Wisłą spływa kra - lodołamacze w pogotowiu

Wisłą spływa kra (fot. tcz.pl)
Tczew - Wisłą spływa kra - lodołamacze w pogotowiu
Bardzo silne mrozy spowodowały, że służby z dużą uwagą przyglądają się stanowi Wisły. Na razie jej wody spływają do morza, ale na wypadek powstania zatorów w ujściowym odcinku rzeki w pogotowiu czeka 8 lodołamaczy. Sytuację trzeba monitorować, bowiem przy ujściu zalega już 80 procent kry.

Wisła jeszcze nie zamarzła, ale niskie temperatury sprawiają, że woda płynie coraz leniwiej. Pojawił się śryż, który tworzy się, gdy płynące w nurcie rzeki kryształki lodu zaczynają się ze sobą łączyć. W pogotowiu postawiono lodołamacze, bowiem zatrzymanie nurtu rzeki może spowodować powódź zatorową. Do użycia gotowe są lodołamacze - 2 stacjonują w Sobieszewie, 4 w Przegalinie oraz po jednym w Tczewie i Korzeniewie (dwa ostatnie do dyspozycji firmy budującej most w Kwidzynie).

- Na razie Wisła płynie cały czas. Przy ujściu rzeki jest już 80 procent kry i śryżu. Spływ kry, jaki obserwujemy w rejonie Tczewa, jest normalny przy takich niskich temperaturach. Jednak synoptycy zapowiadają zmniejszenie mrozów. Na razie mamy uciąg, a różnica między zatoką, a rzeką wynosi około 60 cm. - wyjaśnia nam Stanisław Otręba z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Nasz rozmówca dodaje, że rzeka utrzymuje się w strefie stanów średnich - to dobrze, bowiem spływu kry nie utrudnia osiadanie lodu na wiślanych mieliznach.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  _gość

  24.02.2011, 08:00

  Kra ma to do siebie, że najpierw się zbiera, a później spływa.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • _gość

  24.02.2011, 11:16

  Cóz mrozy to i rzekach tworzy się kra.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.