Pierwszy zielony dach w Gniewie. Wyprodukuje tlen dla 11 osób

(fot. gniew.pl)
Pierwszy zielony dach w Gniewie. Wyprodukuje tlen dla 11 osób
W siedzibie firmy INWEST-KOM pracownicy samodzielnie wykonali zielony dach. To innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, do którego zastosowano niewymagające skomplikowanej pielęgnacji rośliny - różne gatunki Rozchodników.

Klimat miejski, w znacznym stopniu odbiega od klimatu otaczających go terenów, a zielone dachy w znaczący sposób go łagodzą. Mury oraz dachy budynków działają jak akumulatory ciepła, co powoduje w centrach miast wzrost temperatury powietrza średnio o 1-2°C (a w skrajnych przypadkach nawet do 10°C). Jednocześnie następuje spadek wilgotności. Dach kryty papą bitumiczną latem nagrzewa się do temperatury 60-70°C, tymczasem o połowę mniej nagrzewa się zielony dach. Roślinność umieszczona na powierzchni dachu, dzięki odparowaniu nagromadzonej wody i odbiciu promieniowania słonecznego, wytwarza warstwę na kształt "poduszki powietrznej" o wyższej wilgotności i niższej temperaturze.

Wystarczy dwucentymetrowa warstwa zieleni by zatrzymać około 50-60% wód opadowych, które po odparowaniu zwiększają wilgotność powietrza, wzbogacają powietrze w tlen i zmniejszają zawartość dwutlenku węgla, nie obciążając przy tym kanalizacji miejskiej.

Nasz zielony dach o obszarze 17 m? w ciągu roku wyprodukuje tlen dla 11 osób. Zielone dachy pochłaniają do 20% pyłów i gazów z powietrza, jednocześnie o około 20-30 dB zmniejszają hałas uliczny poprzez odbicie i częściowe pochłonięcie dźwięków.


To prawdopodobnie pierwszy pełniący jednocześnie funkcję dekoracyjną i ekologiczną zielony dach w Gniewie. Bazując na zdobytym w ten sposób doświadczeniu możemy pomagać w upiększaniu gniewskich i okolicznych dachów.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • kik_gość

    22.08.2018, 06:53

    W ciągu dnia rośliny produkują tlen z powodu procesu fotosyntezy, ALE nocą prowadzą proces oddychania a oddychanie to pochłanianie tlenu a wydalanie CO2

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • Marcin Kawka_gość

    26.08.2018, 10:56

    Mimo wszystko per saldo daje to dodatni efekt. Rośliny w swoją biomasę wbudowują atomy węgla, pochodzące z CO2. To dlatego tak ważne są lasy, mimo że nocami oddychają tlenem, w ciągu dnia gromadzą znacznie wyższe ilości CO2.

    Cytuj
    IP: 178.235.xx3.xx3 

    Hazik_gość

    26.08.2018, 16:23

    Marcin Kawka

    Persaldo bilans jest zerowy,latem gdy dni są długie bilans jest dodatni,zimą i późną jesienią ujemny.

    Cytuj
    IP: 78.88.xx5.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.