Niepełnosprawni w pełni zaradni i aktywni

Starostwo Powiatowe (fot. tcz.pl)
 Niepełnosprawni w pełni zaradni i aktywni
Już po raz kolejny Powiat Tczewski włączył się w realizację programu „Aktywny samorząd”, którego celem jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji. Tegoroczny nabór wniosków będzie trwał w ramach modułu I tylko do 30 sierpnia, natomiast w module II do 30 września br. Poprzednia edycja, w ramach której rozdysponowano kwotę ponad 300 tys. zł pozwoliła na zawarcie 106 umów, w tym najwięcej bo aż 63 dotyczyło dofinansowania lub refundacji kosztów uzyskania wykształcenia na poziomie akademickim oraz 12 na zakup sprzętu elektronicznego.

Szacuje się, że w Polsce liczba osób niepełnosprawnych ogółem wynosi około 4,7 mln i stanowi ok. 12% ludności kraju (ostatnie pełne dane dotyczące liczby osób niepełnosprawnych w Polsce pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w 2011 roku). Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności stanowią schorzenia narządów ruchu, układu krążenia oraz schorzenia neurologiczne, uszkodzenia i choroby wzroku.

W tym roku w ramach projektu osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z dofinansowania w obszarach: likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową oraz pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

- W praktyce oznacza to, że niepełnosprawni mogą otrzymać dofinansowanie m.in. na zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub jego naprawę, zakup protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne lub jej naprawę, zakup sprzętu elektronicznego i odbycie szkoleń w zakresie nabytego sprzętu. Dofinansowanie dotyczy również kosztów uzyskania prawa jazdy kategorii B, zakupu i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, opłaty za pobyt dziecka w żłobku lub przedszkolu lub innego kosztu zapewnienia opieki nad dzieckiem. Nadal można również uzyskać dofinansowanie lub refundację kosztów uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym. Refundacja kosztów poniesionych przed zawarciem umowy w Module I może dotyczyć kosztów poniesionych do 180 dni przed dniem złożenia wniosku, natomiast w przypadku Modułu II kosztów opłaty za naukę (czesnego) dotyczących bieżącego roku szkolnego lub akademickiego, niezależnie od daty ich poniesienia. Środki na realizację projektu pochodzą z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. - mówi Kamila Wiśniewska, rzeczniczka tczewskiego starostwa.


Aktualne informacje o programie oraz wnioski o dofinansowanie dostępne są na stronie internetowej: powiat.tczew.pl > niepełnosprawni > aktywny samorząd lub w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tczewie, Wydział Zdrowia Spraw Społecznych i PFRON, ul. Piaskowa 2, 83-110 Tczew, II piętro - pokój 221 i 223. Kontakt 58 77 34 914, 77 34 916, 77 34 917, e-mail:zdrowie@powiat.tczew.pl

Drukuj
Prześlij dalej