Prowadzących działalność gospodarczą czekają nowe przepisy "śmieciowe"

Podziemne kontenery na śmieci (fot. tcz.pl)
Tczew - Prowadzących działalność gospodarczą czekają nowe przepisy "śmieciowe"
Na kwietniowej sesji miejscy radni będą głosowali dwie uchwały związane z gospodarką odpadami. Całość ma związek z nowym przetargiem na wywóz nieczystości.

Wielkimi krokami zbliża się ogłoszenie przetargu na odbiór odpadów. Nowa umowa ma obowiązywać od października br. Ratusz przygotowuje się do zmian:

- Zmiany dotyczą m. in. właścicieli firm i sklepów. Dotąd mieli dowolność w wyborze firmy wywozowej. Teraz wejdą do miejskiego systemu. Całość ma być bardziej przejrzysta - nie będzie opłacało się podrzucać odpadów do śmietników mieszkańców - mówi Adam Burczyk, zastępca prezydenta Tczewa.


Stosowne uchwały mają być głosowane na kwietniowej sesji. Rada Miejska w Tczewie, decydując o przyjęciu do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi nieruchomości niezamieszkałych, zobowiązana jest do określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian na opłatę dla tych nieruchomości.

- Zmiana uchwały opisuje zakres i sposób świadczenia usług przez gminę dla nieruchomości niezamieszkałych. Uregulowania dotyczące nieruchomości zamieszkałych nie ulegają zasadniczym zmianom poza wprowadzeniem szczegółowych zasad odbierania odpadów spożywczych i kuchennych z gospodarstw domowych oraz resztek żywności z pozostałych nieruchomości. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Tczewie.

Podjęcie uchwały spowoduje, że od 1 października 2019 r. Gmina Miejska Tczew odbierać będzie odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, z wyłączeniem nieruchomości: zakładów produkcyjnych, usługowych oraz placówek handlowych o liczbie osób zatrudnionych przekraczających 50, szpitali oraz innych niż szpitale placówek udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż świadczenia szpitalne w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2190 z późn. zm.) np. zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładów rehabilitacji leczniczej, hospicjów, przychodni, poradni, ośrodków zdrowia, lecznic lub ambulatoriów z izbą chorych, zakładów badań diagnostycznych, medycznych laboratoriów diagnostycznych, cmentarzy oraz targowisk.

Nowością będzie także odbieranie tzw. sekcji BIO:

- Mieszkańcy otrzymają specjalne woreczki - które będą trafiały do sortowni z odpadami mieszanymi, gdzie będą rozdzielane. Trwają już testy tego systemu - mówi Adam Burczyk.

Uchwała będzie głosowana 25 kwietnia.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +3

  Jhk_gość

  24.04.2019, 09:24

  J

  Nic z tego artykulu nie wiem. Coo sie zmoeni dlabprow działalność

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • +1

  ŁUPASZKO_gość_gość_gość

  24.04.2019, 10:46

  "a'la long"

  Zmieni się to że będziesz musiał płacić wskazanej firmie przez miasto forsę -a w Tczewie jedną firma odbiera to pewnie chodzi o abonament roczny buhaha -kpina ze na Tczewskie wysypisko zwożą śmieci z całej okolicy A mieszkańcy Tczewa muszą płacić za wywóz i składowanie-kpina z obywateli!!!!!!!!!!!!!!!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx7 
 • +1

  przedsiębiorca_gość

  24.04.2019, 10:17

  do włodarzy miasta

  a może miasto trochę poinwestuje w pojemniki na śmieci na przykład na ul. Saperskiej, gdzie brak jest jakichkolwiek pojemników a właśnie przedsiębiorcom do koszy podrzucane są nie ich śmieci. Drugie miejsce wskazuję niecka na Czyżykowie koło MBP tam jest jeszcze gorzej tereny zielone wyglądają jak wysypisko śmieci..Proszę spojrzeć najpierw na siebie...

  Odpowiedz
  IP: 77.115.xx1.xx5 
 • +1

  Aleksander_gość

  24.04.2019, 13:43

  Bur. Czyk

  Panie burczyk , który to przedsiębiorca podrzuca śmieci mieszkańcom .? Niech pan pomyśli zanim coś powie.

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx0.xx8 
 • +2

  Tczewianin Roku_gość

  24.04.2019, 18:09

  a jednak

  oj są tacy...

  Cytuj
  IP: 5.174.xx0.xx1 
 • badi_gość

  24.04.2019, 22:12

  "oj są tacy..."

  I wice wersa

  Odpowiedz
  IP: 5.226.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.