Uczniowie "Ekonomika" doskonalili umiejętności zawodowe i językowe w Plymouth

Ekonomik realizował projekt (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Uczniowie "Ekonomika" doskonalili umiejętności zawodowe i językowe w Plymouth

zobacz galerię zdjęć: 3
Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie kończy realizację projektu Praktyka zagraniczna - szkołą zdobywania nowych doświadczeń i szans na rynku pracy w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt był realizowany w roku 2015. Dzięki temu działaniu uczniowie i uczennice - łącznie 32 osoby kształcące się w zawodzie technik ekonomista - doskonalili umiejętności zawodowe i językowe w Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Celem projektu było umożliwienie zdobycia praktycznych umiejętności zawodowych przez uczestników i uczestniczki, a także wspieranie rozwoju ich umiejętności językowych, dzięki pracy za granicą i kontaktom z naturalnymi użytkownikami języka. Zadaniem tego rodzaju projektów jest również kształtowanie w uczestnikach aktywnej postawy wobec życia, ukazanie konieczności uczenia się przez całe życie i zdobywania doświadczeń. Dzięki praktykom zagranicznym uczniowie i uczennice mogli sprawdzić swoje umiejętności zawodowe i językowe na brytyjskim rynku pracy.

Przed wyjazdem do Plymouth w Zespole Szkół Ekonomicznych odbywały się zajęcia przygotowawcze, podczas których uczniowie i uczennice uczestniczyli w kursie języka angielskiego, warsztatach psychologiczno-pedagogicznych oraz poznawali historię i kulturę Wielkiej Brytanii. Uczestnicy projektu odbywali praktyki w firmach w Plymouth, które jest atrakcyjną turystycznie nadmorską miejscowością, położoną na zachodzie Wielkiej Brytanii. W wolnym czasie dla uczniów organizowano wycieczki po okolicy oraz zajęcia integracyjne z uczestnikami projektów z innych krajów.


Dla młodzieży zagraniczny staż był nie tylko okazją do rozwoju zawodowego i przełamania bariery językowej, ale również do poznania warunków pracy w innym państwie i zdobycia nowych kompetencji. Zgromadzone doświadczenia młodzi ludzie z pewnością będą mogli wykorzystać w pracy zawodowej, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Formalnym potwierdzeniem zdobytych umiejętności zawodowych jest certyfikat Europass Mobilność, który otrzymują wszyscy uczestnicy projektu. Jest to dokument uznawany przez pracodawców na terenie Unii Europejskiej, w którym szczegółowo opisane zostały umiejętności nabyte podczas zagranicznego stażu.

Dodatkową zaletą odbytych praktyk jest fakt, że wielu uczestników otrzymało referencje od pracodawców, u których realizowali praktykę zawodową, oraz propozycje zatrudnienia, gdyby w przyszłości mieli zamiar pracować w Wielkiej Brytanii.

Drukuj
Prześlij dalej