Tcz.pl logo

Szukaj

Zielone światło dla elektrowni gazowej w sąsiedztwie ulicy Malinowskiej

Czy w Tczewie powstanie elektrownia gazowa? Na majowej sesji Rady Miasta była procedowana uchwała w tej sprawie - i radni dali zielone światło. Obiekt miałby powstać w sąsiedztwie ulicy Malinowskiej, w okolicy azylu dla zwierząt. Na razie to dopiero początek długiego procesu planistycznego.

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie w trybie bezprzetargowym umowy dzierżawy nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Miejskiej Tczew, z przeznaczeniem na prowadzenie elektrowni gazowej znalazła się w porządku majowej sesji.

Wyraża się zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy na okres 29 lat nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Miejskiej Tczew, oznaczonej jako działka nr 1/4, położonej w Tczewie w obrębie 2, w części o powierzchni 3,0020 ha, z przeznaczeniem na wybudowanie i eksploatowanie elektrowni gazowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą i opcjonalnie innej infrastruktury energetycznej. - zapisano w treści uchwały.

W uzasadnieniu dokumentu zapisano, że inwestor zainteresowany wybudowaniem oraz eksploatowaniem elektrowni gazowej i opcjonalnie innej infrastruktury energetycznej (np. magazyny energii) złożył do ratusza pisemny wniosek o zawarcie umowy dzierżawy.

Długoletni okres obowiązywania umowy wynika z konieczności przygotowania inwestycji, polegającego m.in. na pracach projektowych, uzgodnieniach, badaniach i pomiarach, procedurach administracyjnych, następnie wiąże się z realizacją tego przedsięwzięcia, związaną z robotami budowlanymi oraz finalnie z eksploatacją i utrzymaniem instalacji. Teren objęty dzierżawą znajduje się na obrzeżu miasta, w granicach obowiązywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla obszaru przemysłowo - usługowego w rejonie ulicy Malinowskiej w Tczewie, zatwierdzonego uchwałą nr II/9/2024 Rady Miejskiej w Tczewie z dnia 29 maja 2024 r. (Dz. Urz. Woj. Pom. poz. 2996 z dnia 26.06.2024 r.). Zgodnie z rysunkiem MPZP stanowiącym załącznik do tej uchwały, obszar dzierżawy zlokalizowany jest w wyznaczonym terenie o symbolu 1U-P - teren usług lub produkcji. Odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata, zgodnie z art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, wymaga zgody Rady Miejskiej. Mając na uwadze powyższe, podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione. - czytamy w projekcie.

Przed majowym głosowaniem odbyła się dyskusja z udziałem radnych.



O taką inwestycję inne miasta by się biły. To inwestycja za 500 mln zł - mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta, Maciej Skiberowski (Tczew od Nowa). Martyna Olejnik (KO) dodawała - Popieram rozwój inwestycyjny miasta, ale chcę doprecyzować kilka kwestii. Chodzi m. in. o sąsiedztwo schroniska. Rozmawialiśmy podczas komisji o niewielkim wpływie tego typu instalacji na środowisko, ale chciałabym dopytać o samą budowę.

Na pytania odpowiadał wiceprezydent Andrzej Gockowski.

Przedsięwzięcie będzie poddawane rygorom uzyskania decyzji środowiskowych wymaganych przy tego typu obiektach. To nastąpi na etapie projektowania. Na razie inwestor potrzebuje od nas decyzji, by móc wystąpić na rynek mocy.

Wiceprezydent dodawał, że kwestia organizacji dojazdu, czy wspierania schroniska przez inwestora będzie przedmiotem negocjacji.

W imieniu mieszkańców osiedla Staszica głos zabrała Iwona Nitza (KO):

Ta decyzja o długoterminowych konsekwencjach dla miasta. Wśród najczęstszych obaw pojawiają się te o hałas, emisję zanieczyszczeń, mimo mało uciążliwej technologii, czy wzrost ruchu kołowego. Mamy wiele pytań, na które mieszkańcy oczekują konkretnych odpowiedzi. Najważniejsze jest zabezpieczenie interesu mieszkańców.

Andrzej Gockowski podkreślił, że inwestycja nie będzie pracowała w trybie ciągłym, ale w momencie gdy będzie trzeba ustabilizować system energetyczny. Przewodniczący Marcin Kussowski podkreślał, że z obiektem nie sąsiaduje żadna zabudowa mieszkaniowa.

To duża szansa dla miasta. Musimy z pewnym wyprzedzeniem planować takie rzeczy, tym bardziej, że naszą gałęzią jest przemysł. - mówił radny Jarosław Kowalczyk (PiS).

Ostatecznie uchwała została przyjęta przy jednym głosie wstrzymującym. Podczas obrad komisji merytorycznych padła informacja, że z tytułu działalności do miejskiej kasy mogłoby trafić rocznie około 3 mln zł.
Ze wstępnych deklaracji wynika, że obiekt mógłby powstać około 2030 roku. Więcej o inwestycji w naszym dziale telewizja internetowa.



Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności! Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

  • +5

    ._gość

    02.06.2026, 10:25

    .

    Czekam na wypowiedzi fachowców w każdym temacie. Szczególe tego pajaca od zdjęć i przygłupa od wykładzin.

    Odpowiedz
    IP: 37.31.xx1.xx6  #
  • yrhty_gość

    02.06.2026, 12:05

    Przecież gaz nie jest już eko. Bezsensowna inwestycja. Spółdzielnie powinny inwestować w pompy ciepła i fotowoltaikę

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx5.xxx  #
  • -21

    Michał X_gość

    02.06.2026, 12:54

    Będzie się działo

    Rozwój miasta widać na każdym kroku. Trzeba stawiać sobie cele ambitne i takie stawia sobie pan prezydent Brządkowski! Nie wszystko idzie z górki ale jest dobrze. Łukasz Brządkowski to prezydent - wizjoner. Elektrownia to ogromna inwestycja, ważna dla regionu. Takich ludzi nam trzeba a nie radnych którzy myślą jak tu nie dać wotum zaufania prezydentowi.

    Odpowiedz
    IP: 45.82.xx4.xx7  #
  • +8

    Wacław Jarząbek_gość

    03.06.2026, 01:25

    Niech nam żyje prezes sto lat!

    To mówiłem ja - Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy.

    Cytuj
    IP: 31.175.xx4.xxx  #
    +14

    Klemens _gość

    03.06.2026, 06:38

    ponosi na całego

    Jakież to szczęście mój drogi kolego, że mamy za prezydenta Łukasza Brządkowskiego! Tczew się rozwija, poszerza bez końca, sukcesów tak wiele, że sięgają Słońca!

    Cytuj
    IP: 195.94.xx7.xx5  #
  • Gość _gość_gość_gość_gość_gość_gość

    02.06.2026, 13:11

    Znów dodatkowe smrody na osiedlu?

    Dodatkowe smrody dla osiedla w pobliżu zakładów, obok fkeksa, Tczewskich Łąk. Co z ciapkowem? I co na to mieszkancy?

    Odpowiedz
    IP: 79.186.xx2.xx3  #
  • -3

    B532_gość

    03.06.2026, 10:39

    To elektrownia na gaz ziemny. Czy jak masz w domu kuchenkę gazową to ci coś śmierdzi?

    Cytuj
    IP: 46.112.xx9.xx3  #
  • +1

    Pomarańczowy_gość

    03.06.2026, 04:33

    Ceny energii

    Czy to oznacza mniejsze rachunki za prąd, czy jak zwykle podwyżki? Kto to buduje Energa czy Tauron?

    Odpowiedz
    IP: 195.128.xx1.xx1  #
  • +2

    Mieszkaniec _gość

    03.06.2026, 08:18

    Czy to będzie biogazownia?

    Jeśli tak, to Tczew stanie się drugimi szadółkami

    Odpowiedz
    IP: 93.159.xx3.xx4  #
  • +7

    GOŚĆ_gość

    03.06.2026, 08:31

    szadółki

    drugie szadółki to my już mamy w tczewowie

    Cytuj
    IP: 85.219.xx3.xx2  #
  • +1

    agata_gość

    03.06.2026, 09:50

    Proszę zapoznać się z jakimi zagrożeniami będziemy mieli do czynienia Jakie skutki uboczne niesie za sobą budowa elektrowni gazowej w takim miejscu. Zużycie wody: Podobnie jak elektrownie węglowe, duże obiekty gazowe potrzebują ogromnych ilości wody do układów chłodzenia, co obciąża lokalne zasoby. Zużycie wody: Podobnie jak elektrownie węglowe, duże obiekty gazowe potrzebują ogromnych ilości wody do układów chłodzenia, co obciąża lokalne zasoby.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx9.xx8  #
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.