Trzej królowie przejechali ulicami Gniewa

(fot. gniew.pl)
Tczew - Trzej królowie przejechali ulicami Gniewa
Na koniach przybyli do Gniewu trzej królowie 6 stycznia. Monarchowie czekali na wiernych, którzy wychodzili z kościoła po mszy o godz. 12.30. Spod świątyni wszyscy razem wyruszyli w orszaku na rynek starego miasta. Na starówce były życzenia, kolędy, ciepła herbata i konkurs z nagrodami.

Część z mieszkańców, którzy wzięli udział w spotkaniu noworocznym i orszaku przyszła ze swoimi, królewskimi nakryciami głowy. Na pozostałych wychodzących z kościoła św. Mikołaja czekali młodzi wolontariusze, którzy rozdali chętnym ponad 200 papierowych koron. Pod wodzą księdza-króla- faraona Zbigniewa Rutkowskiego oraz Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy do Gniewu przyjechali konno wyruszył Orszak Trzech Króli. Wiernym i monarchom towarzyszyła Gniewska Orkiestra Dęta, która jako pierwsza wkroczyła na rynek starego miasta. Tam hejnał odegrała miasta odegrała Jadwiga Mielke, a zebranych przywitali przedstawiciele samorządu.

-
Życzę sobie i wam w nowym roku dużo mądrości. Głowa nie jest do noszenia korony, głowa jest do myślenia. Chciałbym abyśmy mogli 31 grudnia 2019 r. powiedzieć: to był najmądrzejszy rok mojego życia- mówił do zebranych na placu ks. Zbigniew Rutkowski.


Spotkanie noworoczne uświetnił występ jasełkowy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie. Przed gniewską publicznością zaprezentował się również chór Exaudi Deus pod dyrekcją Krystiana Zimnego. Na uczestników orszaku czekała również ciepła herbata podawana przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kolonii Ostrowickiej.

Ostatnim punktem wydarzenia były życzenia noworoczne złożone przez burmistrzów miasta. Włodarze w towarzystwie Dariusza Kowalewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Gniewie wylosowali też 16 nagród. Były wśród nich m.in. nocleg na zamku, bilety do kina, książki, kolekcjonerskie znaczki pocztowe, talony na myjnię i wiele innych.

Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Gniew, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. F. Wierzchowskiego w Gniewie oraz Parafia pw. Św. Mikołaja w Gniewie dziękują dyrekcji, nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie, druhom OSP w Gniewie, członkom Chóru Exaudi Deus pod dyrekcją Krystiana Zimnego, Spółce Inwest Kom, członkiniom KGW Kolonia Ostrowicka, wolontariuszom biblioteki gniewskiej, Pocztowi Husarskiemu Michał Ruda, Orkiestrze Dętej z Gniewu, Tomaszowi Kordunowskiemu oraz Zygmuntowi Rajkowskiemu.

Fundatorami w konkursie noworocznym byli: Spółka Zamek Gniew, Parafia pw. św. Mikołaja w Gniewie, Myjnia i Wulkanizacja Samochodowa "Werba", Poczta Polska oddział w Gniewie, Spółka Temida oraz Urząd Miasta i Gminy Gniew.


Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej