Od nowego roku torby foliowe w sklepach mogą kosztować nawet 20 groszy

Reklamówka, torba, siatka (fot. shutterstock)
Tczew - Od nowego roku torby foliowe w sklepach mogą kosztować nawet 20 groszy
20 groszy miałaby od 2018 r. kosztować torba foliowa w sklepie; taką deklarację złożył resort środowiska na posiedzeniu sejmowej podkomisji - poinformował w poniedziałek poseł Dariusz Piontkowski (PiS). Jednak maksymalna opłata, zapisana w projekcie ustawy, to 1 zł.

W poniedziałek połączone sejmowe komisje środowiska i samorządu terytorialnego rozpatrywały rządowy projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Projekt stanowi, że od 2018 roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą już oferowane za darmo, ale maksymalnie mogą kosztować złotówkę.

Nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie takich opakowań. Piontkowski przedstawiając sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej poinformował, że w trakcie prac nad projektem noweli resort środowiska zadeklarował, iż w przygotowywanym rozporządzeniu do ustawy opłatę za jedną foliówkę ustali na początku na 20 groszy.


"Ministerstwo w trakcie dyskusji wyraźnie deklarowało, że zgodnie zresztą z wnioskiem poselskim, który zakładał wpisanie 20 gr jako stawki maksymalnej w projekcie ustawy, taka będzie pierwotna wysokość opłaty recyklingowej zaproponowanej przez Ministerstwo Środowiska w rozporządzeniu" - powiedział poseł.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek powiedział na posiedzeniu komisji, że ustalenie w rozporządzeniu opłaty na poziomie 20 groszy "to sensowna kwota". Zwrócił uwagę, że obecnie w wielu sklepach trzeba już płacić za torby foliowe na zakupy. Opowiedział się jednak za pozostawieniem w ustawie możliwości ewentualnego podnoszenia opłat maksymalnie do 1 zł. Zwrócił uwagę, że ma to związek ze zwiększającą się siłą nabywczą Polaków. Jego zdaniem nowej opłaty nie można nazwać podatkiem, ponieważ klient będzie miał wybór - będzie mógł zabrać na zakupy torbę wielorazowego użytku, lub kupić foliówkę.

Dodał, że opłaty za torby foliowe obowiązują w 15 krajach UE. Połączone komisje nie poparły propozycji PO, by w projekcie maksymalną opłatę określić na 20 gr, oraz by wpływy z opłat zamiast do budżetu państwa trafiały do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Posłowie nie zgodzili się też na to, żeby ustawa zaczęła obowiązywać rok później, czyli od stycznia 2019 r. Za późniejszym wejściem w życie przepisów opowiadali się m.in. producenci takich opakowań.

Zgodnie z projektem, opłata obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów - obecnie najczęściej wydawane przy kasach sklepowych. Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego tzw. zrywki, o grubości poniżej 15 mikrometrów - pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa, ryb itp.).


Pieniądze ze sprzedaży toreb mają trafiać m.in. na kampanie edukacyjne mające na celu ograniczenie stosowania foliówek.

Źródło: kurier.pap.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +4

  roki_gość

  14.09.2017, 10:33

  ''Pieniądze ze sprzedaży toreb mają trafiać m.in. na kampanie edukacyjne mające na celu ograniczenie stosowania foliówek''. Czyli tak: sprzedawajcie ich jak najwięcej abyśmy mogli reklamować ich niekupowanie

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xxx.xx2 
 • -2

  LOL_gość_gość

  14.09.2017, 13:57

  NO bo

  UE tak chce,co poradzić?

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx6 
 • Alojzy_gość

  14.09.2017, 15:44

  to dobrze bo teraz w Careffour sa po 45 groszy....

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx4.xx4 
 • +3

  kik_gość

  15.09.2017, 09:17

  kaufland Tczew cały sektor otwartych lodówek. pal diabli ochronę środowiska, mnie się wmawia, ze nie mogę mieć zwykłej żarówki, bo ocieplam klimat, ale jednoczesne ogrzewanie hali i chłodzenie otwartych lodówek jest ok. Jeśli chcecie walczyć z plastikiem to zacznijcie od nakazu produkowania napojów w plastikach zwrotnych. To jest skandaliczne komusze myślenie! Chcecie doić to skręcajcie łeb do tyłka bogatym zwolnionym z podatku koncertom i sieciom handlowym a nie swojemu społeczeństwu!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • observeur_gość

  16.09.2017, 11:17

  Najłatwiej bije się takiego co nie ma szans na obronę. Jak wystawisz łeb wyżej niz ponad komuszy stół to wyślą wojsko i policję i zrobią z Ciebie terrorystę. W mentalnosci władzy niec się nie zmieniało, tylko trochę podretuszowano wizerunkowo, by pozyteczni idioci tanczyli i klaskali :-)

  Cytuj
  IP: 31.0.xx0.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA