atmosfera zamknięta.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx4.xx4 
 • Qq_gość

  15.11.2009, 12:15

  To nie możecie chodzić do szkoły ;p

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx5.xx6 
 • el1612_gość

  20.11.2009, 13:33

  grypa

  :(((

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.