Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych - pierwszy raz w Polsce i Tczewie

Członkowie stowarzyszenia spotkali się przy pomniku (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych - pierwszy raz w Polsce i Tczewie
Zrzeszeni w tczewskim Stowarzyszeniu "Zawsze Solidarni" działacze opozycji antykomunistycznej w czasach PRL uczcili Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Święto obchodziliśmy w naszym kraju tym roku po raz pierwszy.

Przed pomnikiem "Ofiar terroru stalinowskiego" w tczewskim Parku Kopernika, członkowie stowarzyszenia "Zawsze Solidarni" złożyli kwiaty i zapalili znicze, zaś przed swoimi domami wywiesili flagi narodowe z czarnym kirem.

- Niestety, była to jedyna inicjatywa uczczenia ogłoszonego przez władze Rzeczpospolitej Święta Narodowego w naszym mieście. Na budynkach publicznych instytucji miejskich, powiatowych, gminnych i innych nie wywieszono flag państwowych. Również Konwent Organizacji Kombatanckich w Tczewie nie uczcił tego Święta. - zwraca uwagę Kazimierz Maciejewski, członek stowarzyszenia - Dziś przywracaniu prawdy służyć ma m.in. Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych - święto państwowe, które przypada 1 marca, a które w tym roku obchodzono po raz pierwszy. Najbardziej haniebnym jest fakt, że do dnia dzisiejszego kaci narodowych bohaterów nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności i żyją wśród nas, a niektórzy z nich - w naszym najbliższym sąsiedztwie. Pozostaje tylko przypomnieć wszystkim o obowiązku przekazywania młodemu pokoleniu Polaków tradycji upamiętnienia bohaterskich postaw Polaków w walce z faszyzmem, bolszewizmem i komunizmem.

Ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotował Lech Kaczyński, a podpisał Bronisław Komorowski. Dlaczego wybrano datę 1. marca? Tego dnia w 1951 roku wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - odtąd data ta uznawana jest za symboliczną dla podziemia antykomunistycznego.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +10

  1_gość

  04.03.2011, 10:31

  Utrwalacze "władzy ludowej" mają się lepiej!

  Bronisław K. podpisał ustawę, ale de facto jest pielęgniarzem "ludzi honoru" takich jak Wojciech J., czy Czesław K. Żadna to więc zasługa, a jedynie listek figowy dla prowadzonej przezeń polityki prosowieckiej. Powinniśmy pamiętać, że to dzięki m.in. śp. Januszowi Kurtyce mamy to święto."Janusz Kurtyka: 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim był podobny do wielu innych ponurych dni w przenikniętej strachem i terrorem stalinowskiej Polsce. Pomiędzy godziną 20.00 a 20.45 strzałem w tył głowy rozstrzelani zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług", „Ludwik") i jego najbliżsi współpracownicy."http://wpolityce.pl/view/multimedia/7878 Przeciwko takiemu IPN protestował poseł Jan Kulas: http://zawszesolidarni.wordpress.com/2011/02/14/rozwalic-ipn/

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx7.xx0 
 • -10

  jac_gość

  04.03.2011, 12:48

  jeszcze jeden

  Jeszcze jeden powód do zabłyśnięcia i do nie upilnowania pomnika

  Odpowiedz
  IP: 77.254.xx4.xx0 
 • +7

  Nostradamus_gość

  04.03.2011, 18:45

  co z tą Polską?

  z przykrością po raz kolejny stwierdzam fakt, że tak mało tczewian czyta tak mało o tak ważnych sprawach. Dokąd my zmierzamy oglądając wyłacznie mydlane opery szkła kontaktowego z TVN. GDZIE HISTORYK kULAS zdrajca , który chce dokonać czystek w IPN I KTÓRY BOI SIĘ LUSTRACJI jak diabeł święconej wody,... PYTAM SIĘ GDZIE?

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +7

  Nostradamus_gość

  04.03.2011, 18:47

  ZAWSZE SOLIDARNI

  BRAWO ZA ODWAGĘ. NIECH BÓG WAS PROWADZI. BO TYLKO PRAWDA NAS WYZWOLI.

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +6

  _gość_gość

  04.03.2011, 23:26

  Takie mamy w Warszawie pro sowieckie władze

  Komorowski woli zlecać budowę pomników bolszewikom - tak jak w Ossowie. To jest zgroza jak po Smoleńsku szybko zmierzamy w objęcia Putina. Pamiętacie to odtrąbione w TVNie wielkie pojednanie Polski z Rosja? Masakra

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.