Przeszłość ożywiona kredką - już wkrótce finał konkursu

(fot. mat. prasowe )
Przeszłość ożywiona kredką - już wkrótce finał konkursu
Uczniowie klasy V b z Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Gniewie stanęli przed nie lada wyzwaniem - jak przedstawić przeszłość miasta sprzed 40 lat? Z pomocą przyszły farby, kredki i inne przybory plastyczne, dzięki którym dzieci starały się przelać swoje pomysły na papier. Prace młodych artystów będą oceniane przez jury konkursu „Dla Gniewu: wczoraj, dziś i jutro”. Ich historyczna tematyka wpisuje się w tegoroczne obchody „Roku Kronikarzy Gniewskich.

Organizatorem konkursu jest Zakład Produkcji Kruszyw w Gniewie. Przygotowanie prac konkursowych sprawiło, że zwykła lekcja zamieniła się w twórcze wyzwanie, pozwalające przenieść się uczniom w historię sprzed 40 lat. Pomysłów było wiele - rysunki przedstawiały drzewa genealogiczne, rodzinne domy, a nawet zamki. Niektórzy podeszli do tematu niekonwencjonalnie i kartki papieru zapełniły się kwiatowymi motywami zaczerpniętymi z kociewskiego haftu.

- Zaangażowanie dzieci było widoczne na pierwszy rzut oka - uczniowie z pasją podeszli do zadania i jury będzie musiało zmierzyć się z trudnym wyborem przy wyłanianiu zwycięzców. - mówi Joanna Wachowska, koordynator ds. komunikacji Zakładu. - Tak liczny udział uczniów w konkursie nie byłby możliwy bez pomocy opiekunów - za wparcie organizacyjne jesteśmy szczególnie wdzięczni Pani Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Gniewie, Mirosławie Fandrejewskiej.

Dla kogo i kiedy?


Konkurs „Kronika Gniewskiej Rodziny” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczących się na terenie miasta i gminy Gniew. Jego zadaniem jest odkrycie wciąż „świeżej” historii Gniewu sprzed 40 lat, co stanowi nawiązanie do przeszło 40-letniej obecności Zakładu w mieście. Nadesłane prace posłużą do stworzenia „kroniki gniewskiej rodziny” - księgi splatającej wspomnienia mieszkańców w jedną historię.

Szeroki zakres technik plastycznych zachęca do różnorodnego przedstawienia „najświeższej” historii Gniewu. Uczniowie mogą „ożywić” przeszłość za pomocą rysunku, zdjęcia, kolażu, czy komiksu. Prace powinny mieścić się w formacie A3.

Zostało kilka dni na składanie prac

Po przekazaniu pracy nauczycielowi można ją złożyć w Zakładzie do 15 kwietnia. Organizatorzy mają nadzieję na kreatywność, zaangażowanie… i liczny odzew ze strony uczniów. Wszyscy zainteresowani otrzymają szczegółowy regulamin konkursu u swojego nauczyciela prowadzącego.

Tegoroczna edycja to już ostatnia część cyklu „Dla Gniewu: wczoraj, dziś i jutro.” W konkursie zostanie wyłonionych 20 najlepszych twórców ze szkół podstawowych (po 10 z kl. I-III i kl. IV-VI) oraz 10 artystów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Warto „ożywić przeszłość kredką”, bo na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody! Dla autorów wyróżnionych prac organizatorzy przygotowali wycieczkę do gdyńskiego Centrum Nauki Experyment, gdzie młodzi artyści zgłębią tajniki nauki poprzez zabawę.

Drukuj
Prześlij dalej