Coraz bliżej budowy Centrum Transferu dla Osób Niepełnosprawnych

Wizualizacja Centrum Transferu Dla Niepełnosprawnych (fot. mat. starostwa)
Tczew - Coraz bliżej budowy Centrum Transferu dla Osób Niepełnosprawnych
Już wkrótce rozpocznie się procedura przetargowa na budowę obiektu, jaki w ramach środków unijnych, które uzyskał Powiat Tczewski, stanie przy Specjalnym Ośrodku Szkolnoc - Wychowawczym, przy ulicy Grunwaldzkiej w Tczewie.

21 października władze powiatu podpiszą umowę z Urzędem Marszałkowskim o przyznanym dofinansowaniu na budowę Centrum Transferu Europejskich Systemów Wsparcia Rozwoju i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie. Wartość projektu wynosi prawie 8 milionów.

Pomysłodawca pomysłu budowy obiektu - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego - Wojciech Rinc mówi: „Koncepcja powstania w Tczewie Centrum transferu europejskich systemów wsparcia i aktywizacji osób niepełnosprawnych powstała w 2005 roku. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tczewie od lat prowadzi szeroką działalność w celu stworzenia nowoczesnego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych w oparciu o doświadczenia wielu partnerów krajowych i zagranicznych. Na terenie Powiatu Tczewskiego brakuje bazy do realizacji działań z zakresu pełnej rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, które mają znacznie utrudniony dostęp do kultury, rekreacji i sportu.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

Z analiz prowadzonych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego (przedstawionych m.in. na Międzynarodowej Konferencji : „Szanse i możliwości osób niepełnosprawnych w społeczeństwie europejskim”) wynika, że jedynie zapewnienie infrastruktury umożliwiającej prowadzenie usług edukacyjnych, kulturalnych, rekreacyjnych, turystycznych dla osób niepełnosprawnych, począwszy od wczesnego dzieciństwa, aż do uzyskania pełnych kompetencji społecznych i zawodowych - bez względu na osiągnięty wiek oraz rodzaj niepełnosprawności pozwoli tej grupie na pełny i ciągły dostęp do edukacji i aktywny udział w życiu społecznym i zawodowym regionu”.

Projekt będzie polegał na budowie obiektu użyteczności publicznej (powierzchnia 3234,95 m2 ), w którym zorganizowane będą wydarzenia kulturalne i rekreacyjno-sportowe (10 imprez masowych w 2012 roku). W Centrum znajdzie się m.in.: basen rehabilitacyjny, kręgielnia, galeria sztuk, gabinet hydromasażu i masażu, sala widowiskowo-konferencyjna, biblioteka, sala komputerowa oraz zaplecze noclegowe. Z obiektu korzystać będzie rocznie około 25 tysięcy osób. Budowa Centrum podniesie atrakcyjność Starego Miasta, a także wpłynie na rozwój jego funkcji miejskich i ponadlokalnych, w tym skierowanych przede wszystkim do osób niepełnosprawnych.

„Brak odpowiedniej infrastruktury ogranicza możliwości rozwoju i pełnego udziału osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, co z kolei przekłada się na bierność tych osób, zarówno pod względem społecznym, jak i zawodowym. Również ze względu na wysoką liczbę osób niepełnosprawnych (13,8% mieszkańców województwa pomorskiego), jak też ich niską aktywność społeczną i zawodową (sięgająca 17,3%, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej odsetek tez sięga 40-50%) realizacja tego projektu jest szczególnie pilna” - mówi Starosta Tczewski - Witold Sosnowski.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • +11

  Maxx

  18.10.2010, 00:40

  Cieszą mnie inwestycje dla niepełnosprawnych

  Ale czy taki obiekt nie izoluje tych osób ? Czy nie lepiej aby 'normalne' obiekty użyteczności publicznej były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -7

  andrzej_gość

  18.10.2010, 01:13

  gratuluję

  Brawo Wojtek, brawo Starostwo, brawo Starosta.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx4 
 • +7

  ojejojej_gość

  18.10.2010, 09:12

  Kilka dni temu było info na ten temat. Ale dla sukcesu wyborczego trzeba info powtórzyć. A będzie też relacja z podpisania umowy, bo już nie mogę się doczekać. Cóż za pracowita ekipa - szkoda tylko, że na wiadukcie i moście lisewskim też należącym do staroisty tego nie widać

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx8.xx4 
 • -1

  hehehe

  18.10.2010, 09:32

  ...

  viva la vituś , viva la vaza, władza dla vasali wielkiego Wodza Vitolda :)))

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  Dar_gość

  18.10.2010, 09:49

  Wybory tuż - tuż i wizualizacji jest coraz więcej. Z tym, że to nawet nie jest wizualizacja Centrum Transferu, a jest to raczej zbliżone do elewacji przedstawionej w kolorze płaskim.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +8

  C>K>M

  18.10.2010, 10:19

  Bardzo profesjonalna wizualizacja, zwłaszcza przejście między jesiennymi drzewami a błękitnym niebem:) Jeszcze tylko Cartmana brakuje:)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +6

  _gość

  18.10.2010, 12:17

  Ta wizualizacja była robiona na kalkulatorze.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx4 
  +2

  hehehe

  18.10.2010, 12:40

  ...

  za jest po lewej sosna w kapeluszu ::)))

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  BUCA_gość

  18.10.2010, 17:41

  ŻENADA!!!

  A CZY POWSTANĄ JAKIEŚ MIEJSCA PRACY DLA MŁODYCH I TYCH STARSZYCH, WARTOŚCIOWYCH,INTELIGENTNYCH, WYKSZTAŁCONYCH, POSIADAJĄCYCH FACH, UCZCIWYCH MŁODYCH LUDZI, CZY NADAL BĘDĄ ONI SKAZANI NA WYJAZD Z MARTWEGO MIASTA TCZEWA BEZ PRZYSZŁOŚCI? CHCEMY PRACOWAĆ UCZCIWIE, PŁACIĆ PODATKI SWOJEMU MIASTU, NIE UPRAWIAĆ ŻEBRACTWA W MOPS-IE, NIE BRAĆ LEWYCH RENT I ŚWIADCZEŃ Z RÓŻNYCH INSTYTUCJI??? CZY PAN ŻYJE I DZIAŁA W TCZEWIE, STAROSTO, CZY POZUJE PAN TYLKO DO ZDJĘĆ I OBLATUJE IMPREZY KULTURALNO- ROZRYWKOWE??? NIE JESTEM SŁABA, CHORA, STARA, MAM WYŻSZE WYKSZTAŁCENIE I BRAK PRZYSZŁOŚCI W TCZEWIE...

  Odpowiedz
  IP: 77.254.xx0.xx8 
 • +2

  Super_gość

  18.10.2010, 23:08

  Ha Ha

  Witusiowi już nic nie pomoże, przepadł :)

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xxx 
 • BUCA_gość

  19.10.2010, 19:18

  ŻENADA!!!

  DLACZEGO TO MIASTO DYSKRYMINUJE ZDROWYCH, AKTYWNYCH, WYKSZTAŁCONYCH, MĄDRYCH?

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx6.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA