Gospodynie świętowały w Pelplinie

(fot. pelplin.pl)
Gospodynie świętowały w Pelplinie
W gorącej atmosferze upalnej soboty 18 czerwca panie z kół gospodyń wiejskich z całego województwa pomorskiego świętowały przypadający w tym roku jubileusz 150-lecia istnienia KGW na Ziemiach Polskich. Panowie zaś zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim obchodzili swój Pierwszy Festyn Myśliwski.

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się barwnym przemarszem spod placu PKP do Bazyliki Katedralnej na mszę św. w intencji Kół Gospodyń Wiejskich i Myśliwych. Za pelplińską orkiestrą dętą oraz pięknie ustrojonym wozem przeszli władze miasta z zaproszonymi gośćmi, szkolne zespoły kociewskie z gminy Pelplin, zespół Polska Nuta z Odessy, panie z Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa pomorskiego, myśliwi oraz mieszkańcy.

Po oficjalnym otwarciu uroczystości przez Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Patryka Demskiego nastąpił oczekiwany już od dłuższego czasu wspólny taniec wszystkich zespołów kociewskich. Wystąpiły: „Lignowskie Knapki”, „Fejne Knapki”, „Kulickie Sztafsiranty”, „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”, „Janiszewskie Szprichi i dwa knapy”, „Modraki”.

Wiele gratulacji, życzeń i ciepłych słów pod swoim adresem usłyszały członkinie kół gospodyń wiejskich. Były życzenia, kwiaty i odznaczenia.


Pierwsze koło gospodyń pod nazwą „Towarzystwo Gospodyń” powstało w 1866 roku w Piasecznie k/Gniewa na Pomorzu, a pierwsze o nazwie KGW, nazwie która obowiązuje do dziś, założyła Filipina Płaskowicka w Janisławicach w woj. łódzkim w 1877 roku.

Na Przystani Jana III Sobieskiego stanęły stoiska gminno-powiatowe oraz  scena, na której prezentowały się panie z KGW, myśliwi, zespoły folklorystyczne oraz artyści.

Panie oprócz gotowania i pieczenia panie zajmują się również rękodziełem. Z dumą promują swoje miejscowości, gminy, powiaty w całej Polsce. Przyrządzone przez koła potrawy odnoszą też znaczące sukcesy w konkursach kulinarnych.

Myśliwski festyn to okazja do tego, by pokazać, że łowiectwo to nie tylko zabijanie zwierząt. Był pokaz sokolniczy i prezentacja ptaków drapieżnych, wystawy, a także pokaz psów myśliwskich. W jej trakcie zaprezentowano publiczności rasy z wielu stron świata.

Wydarzeniu Towarzyszył również kiermasz twórców ludowych i sztuki myśliwskiej. Bez zbytniego nadęcia trzeba przyznać, że muzycy z gdyńskiej grupy Hubertus-Brass pięknie zagrali w Bazylice Katedralnej jak również na scenie.

O godzinie 19:00 w Bazylice Katedralnej odbył się koncert Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej który w zeszłym roku obchodził jubileusz 50-lecia istnienia.
Po godzinie 20:00 nastąpiły obchody Nocy Świętojańskiej. Zespół „Modraki” przybliżył nam tradycje i obrzędy wigilii św. Jana. Po raz drugi zaśpiewała i zatańczyła dla nas „Polska Nuta” z Ukrainy. Usłyszeliśmy piękne wykonanie piosenki  „Czerwone Jabłuszko”.

Finałem sobotniej imprezy była potańcówka przy  koncercie zespołu „Tęgie Chłopy”.

Drukuj
Prześlij dalej