Trwają kontrole dachów na wielkopowierzchniowych budynkach

Trwają kontrole dachów (fot. tcz.pl)
Tczew - Trwają kontrole dachów na wielkopowierzchniowych budynkach
Tegoroczna zima nas nie rozpieszcza. Mróz i intensywne opady śniegu sprawiły, że inspektorzy nadzoru budowlanego mają ręce pełne roboty. Również w powiecie tczewskim trwa sprawdzanie dachów obiektów wielkopowierzchniowych, na których zalegają zwały śniegu. Na razie nie zanotowano naruszeń norm bezpieczeństwa.

Norma śniegowa dla Tczewa wynosi 70 kg na metr kwadratowy, co oznacza około 29 centymetrów grubości pokrywy śnieżnej. Inspektorzy sprawdzają, czy na halach, sklepach i obiektach użyteczności publicznej nie zalega grubsza warstwa białego puchu. W powiecie tczewskim mają do skontrolowania 34 obiekty wielkopowierzchniowe:

- Na razie wszystko jest w porządku. Otrzymaliśmy jedynie sygnał o zawaleniu się wiaty w Rukosinie - jadę skontrolować to miejsce i sprawdzić, czy zachowano normy bezpieczeństwa. Jednak właściciele dużych obiektów na bieżąco usuwają śnieg z dachów. Możemy być spokojni - wyjaśnia Leszek Lewiński, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Tczewie.

Niestosowanie się do przepisów grozi sankcjami dla zarządców budynków - inspektor nadzoru budowlanego może z miejsca nałożyć 500-złotowy mandat. W drodze postępowania zapominalskiemu zarządcy może nawet grozić rok pozbawienia wolności.

Co mówią przepisy?

Art. 61 Prawa Budowlanego

"Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2"

Art 5, ust. 2 Prawa Budowlanego

"Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenie jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej..."
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +3

  gość_gość

  16.12.2010, 01:38

  sople

  a za zwisające nad chodnikami sople przy okazji kontrolowania dachów mandaty nałożyli?

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xxx.xx6 
 • +3

  labrador_gość

  16.12.2010, 07:18

  hmm

  Pewnie na pewien francuski market znowu pracowników sklepu do łopat się zaprosi na daszek.

  Odpowiedz
  IP: 79.187.xx0.xx4 
 • -3

  _gość

  16.12.2010, 10:03

  W Tczewie za dużo takich dachów nie ma.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • _gość

  16.12.2010, 10:26

  I dobrze jak śnieg usuwają z dachów teraz pamiętają a wtedy w Katowicach co sie hala zawaliła to nie pomyśleli......

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • ?_gość

  16.12.2010, 12:02

  śnieg na dachu

  A jak to się ma do dachów bloków mieszkalnych?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx8 
 • +1

  hehehe

  16.12.2010, 14:38

  ...

  "Na walkę z zimą na najważniejszych drogach w Polsce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma w tym sezonie 361 milionów złotych. Jeśli pieniędzy zabraknie, trzeba będzie sięgnąć do rezerw. W województwach i mniejszych gminach takiego luksusu nie ma. Samorządy będą musiały zabrać pieniądze przeznaczone na kulturę czy służbę zdrowia. Na jak długo wystarczy pieniędzy na utrzymanie najważniejszych dróg w kraju? Dziś GDDKiA podzieli się oficjalnymi statystykami. Money.pl uwzględnił dane po ataku zimy na przełomie listopada i grudnia. Ustaliliśmy, że jeden dzień utrzymania dróg podczas solidnych śnieżyc kosztuje około 7 milionów złotych. A zatem cały obecny zimowy budżet GDDKiA wystarczyłby na około 55 dni intensywnych śnieżyc - obliczył Money.pl. W tym czasie zarządca dróg może wysłać na nie w całym kraju ponad 3400 pojazdów. Największą grupą w tym arsenale są pługi..." więcej na : http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/atak;zimy;jest;drogi;stac;nas;na;55;dni ; odsniezania,181,0,736437.html tak wiec za dobre dwa miesiące zaczniemy kupować łańcuchy ...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • sprzątaczka_gość

  20.12.2010, 10:43

  Przy ul Elżbiety pracownicy w tej zawierusze na dachu pracują

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia