Śmigłowce wylądują na Prątnicy?

W nagłych przypadkach lotnicze pogotowie ląduje m. in. na bulwarze (fot. Marcin Burclaw)
Tczew - Śmigłowce wylądują na Prątnicy?
Lotnicze pogotowie ratunkowe będzie lądować na trawiastym boisku przy II LO na tczewskiej Prątnicy? Taki pomysł przeanalizują urzędnicy wspólnie z lotnikami. Ci ostatni mogli jeszcze do niedawna lądować na terenie przeniesionej do podkarpackiego Niska jednostki wojskowej. Teraz urzędnicy szukają nowego miejsca lądowań dla śmigłowców, które przewożą pacjentów w ciężkim stanie do specjalistycznych szpitali.

Do tej pory śmigłowce ratownictwa medycznego lądowały albo na bulwarze nad Wisłą, albo na terenie jednostki. XVI Tczewski Batalion Saperów wyprowadził się jednak z grodu Sambora, a teren dawnych koszar przejęła Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Chociaż o przejęcie atrakcyjnych działek w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91 stara się tczewski magistrat, to na razie wiadomo, czy wszystko zakończy się pomyślnie. A śmigłowce lądować muszą, dlatego urzędnicy szukają dla nich bezpiecznego miejsca:

- Teren dawnej jednostki był chroniony i bezpieczny. Chcemy znaleźć teraz alternatywę dla tego rozwiązania. Oczywiście ratownictwo korzysta z bulwaru, gdzie jest duża przestrzeń i jest blisko do szpitala, ale drugi wariant, jaki chcemy zaproponować to miejsce przy II Liceum Ogólnokształcącym na tczewskiej Prątnicy (przy ul. Królowej Marysieńki - przyp. red). Jest to teren trawiasty, skąd można by było podejmować chorych i rannych. Przygotowujemy stosowne dokumenty w uzgodnieniu z ratownictwem medycznym. Teren byłby dobry, bo nie ma tamw bezpośredniej odległości zabudowań. Poza tym łatwo tam dojechać tam bezpośrednio z drogi krajowej nr 91. - tłumaczy Włodzimierz Mroczkowski, szef Wydziału Administracji i Zarządzania Kryzysowego w tczewskim starostwie.

Sprawę muszą zaakceptować sami lotnicy i zarząd powiatu tczewskiego. Jeśli pomysł spodoba się wszystkich stronom, będzie trzeba również utwardzić fragment drogi dojazdowej prowadzącej do boiska zlokalizowanego za "orlikiem". Dodajmy, że śmigłowce ratownictwa medycznego przylatują do Tczewa średnio raz, dwa razy w tygodniu. Lotnicy pomagają ofiarom poważnych wypadków, pacjentom z rozległymi zawałami, czy wylewami. Pogotowie lotnicze znacznie skraca czas dojazdu do punktów specjalistycznej opieki medycznej.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (13)
dodaj komentarz

 • +18

  maslak_gość

  07.12.2011, 01:14

  bzdura

  co za bzdura z tymi śmigłowcami... pamiętam jak kilka lat temu przy szpitalu na 30-go stycznia było lądowisko dla helikopterów... od tamtego czasu helikoptery raczej nie urosły... ale jakiś mądry urzędas zamienił to miejsce w płatny parking i robi na tym kasiorę... a potem zarobione pieniądze wydaje na mobilizowanie straży, policji i karetki pogotowia żeby dowieść na bulwar ciężko ranną / chorą osobę (bo lekko "połamanych" raczej nie przewozi się dorgą powietrzną w naszym super kraju...) Dlaczego nie można przywrócić lądowiska na terenie zarządzanym przez TCZ?? bo tak chyba nazywa się spółka zarządzająca szpitalem w naszym mieście....

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx4.xx6 
 • -4

  migacz_gość

  07.12.2011, 08:12

  jak się nie wie to lepiej nie pisać. lądowisko przy szpitalu zostało zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Występują tam silne prądy i dziury powietrzne. Samo lotnictwo prosiło o przeniesienie tego lądowisko w inne bezpieczniejsze miejsce

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +3

  1_gość

  07.12.2011, 08:16

  Chyba nie można przywrócić tak lądowiska, ponieważ stoi w pobliżu zbudowana tam spalarnia.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx2 
 • +5

  Dawd_gość

  07.12.2011, 08:49

  a dlaczego nie moze lodować na terenie jedostki wojskowej np. na boisku. nie trzeba było by robic drogi

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx0.xx8 
 • marta_gość

  07.12.2011, 12:16

  Śmigłowiec na Prątnicy

  Z TEGO CO MI WIADOMO TEREN TEN NALEŻY DO STAROSTWA I MIAŁ BYĆ PRZEZNACZONY NA CELE OŚWIATOWE.DLACZEGO CHCE SIĘ POZBAWIC MŁODZIEŻY TERENU GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ JUŻ W CHWILI OBECNEJ ZAWODY SPORTOWE.MYŚLĘ ,ŻE NASI RADNI TEŻ MAJĄ COŚ DO POWIEDZENIA I ZNAJDĄ ROZSĄDNE ROZWIĄZANIE DLA WSZYSTKICH STRON.PONADTO ROI SIĘ OD RÓŻNYCH POMYSŁÓW ODNOŚNIE DZIAŁANIA DOBREJ PLACÓWKI.

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx1.xx1 
 • +3

  ja_gość

  07.12.2011, 12:30

  On nie wie o czym mówi!

  W myśl wytycznych: tak po krótce - lądowisko, a o takie chodzi to obszar zmknięty, nocą odpowiednio oświetlony, na wybudowanie którego wykonana musi być dokumentacja techniczna uzgodniona z zarządem LPR. To co proponuje ten Pan to znowu jakaś wojskowa partyzantka. Ale zaistnieć jakoś trzeba.

  Odpowiedz
  IP: 83.15.xx3.xx5 
 • Malowanka

  07.12.2011, 13:46

  PORYWISTY WIATR...

  Wszystko ok. będzie lądowisko ale....może zajść sytuacja gdy wieje bardzo silny porywisty wiatr, czy wichura, poszkodowanego trzeba zabrać...lądowanie jest bardzo niebezpieczne w okolicy drzew, domów, ze względu na silne zawirowania od przeszkód terenowych....dlatego mimo wszystko najbezpieczniejszym miejscem będzie plac nad Wisłą....zresztą piloci znają to miejsce i lecą tam bezstresowo. Jeżeli władze miasta chcą to zrobić, to BEZWZGLĘDNIE trzeba to uzgodnić z pilotami. Nic na własną rękę.....

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -3

  lol_gość

  07.12.2011, 14:46

  Tepaki

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx5 
 • B_gość

  07.12.2011, 15:05

  Budo

  A Budo jaka popularna się stanie xD

  Odpowiedz
  IP: 46.134.xx3.xx7 
 • -1

  _gość

  07.12.2011, 17:18

  lądowisko

  Startowałam i lądowałam wielokrotnie nad Wisłą i uważam że jest to najodpowiedniejsze miejsce bez wyrzucania dodatkowych pieniędzy.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx9.xx7 
 • +1

  Imię, login, pseudonim, nick_gość

  07.12.2011, 17:30

  lotnisko/pas

  Dlatego tez powraca temat powstania przyszłego trawiastego lotniska (czyt. pasa startowego) na terenie sadów przy ul.Bałdowskiej. Uważam, że należy przedyskutować ten temat jak najszybciej a nie kombinować gdzie tu 'upchnąć' lądowisko bądź co bądź bardzo potrzebne dla mieszkańców bo nie wiadomo co kogo spotka...

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx7 
 • lotnik_gość

  07.12.2011, 21:58

  przygotowanie

  prosze zadbac aby tam nie stala brzoza

  Odpowiedz
  IP: 84.202.xx2.xx8 
 • +3

  _gość

  08.12.2011, 00:22

  proponuje zlecic budowe ladowiska firmie Polwar, tej od mostu na Wojska Polskiego, wtedy smiglowce przez dlugie lata nadal beda spokojnie ladowac na bulwarze

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.