To będzie wyjątkowo napięty budżet

Mężczyźni pieniądze drukowali na domowym komputerze (fot. tcz.pl)
Tczew - To będzie wyjątkowo napięty budżet
Trwają prace nad miejskim budżetem - dokument określający finanse ma być gotowy do końca tygodnia. Urzędnicy nieźle się gimnastykują, żeby go spiąć. Oszczędności szuka się tam, gdzie to tylko możliwe, a środków potrzeba sporo, bo w 2010 samorząd ma do zrealizowania kilka projektów, które otrzymały unijne dofinansowanie.

Projekt przyszłorocznego budżetu ma być gotowy lada dzień. Prezydent Tczewa, Zenon Odya, przyznaje, że tegoroczny dokument jest najtrudniejszy w 20-letniej historii prac prezydenta przy współtworzeniu budżetu:

- Głównym problemem jest to, że zostaną zmniejszone przynależne nam subwencje, co powoduje, że wydatki bieżące planowane na ten rok, nie zostają pokryte dochodami. To jest problem, bo uważam, że wydatki bieżące powinny być pokryte dochodami bieżącymi, a nie - załóżmy - obrotem mieniem komunalnym. To tak jakbyśmy przejadali własny ogon. Dlatego staramy się maksymalnie ciąć wydatki, żeby budżet nam się zbilansował. - wyjaśnia prezydent.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Problemem przy przygotowaniu tegorocznego budżetu, jest to, co powinno ucieszyć wszystkich mieszkańców Tczewa - wielość przyszłorocznych inwestycji. W miejskiej kasie trzeba zabezpieczyć środki na budowę węzła integracyjnego, przebudowę i adaptację budynku przy ul. Obrońców Westerplatte w ramach projektu Dom Przedsiębiorcy, czy budowę przystani wioślarskiej nad Wisłą. W kolejce czekają także inne wydatki - m. in. remont wiaduktu przy Wojska Polskiego, budowa bloków komunalnych przy ul. Prostej oraz jubileusz 750-lecia grodu Sambora:

- Będziemy realizowali zadania, do których przygotowujemy się od wielu lat. Dostaliśmy dofinansowanie, ale wiadomo, że będzie trzeba zabezpieczyć własne środki. Aby zadania zrealizować, będzie trzeba zaciągnąć kredyt. Teraz pojawi się dyskusja - do jakiego poziomu możemy się zadłużać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy do 60 procent planowanych dochodów w danym roku. Uważam jednak, że tego progu nie powinniśmy osiągać, a granicę 50 procent, aby istniała ewentualna rezerwa na niespodziewane wydatki. - dodaje Zenon Odya.

Tczewski włodarz przyznaje, że do zamknięcia budżetu po myśli urzędników "trochę jeszcze brakuje", ale prezydent ma nadzieję, że do 13 listopada, kiedy projekt zostanie przedłożony radzie, uda się wszystko spiąć.

Podebatuj o budżecie
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Prezydent zaprasza wszystkich mieszkańców na publiczną debatę na temat budżetu miasta na 2010 rok. Spotkanie będzie okazją do przedstawienia propozycji i oczekiwań, jakie wobec przyszłorocznego budżetu miasta mają mieszkańcy, organizacje, instytucje. Debata odbędzie się w poniedziałek 16 listopada o godz. 17.00 w sali nr 8 Urzędu Miejskiego w Tczewie.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • sebi_gość

  09.11.2009, 08:40

  jubileusz 750-lecia

  jubileusz 750-lecia grodu Sambora pownien być bardzo skromny ze względu na kryzys - taki symboliczny, lepiej te pieniądze przeznaczyć na ważniejsze cele!!!

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx7.xx0 
 • rozsądny_gość

  09.11.2009, 09:14

  tak powino być

  ludzie mają już dosyć propagandy,apeli, mszy , hipokryzji...teraz są dosyć trudne czasy. Fajnie,że nasze miasto przeżyło tyle lat, trzeba przyznać, że się zmienia na lepsze, coś tam budują, remontują,ulepszają itd...ale to wszystko za wolno, ludzie raczej są przygnębieni tym co się dzieje.... Naprawdę piorytetem jest stwarzanie nowych miejsc pracy, i to za godne pieniądze , nie za najniższą krajową... Zarobimy jako Tczewianie, wydamy jako tczewianie.....

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx3.xx7 
 • Stańczyk_gość

  09.11.2009, 12:11

  Węzeł

  Chcieliście "Węzła komunikacyjnego" to macie napięty budżet.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx9.xx1 
 • hautameki (MTTczew)_gość

  09.11.2009, 14:46

  Tak od dłuższego czasu zauważyłem, że na Starym Mieście bardzo dużo się dzieje, i będzie się działo jeszcze więcej. Już teraz można iść się przejść i zobaczyć ze co kawałek jest remontowana jakaś kamieniczka droga.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx1.xx1 
 • mamaj_gość

  15.11.2009, 11:44

  wytłumacze Tobie ten fenomen

  Otóż za rok są wybory. Władze wyda ostatni grosz na budowy, przebudowy, drogi itd. Trzeba pokazać elektoratowi ile się dla nich robi. Trzeba przecież zapewnić sobie wygodne życie przez następne 4 lata. Po wyborach 2-3 lata ciszy i znowu szaleństwo.Tak się dzieje nie tylko w Tczewie. Czasami żałuje że nie ma wyborów co 2 lata - ile wtedy by się działo;)

  Cytuj
  IP: 83.25.xx5.xx5 

  MTTczew_gość

  17.11.2009, 17:36

  heh... Nawet gdyby tak było to nie ważne czy robią to ze względu na wybory, ważne, że się coś zmienia.

  Cytuj
  IP: 88.199.xx1.xx1 
 • tczewianka_gość

  09.11.2009, 18:51

  budżet to środki finansowe podatników

  Sadze ,że władze miasta są rozrzutni w kwestii wydawania środków finansowych z butdżetu miasta. Karta miejska i całe oprzyrządowanie całego systemu elektronicznego to wyrzucone pieniądze. 700.000,00zł to kwota która ubyła z budżetu i daje się zauważyć jako niedobór w kasie miejskiej. Ciekawe czy ten wydatek był zabudżetowany tego nikt z mieszkańców nie wie. Pan kiedrowski wydał też z kasy budżetu środki na kupno farby ,aby pomalować most nad Wisłą i swoje siwe włosy.Czy komisja rewizijna rozlicz a Pana Kiedrowskiego z kosztów ,ktore przeznacza na promocję i marketing.???

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xxx.xx4 
 • vbn_gość

  09.11.2009, 21:05

  a na co nam przystan wioslarska skoro tak malo kasy mamy?? pieniadze wydawane na promocje tez sa horrendalne a jakos tej promocji w stosunku do wydanej kasy malo jest. nie mowiac o roznych ciekawych remontach drog... ehh miasto upada...

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx5.xx7 
 • kierowca roweru_gość

  10.11.2009, 00:17

  A jak to jest z remontem kamienic na starym mieście? Te kamienice są własnością miasta czy jak? Gdyby mój dom wyglądałby okropnie to też prezydent Odya by mi go wyremontował?

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx4.xx5 
 • haha_gość

  27.11.2009, 19:08

  ;)

  Jak dla mnie to tu zmiasy yych wszystkich super marketów powininien powstać jeden pożądny "dom handlowy" i najlepiej kino...ale to już raczej marzenia.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx7.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.