Wiadukt przy ul. Wojska Polskiego. Co stanie się z kładką po zakończeniu prac?

Wiadukt WP (fot. tcz.pl)
Tczew - Wiadukt przy ul. Wojska Polskiego. Co stanie się z kładką po zakończeniu prac?


Radni interesują się, jaki będzie los kładki dla pieszych, która zapewnia komunikację na czas remontu wiaduktu przy ulicy Wojska Polskiego, po zakończeniu prac. Pojawiły się już nawet pomysły na jej kolejne wykorzystanie - miałaby zostać ułożona nad torami kolejowymi, w ciągu drogi krajowej nr 91, zapewniając swobodny przejazd rowerzystom i przejście pieszym udającym się w kierunku osiedla Witosa. Niestety, jest to niemożliwe.

O przeznaczanie kładki po zakończeniu remontu pytał obecnego na ostatniej sesji Rady Miasta starostę tczewskiego Józefa Puczyńskiego radny Roman Kucharski (PO). Z kolei radny Kazimierz Mokwa (PO) proponował, by kładkę przenieść na tory, by połączyć osiedle Witosa z osiedlem Bajkowym:

- Czy nie można by jej wykorzystać na razie, kiedy nie ma pieniędzy na ścieżkę i zapewnić mieszkańcom przejazd? - pytał rajca.

Kładka w tym miejscu jest, ale na razie w planach. Obiekt miał powstać w ramach kompleksowego remontu drogi krajowej nr 91 w granicach grodu Sambora, ale na razie nie powstanie, bowiem zabrakło na to środków w rządowej kasie. Na razie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zarządca drogi, przystąpiła do prac związanych z aktualizowaniem dokumentacji projektowej całego przedsięwzięcia. Czy jestem zatem szansa, że zanim ruszy kompleksowy remont dawnej "jedynki", życie pieszym i rowerzystom ułatwiła kładka przeniesiona z ulicy Wojska Polskiego?

- Po zakończeniu prac kładka zostanie rozebrana - wyjaśnia starosta Józef Puczyński.

Kładki nie będzie można dalej wykorzystać z prostego względu - nie stanowi własności ani miasta, ani powiatu:

- W trakcie przetargu otrzymaliśmy zapytanie, czy kładka ma pozostać własnością wykonawcy i zarząd zdecydował, że tak - wyjaśnia Maria Witkowska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Tczewie. - To pewnie zostało skalkulowane w kosztach przetargu. Konstrukcja jest dość tymczasowa, ale wykonawca wykorzysta zapewne jej elementy. Jednak tu w Tczewie została zamontowana na czas określony, w związku z czym wykonawca nie musiał wykonywać dodatkowych zabezpieczeń, np. antykorozyjnych.

Według kosztorysu inwestorskiego koszt kładki to 800 tys. zł, ale realne koszta jej montażu powinny wynieść około 550 tys. zł. Dodajmy, że o zamontowanie tymczasowej kładki na czas remontu wiaduktu przy ulicy Wojska Polskiego wnioskował w interpelacji m. in. radny Zbigniew Urban. Podczas wcześniejszej przebudowy innego wiaduktu - obiektu przy ulicy 1 Maja - tymczasowego przejścia dla pieszych nie było i dochodziło do niebezpiecznych sytuacji, bowiem nie wszyscy piesi mieli ochotę nadkładać drogi w związku z wyznaczonym objazdem.

Telewizja Tczew - archiwum:

Wiadukt w ciągu ul. Wojska Polskiego. Od kwietnia montaż
Data publikacji: wtorek, 15.03.2011
Jak wygląda postęp prac przy budowie wiaduktu przy ulicy Wojska Polskiego?

Więcej materiałów można obejrzeć w sieci kablowej Vectra na kanałach K65 na częstotliwości 559,25.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (14)
dodaj komentarz

 • +7

  Marcin_tcz

  11.04.2011, 00:05

  .

  Dajcie mi , ja z niej zrobię użytek

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +60

  mieczyslaw

  11.04.2011, 00:06

  "Konstrukcja jest dość tymczasowa"

  I dalej cytując naszą wybitną specjalistkę w dziedzinie budowy i remontów dróg: "W trakcie przetargu otrzymaliśmy zapytanie, czy kładka ma pozostać własnością wykonawcy i zarząd zdecydował, że tak - wyjaśnia Maria Witkowska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Tczewie. - To pewnie zostało skalkulowane w kosztach przetargu" ---> jakim cudem ta kobieta bez wiedzy i wyobraźni jeszcze tam pracuje? Skoro otrzymali w zarządzie pytanie o przyszłość kładki, to dlaczego się jej zrzekli na rzecz wykonawcy? I jak może przypuszczać, a nie wiedzieć co zostało skalkulowane, a co nie w kosztach przetargu osoba odpowiedzialna za drogi powiatowe? Przecież to skandal!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +37

  Tupolej_gość

  12.04.2011, 18:59

  Mieciu (o ile mogę tak) Jakim pani Maria W. jest specjalistą?? Znalazłem na stronie PnP, kiedy to o zgrozo kandydowała do RM. ..."Ukończone studia magisterskie na Wydziale Ochrony Środowiska i Rybactwa, studia magisterskie na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt, podyplomowe - Zarządzanie Przedsiębiorstwem na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie."" I jeszcze napisali, że wykształcenie ma wyższe techniczne. Tu nie ma nic z dróg, a i Wydział Nauk Ekonomicznych nie za bardzo tą pania nauczył.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx2.xx1 
 • +8

  Ojciec Mateusz_gość

  11.04.2011, 07:12

  Tylko w Polsce

  Wogóle budowa tej kładki, a dokładnie kadr z kamery ją ukazujący powinien zostać wstawiony na demotywatory, wikary.pl itp z dopiskiem "Dekonstruktorzy...wkrótce na kanale Discovery". Po jaką cholerę tak szybko wysadzono wiadukt skoro robota i tak stoi w miejscu???????

  Odpowiedz
  IP: 79.187.xx0.xx4 
 • +12

  zaratustra83

  11.04.2011, 12:07

  wybory

  Wysadzenie wiaduktu to moim zdaniem chwyt wyborczy. Wysadzono wiadukt przed wyborami by ludzie widzieli że aktualna władza prężnie pracuje. Fakt jest taki że budowa nowego wiaduktu nie wymagała wysadzenia starego w powietrze tak wcześnie. Od momentu usunięcia wysłużonego staruszka, mamy obraz snujących się po placu budowy zombi, choć raczej można to nazwać nieużytkiem bo na placu budowy się buduje. Tam przez tyle miesięcy nie działo się praktycznie nic. Czasami snuło się paru gości szukając miejsca gdzie wbić łopatę by mieć się o co oprzeć. A za ten cały bajzel płacą tczewianie odwiedzający częściej stacje benzynowe bo muszą nadkładać drogi w objazdach i stać więcej niż jechać.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +7

  tcz45

  11.04.2011, 07:18

  wykorzystać drewno z kładki

  proponuję wykorzystać elementy kładki do budowy mostku, a nawet dwóch przecinających czy wiszących nad stawami bajkowymi . Byłyby to ciekawe i ozdabiające konstrukcje. Ale przypuszczam, że ktoś już ma plan zagospodarowania na własny użytek tego drewna....czas pokaże co z tego wyjdzie...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +13

  Marcin_tcz

  11.04.2011, 07:38

  ..

  zróbcie molo na Wiśle .............

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  _gość

  11.04.2011, 10:27

  Jakby dobrze pomyślał to pewnie znalazł by jakieś dla niej zastosowanie dla tej kładki. Tyle kasy kosztowało a teraz jak się skończy remont wiaduktu to tak p prostu ją rozbiorą. A to że padł pomysł połączenia osiedli nad torami to też dobre. Bo teraz to muszą ludzie tam wzdłuż drogi 91 na Witosa z Bajkowego. A wiadomo jaka jest ruchliwa 91.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • +14

  mikus

  11.04.2011, 12:31

  Moja mała prośba...

  Kiedy już nadejdzie ten dzień zakończenia robót, mam wielką prośbę! Niech Władze odpuszczą sobie huczne otwieranie, z przecięciem wstęgi, święceniem, orkiestrą i całą otoczką. Niech nikt się nie wypowiada, ze "...po małych poślizgach..." , i "wspólnym wysiłkiem..." jak to mówił Stanisław Anioł w serialu Alternatywy 4... Nie można tak jak to się robi gdzie indziej, po udanym odbiorze inwestycji, po prostu otworzenie wiaduktu poprzez usunięcie barier. Czy ktoś wie jaka jest kara dla wykonawcy za każdy dzień opóźnienia?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +7

  zaratustra83

  11.04.2011, 13:36

  kara?

  Przecież nie ma opóźnienia to o jakich karach ty mówisz? Problem w tym że bez potrzeby dano wykonawcy tyle czasu że zamiast pracować może się opieprzać parę miesięcy a my płacimy za objazdy.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +6

  Luksus_gość

  11.04.2011, 13:17

  ....

  Gdzie jest krzyż??? Gdzie jest krzyż???

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx7.xx9 
 • +2

  q_gość

  11.04.2011, 23:24

  racja ta budowa przecież jest martwa

  a nad każdym nieboszczykiem jest jakiś krzyżyk

  Cytuj
  IP: 83.11.xx3.xx0 
 • Imię, login, pseudonim, nick_gość

  19.04.2011, 16:30

  Temat komentarza

  Jako most nad 'milen' ją dajcie ;P

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx0.xxx 
 • ekawy_gość

  29.05.2011, 20:21

  kwalifikacje

  Pani Witkowska jakie ma wykształcenie i specjalności już wiadomo , i przestaje się dziwić tej sytuacji na drogach , mam nadzieje ,że reszta zatrudnionych pracowników posiada odpowiednie kwalifikacje do zajmowanych stanowisk . Obym się nie mylił.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx0.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.