Dzięki projektowi szlifują język i wymieniają doświadczenia

Koordynatorki programu spotkały się w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - Dzięki projektowi szlifują język i wymieniają doświadczenia
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie uczą się, jak być przedsiębiorczym i wymieniają doświadczenia ze swoimi rówieśnikami z innych europejskich krajów. Wszystko dzięki projektowi "Współpraca młodych przedsiębiorców", w który zaangażowała się tczewska placówka. W zadaniu biorą udział partnerzy z Turcji, Litwy i Szwecji.

W ciągu ostatnich dni koordynatorzy projektu gościli w grodzie Sambora. Zadanie polega na współpracy młodzieży z Tczewa, Istanbułu, Göteborga i Wilna - w każdej z partnerskich szkół wybrano czterech uczniów, którzy pracują potem w międzynarodowych grupach nad biznesowym projektem.

- Zainteresowanie udziałem w zadaniu było naprawdę spore. Młodzież musiała napisać list motywacyjny, zdać egzamin usty i pisemny z języka angielskiego. Spośród aplikujących wybraliśmy najlepszą czwórkę - jedną dziewczynę i trzech chłopców - to dla nich doskonała okazja, by uczyć się języka i rozwijać swoją przedsiębiorczość - wyjaśnia nam Dorota Kościjańczuk z II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.

Młodzież spotkała się już po raz pierwszy w marcu br. na Litwie. Kolejne spotkanie zaplanowano na wrzesień - tym razem w tureckim Istanbule. Międzynarodowa grupa w ramach projektu przyjedzie również do Tczewa. Na razie do grodu Sambora przyjechała jedna z koordynatorek - Szwedka - Asa Jarevik:

- Teraz młodzież została podzielona na cztery grupy - w każdej z nich znajduje się Polak, Szwed, Turek i Litwin - wspólnie pracują nad stworzeniem ciekawego pomysłu na własny biznes. Na koniec projektu każda z grup zaprezentuje prosty biznes - plan. Dzięki temu młodzi uczą się przedsiębiorczości, poznają nowych przyjaciół, starają się zrozumieć kulturę i różnice poszczególnych narodowości. Ale dzięki zadaniu chcemy też podkreślić, że jeśli ktoś jest młody, nie musi wiązać się tylko z terenem, na którym mieszka - w biznesie można współpracować bez względu na granice - tłumaczy nasz rozmówczyni.

Zadanie jest realizowane dzięki programowi Comenius - jednemu z czterech przedsięwzięć sektorowych Programu "Uczenie się przez całe życie". W krajach starej Unii jest to bardzo popularne przedsięwzięcie. W Tczewie z programu mogą m. in. młodzi ludzie szukający swojego miejsca na rynku pracy. Okazuje się jednak, że przedstawiciele grodu Sambora współpracują z Asą Jarevik nie tylko w ramach programu Comenius. Aspero Kompetens, reprezentowane przez Szwedkę, jest partnerem projektu Leonardo da Vinci, w którym uczestniczy również tczewski Dom Przedsiębiorcy:

- Podpisaliśmy list intencyjny w sprawie współpracy, ale nasz Dom Przedsiębiorcy stał się również inspiracją dla dużego projektu realizowanego w ramach programu Leonardo da Vinci. Ośmiu partnerów pracuje nad stworzeniem platformy internetowej, umożliwiającej wymianę informacji przedsiębiorcom, pozyskiwanie partnerów, czy informacji o obowiązujących w poszczególnych krajach uregulowaniach prawnych - tłumaczy Hanna Pietrzkiewicz, kierownik Biura ds. Wspierania Przedsiębiorczości w Urzędzie Miejskim w Tczewie.

Projekt jest zadaniem dwuletnim. W jego efekcie ma powstać witryna, która będzie również służyć przedsiębiorcom z Tczewa.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • s._gość

  10.06.2011, 08:38

  brawo!

  to genialny pomysł!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx6.xx9 
 • +1

  taschoon

  10.06.2011, 22:45

  ciekawy

  Sam bym się pouczył pod okiem Pani w czerwonej sukience

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  al_gość

  10.06.2011, 23:31

  A le atrakcja zrobić zdjęcie na tle naszego urzędu ,ostatnio przechodziłem robil zdjęcia ruskim ciekawe postaci potem napisali że była ekipa ze wszchodu takie postaci że było wiadomo bez opisu że to ruskie przyjechali w sprawie pokoju na świcie .Następni co jeżdzą na krzywy ryj żeby tylko się gzieś pojawić i brać kasę za friii

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx8 
 • kaśka_gość

  11.06.2011, 13:00

  więcej takich projektów róbcie, bo nasz naród to nie za bardzo zna języki

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.