Starosta nagrodził ludzi kultury i sportu. Nie zabrakło też smutnej konkluzji

Nagrody dla ludzi kultury i sportu (fot. Tcz.pl)
Starosta nagrodził ludzi kultury i sportu. Nie zabrakło też smutnej konkluzji

zobacz galerię zdjęć: 13
30. maja wręczono nagrody Starosty Tczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu. Nagrody Starosty Tczewskiego w dziedzinie kultury otrzymali: Józef Golicki i Młodzieżowy Chór Cantores Minores. Podczas gali nie zabrakło też smutnej diagnozy stanu polskiej kultury.

Uroczystość odbyła się w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych.

- To jest święto ludzi kultury i sportu. Swoją pasją udowadniacie, jak bardzo zasługujecie na te nagrody i wyróżnienia, jak wiele wkładacie w to trudu i wysiłku - mówił starosta tczewski, Tadeusz Dzwonkowski.

Jedna z nagród z dziedziny kultury powędrowała do Józefa Golickiego - organizatora IN MEMORIAM - Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego, który dziękował wszystkim, którzy włączają się w organizację przedsięwzięcia. Pokusił się również o smutne podsumowanie kondycji polskiej kultury:

- Prawdziwą kulturę zastąpiła rozrywka i to najczęściej na niskim poziomie. Ważna jest teraz oglądalność i słuchalność. Wysoka kultura siedzi w kącie - tylko zainteresowany ją odkryje. - mówił - Jak długo będzie rządził pieniądz i słupki oglądalności? Zostawiam państwa z tym smutnym pytaniem.


Uroczystość uświetnił występ zespołu Samerband.



Nagrody w dziedzinie kultury:

Józef Golicki

Józef Golicki z działalnością w zakresie szeroko pojętej kultury jest związany od 40 lat Jego aktywność jest prowadzona w ramach różnych dziedzin kultury. Umiejętnie łączy aktywność zawodową ze społeczną pasją i umiłowaniem ziemi mu najbliższej. Wiele zainicjowanych lub zorganizowanych przez niego wydarzeń na trwałe zapisało się w historii Tczewa i regionu. Jest twórcą bezkompromisowym. Sposób przygotowania i realizacji wielu jego przedsięwzięć stanowi wzór dla innych animatorów kultury.
Józef Golicki był współzałożycielem Kociewskiego Kantoru Edytorskiego i Kociewskiego Magazynu Regionalnego, kwartalnika społeczno-kulturalnego ukazującego się od 1986 roku. Do dziś jest członkiem Rady Programowej Kociewskiego Magazynu Regionalnego. Jest autorem publikacji popularyzujących kulturę ludową Kociewia. W 1990 roku współtworzył tczewskie pismo społeczne „Uwaga”. W latach 1995-2000 był inicjatorem i członkiem Komitetu Organizacyjnego I i II Kongresu Kociewskiego i I Kongresu Pomorskiego. W 1999 roku aktywnie uczestniczył w powołaniu Federacji Stowarzyszeń i Związków „Kociewska Więźba”, był członkiem Zarządu Federacji w początkowym okresie jej istnienia.
W latach 80. XX wieku współtworzył tczewską część „Kociewia w muzyce”, ogólnopolskiej imprezy, na którą składały się koncerty, w tym prawykonania utworów inspirowanych folklorem Kociewia, sesja poświęcona życiu muzycznemu na Kociewiu oraz wystawy obrazujące bogactwo kultury ludowej i amatorskiego ruchu artystycznego. W latach 80. zainicjował „Tczewskie Sobótki”, dużą imprezę nawiązującą do tradycji ludowej i łączącej w sobie dawne regionalne obrzędy z współczesnymi prezentacjami artystycznymi oraz piknikiem na wolnym powietrzu.
Józef Golicki jest autorem 19 książek - albumów poświęconych historii Tczewa i regionu, w tym takich jak: „Niezwykłe miejsca powiatu tczewskiego”, „Tczewskie mosty przez Wisłę - 150 lat historii”. „Wędrówki po średniowiecznym Tczewie. Kto, co, kiedy i dlaczego”, „Staromiejska fara i klasztor dominikanów”. Większość z nich tłumaczona była na język niemiecki i angielski. Książki z ostatniego cyklu wydawniczego „Album Tczewski. Fotografie...” otrzymały główną nagrodę w kategorii „Obrazy Kociewia” na I Kociewskich Targach Wydawniczych we wrześniu 2015 roku.
Józef Golicki jest inicjatorem i organizatorem IN MEMORIAM Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego i Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, imprez upowszechniających twórczość naszego artysty i promujących młodych muzyków i wokalistów. Dotychczas odbyło się 15 edycji Festiwalu. W imprezie do tej pory wzięły udział setki artystów z całej Polski.
Józef Golicki był twórcą lub współorganizatorem: I Tczewskiej Wiosny Plastycznej, szeregu wystaw plastyki profesjonalnej i sztuki naiwnej, dużej wystawy fotograficznej „Tczewianie w fotografii”, Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych, koncertów muzyki klasycznej, jazzowej i rockowej, przedsięwzięć firmowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej w latach 90. XX wieku i Tczewskie Towarzystwo Kulturalne „Brama” na początku XXI wieku.
Józef Golicki przez 9 lat kierował Towarzystwem Miłośników Ziemi Tczewskiej. Zakładał i prezesował przez 5 lat Tczewskiemu Towarzystwu Kulturalnemu „Brama”.

Młodzieżowy Chór Cantores Minores Gniew

Młodzieżowy Chór Cantores Minores Gniew powstał we wrześniu 2004 roku z inicjatywy Izabelli Chyły, nauczycielki muzyki. Obecnie, jako chór międzyszkolny skupia w swych szeregach uczennice Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum. Aktualnie grupa liczy 26 osób.
Dyrygentką chóru, jego koordynatorką oraz sercem zespołu jest pani Izabela Chyła, absolwentka „Wychowania muzycznego”. Swoje wy kształcenie uzupełnia obecnie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na kierunku „Chórmistrzostwo i emisja głosu”.
W repertuarze chóru znajdują się liczne dzieła muzyki klasycznej chóralnej, rozrywkowej, świeckiej oraz sakralnej. Do bogatego repertuaru w okresie świątecznym dochodzą również kolędy oraz pastorałki. Grupa uświetnia swoimi występami liczne uroczystości państwowe, religijne, wydarzenia o charakterze kulturalnym zarówno na terenie gminy Gniew, w powiecie tczewskim oraz poza jego granicami. Każdy koncert z udziałem zespołu stoi zawsze na najwyższym poziomie i stanowi prawdziwą ucztę dla ducha.
By doskonalić umiejętności wokalne i sceniczne, członkowie chóru biorą udział w regularnych próbach oraz warsztatach wokalnych i teatralnych prowadzonych przez profesjonalnych muzyków i aktorów. Praca chóru przebiega w rytmie zgodnym z rokiem szkolnym. Dwugodzinne próby chóru odbywają się od września do czerwca, 2 razy w tygodniu. Minimum dwa razy w roku chórzyści biorą również udział w weekendowych warsztatach.
W 2013 roku Cantores Minores wydał swoją pierwszą płytę z kolędami. Do współpracy zaproszono Gdański kwartet La Scala oraz studentów akademii muzycznych, którzy dzielą z członkami pasję do muzyki.
Chór od kilku lat zdobywa liczne laury podczas festiwali i przeglądów chórów amatorskich.
Do najważniejszych zdobytych w roku 2016 zaliczyć można:
Srebrne pasmo na XI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie;
Brązowy dyplom na XIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów Mundus Cantat w Sopocie;
Srebrny kamerton podczas XXXVI Ogólnopolskiego Konkursu Chórów A'Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy;
Srebrny dyplom zdobyty w ostatni weekend podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Adwentowych i Kolęd w Krakowie.
Warto też dodać, że chór, jako jedyny w Polsce, otrzymał specjalne zaproszenie od dyrektora artystycznego Leonardo Sagliocca na Międzynarodowy Festiwal Chórów do Florencji w lipcu 2017 r. Na tym niezwykle prestiżowym wydarzeniu gniewska grupa będzie jedyną reprezentującą nasz kraj.
Canotores Minores to grupa osób, które z umiłowania śpiewu uczyniły prawdziwą pasję. Występując, zarażają nią swoich słuchaczy, niosą radość, przenoszą w czarowny świat dźwięków, poruszają serca i uwrażliwiają dusze. Imponujący już i ciągłe doskonalony warsztat wokalny, teatralny sprawia, że stanowią doskonałą wizytówkę i dumę Gminy Gniew i Powiatu Tczewskiego, z których się wywodzą i co zawsze podkreślają.

Laureaci nagród Starosty Tczewskiego w dziedzinie sportu:

1. w kategorii zawodnik

Bielczewska Monika

Zawodnik / za 2016 r.
- Mistrzostwa Świata Juniorów IWAS, Praga - złoty medal 100 stylem motylkowym, brązowy medal 100 stylem grzbietowym, srebrny medal 50 stylem dowolnym, brązowy medal 200 stylem zmiennym;
- Mistrzostwa Europy Seniorów Funchal - V miejsce stylem zmiennym, VII miejsce stylem dowolnym;
- Międzynarodowe Mistrzostwa Niemiec Berlin - srebrny medal stylem 50 dowolnym, srebrny medal sztafeta 4x100 stylem zmiennym, brązowy medal 100 stylem dowolnym, brązowy medal 200 stylem zmiennym
- Letnie Mistrzostwa Polski Seniorów Drzonków - w sumie 6 złoty medali

Górska Daria

Zawodnik / za 2016 r.
- Drużynowe Mistrzostwa Polski do lat 12 w tenisie (Poznań 16) - złoty medal;
- Mistrzostwa Polski do lat 12 w tenisie w grze podwójnej (Szczecin 16) - srebrny medal;
- Mistrzostwa Polski do lat 12 w tenisie w grze pojedynczej (Szczecin 16) - brązowy medal;

Głodek Magdalena

Zawodnik / za 2016 r.
- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Mistrzostwa Polski) w zapasach kobiet - II miejsce;
- Mistrzostwa Europy w zapasach kobiet - XII miejsce;
- Mistrzostwa Polski LZS w zapasach kobiet - I miejsce;
- Międzynarodowy Turniej na Ukrainie - II miejsce;
- II Puchar Polski Juniorek w zapasach kobiet - I miejsce;
- I Puchar Polski Juniorek Młodszych w zapasach - II miejsce;
- II Puchar Polski Juniorek Młodszych w zapasach - II miejsce;

Pabjan Sebastian

Zawodnik / za 2016
- Mistrzostwa Polski Juniorów w jedynce w kategorii lekkiej - srebrny medal;
- Mistrzostwa Polski Juniorów w dwójce podwójnej kategorii lekkiej - czwarte miejsce;
- Reprezentant Polski Kadry Młodzieżowej

Solińska Weronika

- XXII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Mistrzostwa Polski) w piłce ręcznej Kobiet - srebrny medal;
Baran Patryk
Zawodnik / za 2016
- Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów w 7-boju (Spała 16) - złoty medal;
- Mistrzostwa Polski Juniorów w 10-boju - złoty medal;
- Mistrzostwa Polski Juniorów w skoku o tyczce - srebrny medal;
- Mistrzostwa Świata Juniorów (Bydgoszcz) - XVII miejsce

Pepliński Kacper


- Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w 7-boju (Spała16 r) - brązowy medal.;
- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieżowa (Mistrzostwa Polski) Juniorów Młodszych w 10-boju (Wrocław 16) - srebrny medal;

Godlewska Katarzyna


Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów (Spała 16)
- Trójskok - srebrny medal;
- skok w wzwyż - brązowy medal;
I KLASA SPORTOWA

Forduńska Marcelina

Mistrzostwa Polski Juniorów (Suwałki 16)
- trójskok - brązowy medal;
*Rekord Okręgu Pomorskiego w Trójskoku,
I KLASA SPORTOWA

Sowiński Patryk

- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 m - srebrny medal;
- Mistrzostwa Polski w biegu przełajowym - VII miejsce

Żurawski Marcel

- Zimowe Mistrzostwa Polski juniorów młodszych 15 letnich w pływaniu - 200 m stylem klasycznym - złoty medal;
- Letnie Mistrzostwa Polski juniorów młodszych 15 letnich w pływaniu - 200 m stylem klasycznym - srebrny medal;
- Letnie Mistrzostwa Polski juniorów młodszych 15 letnich w pływaniu - 50 m stylem klasycznym - brązowy medal;

Wilejto Igor

- Letnie Mistrzostwa Polski juniorów młodszych 15 letnich w pływaniu -1500 m stylem dowolnym - srebrny medal;
- Zimowe Mistrzostwa Polski juniorów młodszych 15 letnich w pływaniu - 1500 m stylem dowolnym - srebrny medal;

Wett Oliwia

- Zimowe Mistrzostwa Polski juniorów młodszych 15 letnich w pływaniu - 400 m stylem zmiennym - brązowy medal;

Kalkowski Dawid

- Zimowe Mistrzostwa Polski juniorów młodszych 16 letnich w pływaniu - 1500 m stylem dowolnym - brązowy medal;

Walkowiak Miłosz

- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Mistrzostwa Polski) - indywidualnie w triathlonie - złoty medal;
- Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych 16-17 letnich w triathlonie (Węgry 16) - udział;

Kamińska Daniela

- Mistrzostwa Świata młodzieżowców (20- 24 lata) w triathlonie na dystansie długim ITU - Oklahoma - brązowy medal;

Frelke Marceli

- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Mistrzostwa Polski) w trójboju nowoczesnym w sztafecie mix - brązowy medal;

Ławrynowicz Daniel

- Mistrzostwa Europy młodzieżowców do lat 21 w pięcioboju nowoczesnym w sztafecie mix - brązowy medal;
- Mistrzostwa Polski młodzieżowców do lat 21 w pięcioboju nowoczesnym w sztafecie mix - złoty medal;
- Mistrzostwa Świata młodzieżowców do lat 21 w pięcioboju nowoczesnym - udział

Ławrynowicz Zuzanna

- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Mistrzostwa Polski) (juniorów młodszych) w trójboju nowoczesnym indywidualnie - brązowy medal;
- Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w trójboju nowoczesnym indywidualnie - brązowy medal;
- Mistrzostwa Europy Juniorów Młodszych - udział;

Wieczorkowski Maksymilian

- Mistrzostwa Polski juniorów młodszych indywidualnie w trójboju nowoczesnym w formule Combined Event - srebrny medal;
- Mistrzostwa Europy Juniorów Młodszych w trójboju nowoczesnym- udział

Karolak Dominika

- Mistrzostwa Polski juniorów indywidualnie w czwórboju nowoczesnym - brązowy medal;
- Mistrzostwa Europy Juniorów w czwórboju nowoczesnym - udział;

2. w kategorii trener

Górski Rafał

- Złoty Medal Drużynowych Mistrzostw Polski do lat 12 w tenisie;
- Srebrny medal Mistrzostw Polski do lat 12 w tenisie w grze podwójnej;
- Brązowy Medal Mistrzostwa Polski do lat 12 w tenisie w grze pojedynczej;
dotyczy zawodniczki Darii Górskiej

Grubich Mariusz

- trener Sebastiana Pabjan

Galiński Tadeusz

Trener Marceliny Forduńskiej
Mistrzostwa Polski Juniorów
brązowy medal-Trójskok,
Rekord okręgu pomorskiego,
I Klasa Sportowa
Trener Katarzyny Godlewskiej
Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów
srebrny medal - Trójskok,
brązowy medal - skok wzwyż,
I Klasa Sportowa

Krawczykiewicz Józef

-Trener Kacpra Peplińskiego brązowego medalisty Halowych Mistrzostw Polski w 7 boju Juniorów Młodszych; srebrnego medalisty OOM (Mistrzostw Polski)

Eugeniusz Markowicz

Trener i wychowawca zawodnika Patryka Sowińskiego zdobywcy srebrnego medalu Młodzieżowych Mistrzostw Polski

Wierzbicki Artur

Trener Weroniki Sowińskiej, która zdobyła srebrny medal na XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Piłce Ręcznej Kobiet

Gdaniec Sławomir

Trener (bieganie)
- Wieczorkowski Maksymilian - srebrny medal indywidualnie w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w trójboju nowoczesnym w formule Combined Event;
- Ławrynowicz Zuzanna - brązowy medal indywidualnie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w trójboju nowoczesnym;
- Marcela Frelek - brązowy medalista (w sztafecie mix) na OOM juniorów w trójboju nowoczesnym;
- były szkoleniowiec zawodników kontynuujących treningi w SMS Warszawie Daniela Ławrynowicza i Dominiki Karolak

Walkowiak Marcin

- Walkowiak Miłosz - złoty medal indywidualnie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieżowej w triathlonie;

Maziewski Piotr

- Żurawski Marcel - złoty medal na Zimowych Mistrzostwach Polski juniorów młodszych 15 letnich w pływaniu konkurencji 200 m stylem klasycznym,
- Wilejto Igor - srebrny medal na Letnich Mistrzostwach Polski juniorów młodszych 15 letnich w pływaniu konkurencji 1500 m stylem dowolnym,
- Kalkowski Dawid- brązowy medal na Zimowych Mistrzostwach Polski juniorów młodszych 16 letnich w pływaniu konkurencji 1500 m stylem dowolnym.
- Wett Oliwia- brązowy medal na Zimowych Mistrzostwach Polski juniorów młodszych 15 letnich w pływaniu konkurencji 400 m stylem zmiennym.

Marut Mariusz

- Wieczorkowski Maksymilian - srebrny medal indywidualnie w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w trójboju nowoczesnym w formule Combined Event
- Ławrynowicz Zuzanna - brązowy medal indywidualnie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w trójboju nowoczesnym;
- Marcela Frelek - brązowego medalisty na OOM Juniorów młodszych w trójboju nowoczesnym

Wyróżnienia:

3. w kategorii animator sportu:
Krzysztof Bejgrowicz,
Witold Surwiło.

4. w kategorii klub lub stowarzyszenie sportowe:
Klub Sportowy Arkadia Tczew

5. w kategorii Mecenas Sportu:
Silgan Metal Packaging Tczew S.A.
Michał Grześkowiak - Serwis Samochodowy Grześkowiak
Tadeusz Grześkowiak - Resteks Budownictwo
Michał Brończyk - dyrektor marketu Kaufland Polska Markety Sp. z o.o. sp. k.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Unia Tczew_gość

    31.05.2017, 11:25

    Seba

    Brawo Sebastian! Oby tak dalej! Unia Tczew!

    Odpowiedz
    IP: 91.198.xx9.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.