Powiat wyróżniony w plebiscycie "Zdrowy Samorząd" za realizację programów zdrowotnych

Powiat z nagrodą (fot. mat. prasowe)
Tczew - Powiat wyróżniony w plebiscycie "Zdrowy Samorząd" za realizację programów zdrowotnych

zobacz galerię zdjęć: 2
Konkurs "Zdrowy Samorząd" zorganizowany został przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Wśród wyróżnionych samorządów znalazł się Powiat Tczewski za realizację dwóch programów zdrowotnych: "Recepta na raka - program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego" oraz Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi "Czas na zdrowie". Laureatów uhonorowano podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który w dniach 8-10 marca br. odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Głównym celem Konkursu był wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób. Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: Zdrowe Województwo, Zdrowy Powiat, Zdrowa Gmina/Zdrowe Miasto. W wyborze laureatów swoją wiedzą i doświadczeniem wspomagała organizatorów Rada Konsultacyjna złożona z wybitnych specjalistów. Organizatorzy konkursu zwrócili uwagę nie tylko na skalę podejmowanych działań, ale także unikatową w skali kraju formę ich realizacji.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas liczba zgłoszonych projektów, ze strony 60 samorządów wpłynęło ich do nas aż 160. Swój najbardziej "prozdrowotny" samorząd wybrali także, w internetowym głosowaniu, czytelnicy Portalu Samorządowego i Rynku Zdrowia. Popularność głosowania przeszła oczekiwania naszej redakcji, w sumie oddano ponad 54 tys. głosów - mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny serwisu portalsamorzadowy.pl.

To pokazuje skalę przedsięwzięć podejmowanych przez jednostki samorządowe w kwestii zdrowia. Oczywiście wartością tych inicjatyw są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka i mieszkańcy, dla których te projekty powstają, dlatego też bezpośrednia ocena tych przedsięwzięć przez społeczność lokalną jest tak ważna - dodaje Wojciech Kuta, redaktor naczelny portalu rynekzdrowia.pl.

Galę wręczenia nagród, wieńczącą pierwszy dzień III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, poprowadziła Anna Popek, dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Wśród laureatów znalazły się województwa: małopolskie, pomorskie, opolskie i śląskie. Najlepszymi z powiatów okazały się: piotrkowski, poznański i tczewski, a z miast Barcin, Częstochowa oraz Mielno.

Ta nominacja jest potwierdzeniem, iż realizowane przez nas działania prozdrowotne przynoszą zamierzone efekty i służą naszym mieszkańcom. - mówił odbierając statuetkę Starosta Tczewski, Tadeusz Dzwonkowski oraz dodał - Pragnę z tego miejsca podziękować pracownikom Wydziału Zdrowia Spraw Społecznych i PFRON, którzy są odpowiedzialni za tworzenie tych programów, Gminom z terenu naszego powiatu za współudział w ich finansowaniu oraz realizatorom za ich urzeczywistnienie. Ta nagroda świadczy o Waszym wspólnym sukcesie.

Powiat Tczewski został wyróżniony Statuetką "Zdrowy Samorząd" za realizację dwóch programów:

- "Recepta na raka - program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego". Badaniami objęci zostali mieszkańcy w wieku 55-80 lat, którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub palili w przeszłości i rzucili palenie nie wcześniej niż 15 lat temu. Edukacją mającą na celu wzrost świadomości na temat szkodliwości palenia tytoniu objęto młodzież szkolną.

- Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi "Czas na zdrowie". Program obejmował terapię otyłości. Dotyczyło to mieszkańców powiatu tczewskiego z otyłością w wieku do 18 lat lub w wieku aktywności zawodowej, deklarujących chęć uczestnictwa w diagnostyce, poradnictwie i zajęciach fizycznych. W ramach programu prowadzone były też zajęcia i spotkania promujące zdrowy styl życia.

Spośród pomorskich samorządów nagrodę otrzymał również Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego za program "Pomorskie dla zdrowia".

Organizatorem plebiscytu jest Grupa PTWP, wydawca magazynu Rynek Zdrowia, a także portali rynekzdrowia.pl oraz portalsamorzadowy.pl.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • -2

  Znowu Sukces_gość

  13.03.2018, 10:19

  Proponuję żeby Pan Dzwonkowski został matką chrzestną dla statku TCZEW.

  Odpowiedz
  IP: 79.187.xx2.xx9 
 • -2

  Mirek-!_gość_gość_gość

  13.03.2018, 11:26

  Panie Tadeuszu po co te rumieńce ? Gwarantuję panu że każdy kto by stal wśród tak pięknych kobiet też by się zarumienił. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 46.171.xx6.xx3 
 • -5

  asia_gość

  13.03.2018, 11:55

  Gratulacje, ja zyczylabym sobie zeby w Tczewie byl dostepny Dietetyk na NFZ.

  Odpowiedz
  IP: 159.220.xx4.xxx 
 • +6

  Patriota niezależny_gość_gość__gość

  13.03.2018, 20:09

  A miało być ??!

  Pożegnalne zdjęcie, gdyż ten zarzad powiatu i radę należy przewietrzyć - za zadłużony szpital i starostwo , kłamstwa przy zapewnieniu - będzie historyczny most za tej kadencji ?! Nie ma mostu, a to co się tworzy nie ma nic wspólnego z historycznym mostem ,raczej z humorem !!!

  Cytuj
  IP: 188.146.xx2.xx5 
 • +1

  Inszynier mamoń_gość

  13.03.2018, 12:00

  A czy pracownicy wydziału zdrowia znów z tej okazji dostali nagrody??

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • -4

  gaj_gość

  13.03.2018, 13:46

  A co w tym złego żeby wynagradzać, za sukces na poziomie krajowym?

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • +11

  Fakty nie Mity_gość_gość_gość__gość

  13.03.2018, 17:52

  Mądry Polak ?!

  Mądry Polak po szkodzie, lecz jeśli przypowieść i z nas z tego zbodzie, nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed i po szkodzie Głupi ! Jeśli da temu wiarę ?! Każdy wie jak to jest , propaganda na wyrost !!?

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx2.xx5 
 • +4

  kik_gość

  13.03.2018, 23:47

  Co za bełkot, sami sobie wymyślają i sami nagradzają i tak w koło

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • -5

  ffdfd_gość

  14.03.2018, 07:51

  Ale kto sam siebie nagradza, skoro to ludzie głosowali ? Co za bełkot.

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx2 
  +7

  Patriota niezależny_gość_gość__gość

  14.03.2018, 08:14

  Mieszane uczucia !!

  Szydło sama przyznała sobie nagrodę , gdyż nikt jej nie docenił !???

  Cytuj
  IP: 188.146.xx2.xx8 
 • tczewianin roku_gość

  29.04.2018, 19:21

  zdrowy samorząd chory szpital...

  a może na odwrót?

  Odpowiedz
  IP: 46.215.xx8.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.