Młodzież z Francji i Niemiec odkrywała historię Tczewa i Strzeleckiego Bractwa Kurkowego

Młodzież z Francji z wizytą u bractwa (fot. mat. prasowe)
Młodzież z Francji i Niemiec odkrywała historię Tczewa i Strzeleckiego Bractwa Kurkowego

zobacz galerię zdjęć: 1
24 kwietnia w Wieży Ciśnień we współpracy Fabryki Sztuk w Tczewie i Strzeleckiego Bractwa Kurkowego z Tczewa odbyło się spotkanie dzieci i młodzieży z Francji i Niemiec.

Młodzi ludzie dzięki panu Marcinowi Chełstowskiemu i pani Weronice Niedźwieckiej z Fabryki Sztuk oraz Prezesowi Bractwa panu Lechowi Trzcińskiemu i Radosławowi Sobeckiemu mogli poznać historię Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Tczewie a także historię miasta.

Historia Stzeleckiego Bratcwa Kurkowego w Tczewie sięga czasów średniowiecza. Wszystko rozpoczęło się wraz z objęciem władzy na Pomorzu przez Krzyżaków.

W połowie XIV wieku nakazali oni obowiązkowe ćwiczenia mieszczan w celach obronnych. Jeden z Wielkich Mistrzów Zakonu, Winrych von Kniprode, chciał aby stawiano żerdzie z drewnianym kurem, do którego miano strzelać. Stąd też utarła się późniejsza nazwa Bractw Kurkowych.


Niestety, nie zachowały się dokumenty mówiące o najdawniejszych dziejach tczewskiego bractwa. Jednakże na podstawie tego, co działo się w sąsiednich miastach, można przypuszczać, że i w Tczewie istniała taka organizacja. Zresztą była ona pożądana w każdym ośrodku miejskim, ponieważ stanowiła dawną wersję przysposobienia obronnego. Pierwsze uchwytne ślady istnienia Bractwa pochodzą z XVI wieku. Przykładem jest medal Ferbera z 1561 r., na którym wyryto Chrystusa z krzyżem. Wiadomo również, że miejscem ćwiczeń były tereny znajdujące się na południe od miasta, w okolicach dzisiejszej dzielnicy Czyżykowo.

Drukuj
Prześlij dalej