Kociewianka nominowana do prestiżowej nagrody

Magdalena Tkaczyk (fot. facebook/Biblioteka w Morzeszczynie)
Kociewianka nominowana do prestiżowej nagrody
Instytut Muzyki i Tańca oraz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze zakończył przyjmowanie zgłoszeń do Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wśród nominowanych znalazła się Magdalena Tkaczyk z Morzeszczyna.

Magdalena Tkaczyk zawodowo jest naczelniczką Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Tczewie, a jej pasją jest twórczość kociewska. Jej prace można śledzić na profilu "Tkaczykowa" - piękne kociewskie wzornictwo znajdziemy na ubraniach, filiżankach, czy... trampkach.

Co roku Nagroda im. Oskara Kolberga trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy wzorem patrona nagrody gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej.

Nagroda im. Oskara Kolberga


Patronem nagrody ustanowionej w 1974 roku jest Oskar Kolberg (1814-1890) - polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Nagroda przyznawana jest twórcom ludowym i instytucjom w sześciu kategoriach:

1) plastykom i rzemieślnikom artystycznym oraz instrumentalistom, tancerzom, śpiewakom i wytwórcom instrumentów muzycznych;

2) pisarzom i poetom ludowym

3) kapelom ludowym

4) zespołom folklorystycznym

5) badaczom, naukowcom, regionalistom, działaczom społeczno-kulturalnym, popularyzatorom oraz mistrzom tradycji;

6) nagroda honorowa dla instytucji i osób działających na rzecz kultury ludowej.

Wyróżnienia honorowe otrzymują instytucje i organizacje szczególnie zasłużone dla rozwoju oraz popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru. W tym roku po raz kolejny przyznany zostanie także honorowy tytuł Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienie dla samorządowca, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a jego koordynacją zajmują się Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz jego oddziałem - Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.


Regulamin oraz dokumenty niezbędne do zgłoszenia kandydatur do tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" oraz więcej informacji o nagrodzie - jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach, a także dotychczasowych laureatach można znaleźć na stronie internetowej: www.nagrodakolberg.pl.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • ._gość_gość

    12.04.2021, 14:14

    Kruszwil wręczy

    Odpowiedz
    IP: 89.171.xx3.xx4 
  • Gość_gość

    12.04.2021, 22:01

    Brawo

    Brawo Pani Magdaleno za piękna pasję. Samych sukcesów...no i wygranej!

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx3.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.