Vivat Vasa będzie wyjątkowa. Już ruszyły przygotowania

Gniew (fot. gniew.pl)
Tczew - Vivat Vasa będzie wyjątkowa. Już ruszyły przygotowania
W sobotę, 12 stycznia na zamku w Gniewie odbył się Sejmik Ziemi Kociewskiej. Organizatorzy inscenizacji historycznej Vivat-Vasa zaprosili do Gniewu ważne osobistości, by wspólnie z nimi porozmawiać o przygotowaniach i kształcie tej największej w Polsce rekonstrukcji XVII-wiecznej bitwy polsko-szwedzkiej.

Sejmik otwarto na dziedzińcu gniewskiego zamku, gdzie licznie zebranych gości przywitał Jarosław Struczyński. Wśród zebranych byli sponsorzy dotychczasowych edycji imprezy, w tym od lat wspierający gniewską bitwę, właściciel szwedzkiej firmy Alarmtech Bjorn Gysell, pułkownik Żółtego Regimentu Piechoty czy Cezary Zawadziński, prezes amerykańskiej firmy SMR Automotive, rotmistrz chorągwi husarskiej księcia Stanisława Rewery Potockiego. Jako, że tegoroczne plany na organizację wydarzenia są nieco rozszerzone, na spotkanie zaproszono również nowych, potencjalnych sponsorów oraz włodarzy ościennych gmin, którzy mogliby wesprzeć Vivat-Vasę.

Bitwa w nowej odsłonie


Wydarzenie w tym roku nie ograniczy się tylko do inscenizacji bitwy na polach nadwiślańskich. Organizatorzy planują, że impreza potrwa od 9 do 11 sierpnia. Zaangażowanych w bitwę ma być 400 żołnierzy, w tym 50 konnych z chorągwi husarskich, którzy przybędą do Gniewu m.in. innymi z Polski, Czech, Węgier, Ukrainy, Francji i Stanów Zjednoczonych. Główna bitwa rozegrana zostanie u stóp gniewskiego zamku 10 sierpnia. Dodatkowo na Starym Mieście w Gniewie odbędzie się festyn staromiejski Vivat Gniew, podczas którego swoje kramy otworzą lokalni kupcy i rzemieślnicy m.in. kowale, płatnerzy i szabelnicy a także karczmarze, którzy uraczą gości wybornym lokalnym jadłem. Musztrom i egzercerunkom piechoty na starówce towarzyszyć będą popisy artystyczne i muzyczne, na które już dziś Państwa serdecznie zapraszamy.

Posłów uczestniczących w Sejmiku Ziemi Kociewskiej zaproszono także na pola nadwiślańskie, na których w tym roku odbędzie się inscenizacja, by tam zaprezentować umiejętności chorągwi husarskiej i żółtego regimentu piechoty. Na zakończenie obrad dla gości w kaplicy zamkowej zaśpiewał kobiecy chór Harmonia Sphaerarum.

Znamienici goście

W sejmiku uczestniczył burmistrz Maciej Czarnecki. Marszałka Województwa Pomorskiego reprezentowała tego dnia Marta Chełkowska Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Starostę Powiatu Tczewskiego natomiast Bogdan Badziong, Członek Zarządu Powiatu Tczewskiego. Na sobotnie wydarzenie przybyli także gniewscy przedsiębiorcy: Michał Bąkowski, menadżer Zakładu Produkcji Kruszyw, Adam Plath, dyrektor Rolls-Royce Poland w Gniewie czy Mirosław Pastewski, członek zarządu spółki FAMA. Spotkanie było więc także okazją do poznania i podjęcia rozmów z przedsiębiorcami dużych i mniejszych firm z polski i zagranicy. Nie zabrakło także Arkadiusza Dzikowskiego, hetmana wielkiej Kapituły Rycerstwa Polskiego oraz Adama Protasiuka, wiceprezesa Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.


Na sejmiku w Gniewie obecni byli także dziennikarze Telewizji Polskiej. Materiał dostępny jest na stronie TVP 3 Gdańsk.

Drukuj
Prześlij dalej