Hop na rower! Nowe kilometry tras na Pomorzu

Wiślana Trasa Rowerowa (fot. Tcz.pl)
Tczew - Hop na rower! Nowe kilometry tras na Pomorzu

zobacz galerię zdjęć: 3
Cały czas trwają prace na szlakach rowerowych w Pomorskiem. Tylko w ubiegłym roku wydłużyły się o 100 km, a w tym roku rowerzyści będą mogli korzystać z kolejnych zmodernizowanych lub całkowicie nowo wybudowanych tras. Już teraz dostępne są wygodne i malownicze trasy na Półwyspie Helskim, koronie wału przeciwpowodziowego Wisły w okolicach Tczewa oraz przez gm. Puck.


Może warto wyskoczyć na rower w ten weekend?

Wygodniej przez Jastrzębią Górę, Hel i Władysławowo

Od początku roku nowa trasa rowerowa powstaje w Jastrzębiej Górze na odcinku od skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 215 z ul. Uzdrowiskową do ul. Żarnowcowej (przy planowanej przystani kajakowej na Czarnej Wodzie). To dobra informacja dla rowerzystów, ponieważ w zdecydowanej większości ta trasa rowerowa wykonana będzie z nawierzchni asfaltowej. Jedynie na odcinkach ciągu pieszo-rowerowego zastosowano nawierzchnię z kostki betonowej. Szerokość ścieżki rowerowej wyniesie 2 m.

Inwestycja to kolejny krok na drodze do połączenia infrastrukturą rowerową miejscowości położonych w zachodniej części gm. Władysławowo i budowy całego odcinka trasy R10, tworzącej pierścień z międzynarodową trasą rowerową EuroVelo 10/13.

To nie jedyne inwestycje w tej części województwa pomorskiego. Tylko w gm. Władysławowo docelowo powstanie w najbliższym czasie ponad 15-kilometrowy odcinek trasy EuroVelo 10/13, który w znacznej większości będzie wykonany z asfaltu i masy bitumicznej. A już teraz można wygodnie jeździć w gm. Hel. Kilka dni temu do użytku oddano 7 km popularnej trasy wzdłuż półwyspu na terenie Helu. Szlak w tym miejscu został wykonany w całości z wodoprzepuszczalnej i ekologicznej nawierzchni HanseVia.

- Ostatni odcinek na Półwyspie Helskim między Juratą a Helem szczególnie zasługuje na uwagę rowerzystów - mówi Michał Bieliński z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Ten fragment naszych tras długo czekał na modernizację i nareszcie możemy już niego korzystać. Wykorzystano tam nawierzchnię naturalną, lecz utwardzoną. Zobaczymy, jak sprawdzi się po nadchodzącym sezonie - podkreśla Bieliński.

Warto także rozważyć rowerowy wyjazd popularną trasą od Gnieżdżewa do Krokowej (gm. Puck). To 17-kilotertrowa droga po dawnym nasypie kolejowym, która niedługo zostanie zmodernizowana i poszerzona.

O Pomorskich Trasach Rowerowych w gm. Puck więcej w tekście: Krótka wycieczka? Dłuższy wyjazd? EuroVelo10/13 i R10 w Gminie i Mieście Puck.


Nowe trasy wzdłuż Wisły

Cztery kilometry drogi rowerowej już czekają na rowerzystów w mieście i gm. Tczew. Mowa o trasie na koronie wału przeciwpowodziowego Wisły, którą z powiedzeniem można wykorzystać podczas rodzinnych wycieczek rowerowych z dziećmi ze względu na łatwość i całkowite oddzielenie od ruchu samochodowego. Dodatkowo na miłośników czterech kółek czeka piękny widok na panoramę doliny Wisły.

Na rowerowy wypad warto wybrać się także do południowej części regionu tczewskiego. Do użytku został oddany most pieszo-rowerowy nad Strugą Subkowską. Południowa inwestycja objęła swoim zakresem przyległe drogi rowerowe aż do mostu (Most Knybawski) nad Wisłą przy drodze DK22.

Uroki jazdy na koronie wału Wisły docenią także rowerzyści, którzy wybiorą się na przejażdżkę w gm. Cedry Wielkie. Gotowa jest bowiem 7-kilometrowa, asfaltowa droga rowerowa przez Błotnik, Cedry Wielkie i Giemlice. Dodatkowo na trasie rowerzyści będą mogli wypocząć przy dwóch wygodnych i zadaszonych wiatach.


- Trasy na wałach wiślanych w gminach Tczew i Cedry Wielkie to wizerunkowe odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej - mówi Michał Bieliński. - Posiadają nawierzchnię asfaltową i znajdują się w najbardziej malowniczej części Doliny Wisły - zaznacza Bieliński.

Więcej tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +4

  Stanlej150_gość

  21.05.2020, 11:40

  Rower

  Chętnie bym pośmigał tylko żona roweru mi nie chce kupić ????

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx0.xx6 
 • -3

  Pavlo_gość

  21.05.2020, 15:30

  Krokowa-Władysławowo

  Naprawdę ekstra trasa - po nasypie dawnej linii kolejowej, długie i płaskie przewyższenia pozwalające utrzymać ciekawe tempo jazdy. Ogólnie polecam R10 :-)

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx6.xx0 
 • hmm_gość

  22.05.2020, 10:45

  ile kół ma rower?

  "Dodatkowo na miłośników czterech kółek czeka piękny widok na panoramę doliny Wisły." yyyyy.... to jednak autem, a nie rowerem?

  Odpowiedz
  IP: 83.17.xx1.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.