Aktualizując "Płatnika", pamiętaj o haśle!

ZUS (fot. tcz.pl)
Tczew - Aktualizując "Płatnika", pamiętaj o haśle!
Od 26 stycznia nowy "Płatnik" na dobre zastąpił starą wersję programu. Pobierając lub aktualizując oprogramowanie trzeba pamiętać o dotychczasowym haśle.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy związane ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat oraz ich elektronizacją. Korzystanie z tego rozwiązania wymaga użycia nowej wersji programu "Płatnik" do rozliczania się z ZUS.

Z pierwszym dniem nowego roku zmienił się m. in. dokument ZUS ZWUA. Oznacza to, że przy wyrejestrowywaniu pracowników konieczne będzie uzupełnienie kodu przyczyny wyrejestrowania oraz podanie podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy.


Pomiędzy 1, a 25 stycznia funkcjonują równocześnie dwie wersje programu "Płatnik" - stara i nowa. Osoby, które rozliczają składki za grudzień 2018 r. mogą to robić w starym programie. Z nowego muszą natomiast skorzystać Ci, którzy zamierzają wyrejestrować pracownika. Pozostali spokojnie mogą czekać do 26 stycznia. Aby skorzystać z nowego "Płatnika" nie trzeba go samemu instalować. Wystarczy wejść do programu, kliknąć zakładkę "administracja" oraz "aktualizuj komponenty programu i dane płatnika" a aktualizacja dokona się automatycznie.

Przed pobraniem nowej wersji programu Płatnik warto wykonać kopię bazy danych, a wcześniej upewnić się, co do znajomości hasła oraz ścieżki dostępu do bazy danych. Hasła nie są przechowywane przez ZUS. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński.


Drukuj
Prześlij dalej