Minął rok - przypominamy najważniejsze wydarzenia w 2010 roku

2010 (fot. K. Gierszewski)
Tczew - Minął rok - przypominamy najważniejsze wydarzenia w 2010 roku
Rok 2010 właśnie przechodzi do historii. Co wydarzyło się w naszym mieście w mijającym roku? Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie ostatnich miesięcy.

Styczeń

Zlikwidowano Oddział Celny w Starogardzie i przeniesiono go do Tczewa
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

Z początkiem nowego roku celnicy działający w grodzie Sambora, zmienili swoją siedzibę - od stycznia wszelkie sprawy związane z cłem, możemy załatwiać w wyremontowanym budynku przy ulicy Czatkowskiej. Tczewski oddział stał się jednostką nadrzędną dla punktu w Starogardzie, któremu dotąd podlegał. Okazuje się, że tczewscy przedsiębiorcy wykazują dużą aktywność związaną z obrotem międzynarodowym - dużo większą niż podmioty w stolicy Kociewia.

Kolejny prezent dla miłośników piłki nożnej
Z Nowym Rokiem do użytku zostało oddane boisko piłkarskie przy ulicy Ceglarskiej. Budowa obiektu ze sztuczną nawierzchnią kosztowała blisko 2 mln zł.

Zima nie przeszkodziła orkiestrze - grali i zbierali
Blisko 52 tys. zł. zebrali na ulicach grodu Sambora wolontariusze zrzeszeni w dwóch orkiestrowych sztabach. Tym razem pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie dzieci z problemami onkologicznymi. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już osiemnasty raz i nie zaszkodziła jej nawet zimowa aura.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

Uroczysta inauguracja 750-lecia miasta już za nami
W Centrum Kultury i Sztuki odbyła się inauguracja jubileuszu 750-lecia miasta. Na uroczystości przybyły tłumy zaproszonych gości. Miejską fetę zaplanowano na Dzień Tczewa, czyli rocznicę powrotu Tczewa do Macierzy. W programie obchodów nie zabrakło mszy za miasto i jego mieszkańców, uroczystej sesja Rady Miejskiej oraz premierowego odegrania hejnału Tczewa.

Luty

Walczyli jak 203 lata temu
Tłumy tczewian obejrzały sobotnie zmagania wojsk napoleońskich oraz Legionów Dąbrowskiego, które na murach obronnych starły się z żołnierzami pruskimi. W 203. rocznicę bitwy o Tczew historyczne widowisko dla mieszkańców grodu Sambora przygotowało Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk XII Piechoty Księstwa Warszawskiego.

Z nowym marszałkiem u steru
W lutym województwo pomorskie otrzymało nowego marszałka - Jana Kozłowskiego (PO), który zasiadł w Parlamencie Europejskim zastąpił dotychczasowy wicemarszałek - Mieczysław Struk (PO).

Miss Polski Ziemi Kociewskiej. Internauci wybrali Paulinę Kluge z Tczewa
Dziewiętnastoletnia Paulina Kluge z Tczewa, zdaniem naszych internautów, jest najładniejszą z dziewcząt startujących w tegorocznych wyborach Miss Polski Ziemi Kociewskiej. Dziewczyna została nagrodzona podczas gali, gdzie wyróżniono najpiękniejsze panny, jakie stanęły do rywalizacji - Miss Kociewia została Anna Stankiewicz z Gdańska, zaś najładniejszą nastolatką wybrano Magdalenę Jaszczerską z Tczewa.

Z rowerem na co dzień. Międzynarodowe warsztaty w Tczewie
Kilkadziesiąt osób z różnych zakątków Polski i Europy zastanawiało się w Tczewie nad tym, jak przekonać mieszkańców do codziennego korzystania z rowerów i jak sprawić, by miłośnicy dwóch kółek poczuli się pełnoprawnymi uczestnikami dróg. W promocję ruchu rowerowego włączyło się grono międzynarodowych ekspertów. Dwudniowe szkolenie jest efektem udziału Tczewa w projekcie PRESTO.

Marzec

Ośrodek Wczesnej Rehabilitacji po remoncie czeka na pacjentów
Do użytku małych pacjentów właśnie oddano kompleksowo zmodernizowany Ośrodek Wczesnej Rehabilitacji mieszczący się w budynku szpitala przy ulicy 1. Maja 2. W placówce pod okiem fizjoterapeutów, pedagogów, czy logopedów maluchy będą ćwiczyć, by pozbyć się wszelkich wad rozwojowych. Remont ośrodka kosztował około 200 tys. zł.

Zbliża się fala kulminacyjna - stan alarmowy na Wiśle
Do Tczewa dotarła fala kulminacyjna na rzece Wiśle. Stan wody był wysoki - zanotowano ponad 850 cm - zatem o 20 cm więcej niż wynosi stan alarmowy dla tego odcinka rzeki.

Tomograf i rezonans wreszcie w tczewskim szpitalu
Pacjenci z naszego miasta i powiatu mogą korzystać z Pracowni Rezonansu Magnetycznego oraz Tomografii Komputerowej. Kompleksowe badania można zrobić w zaniedbanych jeszcze do niedawna pomieszczeniach piwnicznych oddziału dziecięcego tczewskiego szpitala. Dotąd tczewianie, którzy potrzebowali diagnostyki na takim poziomie, musieli liczyć się z wyjazdem do Trójmiasta, bądź Starogardu Gdańskiego.

Marek Kamiński promuje Wisłę
Dotarł na Spitsbergen, Grenlandię oraz na oba bieguny, a teraz zimą - spłynął kajakiem Wisłą. 19. marca znany podróżnik - Marek Kamiński - dotarł do Tczewa. Wszystko w ramach Zimowej Ekspedycji Wisła - wyprawy, która ma uświadomić wszystkim, że na Wiśle można przeżyć równie pasjonującą przygodę jak na Amazonce.

Kwiecień

Żałoba w Tczewie po śmierci prezydenta RP
Szok i niedowierzanie - tak mieszkańcy Tczewa przyjęli wiadomość o śmierci najważniejszych osób w państwie - m. in. pary prezydenckiej. Na ulicach miasta pojawiły się flagi z czarnym kirem, zaś w tczewskim ratuszu została wyłożona księga kondolencyjna, gdzie mieszkańcy miasta mogli składać pamiątkowe wpisy. Zgodnie z zaleceniem prezydenta znicze i kwiaty można było składać na skwerze w Parku Kopernika.

Jest kolejny poseł z Tczewa
Zgodnie z polską ordynacją wyborczą miejsce Macieja Płażyńskiego, który zginął 10. kwietnia na pokładzie prezydenckiego Tupolewa, w ławach sejmowych zajął Kazimierz Smoliński - dotychczasowy radny miejski.

Radni chwalili prezydenta - 16. absolutorium w karierze
Rada Miejska jednogłośnie udzieliła absolutorium prezydentowi Tczewa. To już 16. pozytywnie ocenione wykonanie budżetu podczas kariery samorządowca. Chociaż nie obyło się bez drobnych zastrzeżeń - m. in. dotyczących sprzedaży mienia komunalnego, to radni byli w tym roku wyjątkowi zgodni i bardzo dobrze ocenili gospodarowanie miejskimi finansami. Był to ostatni budżet, nad którym czuwał i odpowiadał Zenon Odya.

Maj

Koniec remontu wiaduktu przy ulicy 1 Maja
Remont rozpoczął się w październiku 2009 roku. Koszt remontu to 3 113,304,80 zł. Inwestycję sfinansowały po połowie miasto i powiat.

Pogotowie zaczęło działać w nowej siedzibie
Tczewski Oddział Pomocy Doraźnej zaczął przyjmować pacjentów w nowoczesnych, wyremontowanych pomieszczeniach. Nowa siedziba pogotowia mieści się w kompleksie szpitalnym przy ulicy 30 Stycznia. Działkę, na której dotąd udzielano tczewianom pierwszej pomocy, powiat szykuje na sprzedaż.

Projekt "śmieciowy" - Tczew realizował najdroższe zadanie w historii samorządu
Tak dużego zadania Tczew jeszcze nie realizował. Mowa o budowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami - miastu udało się pozyskać dofinansowanie dla tzw. "projektu śmieciowego". Jak przekonują w magistracie, jest się z czego cieszyć, bo zadanie jest warte aż 154 mln zł. To kwota porównywalna do rocznego budżetu miasta. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

"Orlik" na Czyżykowie uroczyście otwarty
Dokonano oficjalnego otwarcia kolejnego "orlika" na terenie Tczewa. Jest to pierwszy obiekt realizowany w ramach rządowego programu przez tutejsze starostwo. Gościem uroczystości przy Zespole Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich był Adam Giersz - Minister Sportu i Turystyki w rządzie Donalda Tuska.

Takiego odkrycia tu jeszcze nie było - to pozostałości krzyżackiego zamku!
Radość i poruszenie w środowisku tczewskich historyków. Wszystko z powodu opinii archeologów, którzy zakończyli prace na jednej z posesji przy ulicy Zamkowej. Zdaniem badaczy, odkryte w ubiegłym roku podczas prac budowlanych na prywatnej działce mury są fragmentem dużej gotyckiej warowni, która mogła należeć do krzyżackiego wójta.

"Noc Muzeów" - tłumy w "Fabryce Sztuk"
Tłumy tczewian sobotnią noc spędziło za murami tczewskiej "Fabryki Sztuk". Wszystko z okazji "Nocy Muzeów", która po raz trzeci odbyła się w grodzie Sambora. Tym razem organizatorzy zabrali nas w podróż w czasy średniowiecza.

Walka z wielką wodą
Tak wysokiej Wisły nie pamiętają najstarsi tczewianie. Poziom wyniósł 1024 cm - ostatnio tak wysoka Wisła była w 1924 roku. Na naszym bezpieczeństwem - czuwały połączone siły straży pożarnej, miejskiej, policji oraz 256 żołnierzy. Nie bez powodu - wczoraj przybyło 40 cm więcej wody niż pierwotnie zapowiadano. Tczew przed zalaniem uratował specjalny rękaw napełniony wodą.

Dęby na pamiątkę - minęło 20 lat samorządności
Okolicznościowa tablica w kościele NMP Matki Kościoła oraz dęby pamięci w sąsiedztwie świątyni - takie są pamiątki 20-lecie samorządności w naszym mieście. W kościele odprawiono również uroczystą mszę w intencji miasta i ojczyzny.

Czerwiec

Kaplica wyremontowana - w środku wyposażenie ze zniszczonego szpitala
Zakończył się remont przyszpitalnej kaplicy. Po trzyletniej przerwie pacjenci Tczewskiego Centrum Zdrowia będą mogli wziąć udział w sobotnich nabożeństwach w tym miejscu. W wyremontowanym wnętrzu umieszczono przedwojenny ołtarz i drogę krzyżową z kaplicy z nieistniejącego już dziś szpitala przy ulicy ks. Ściegiennego.

Stare Miasto jak nowe za 22 mln zł. Jest unijne dofinansowanie dla Tczewa!
Zarząd Województwa Pomorskiego zdecydował o przyznaniu unijnego dofinansowania dla tczewskiego projektu rewitalizacji zdegradowanego obszaru Starego Miasta. Fontanna, kolejne szlaki spacerowe, remonty budynków - wszystko to czeka nas do 2013 roku.

Przez Tczew przeszła nawałnica
Połamane drzewa, powywracane reklamy, zalane ulice - nad Tczewem przeszła gwałtowna nawałnica z gradem.

Donald Tusk w Tczewie - premier sprawdzał sytuację związaną z powodzią
Przez Tczew przeszła druga fala powodziowa. Rzeka osiągnęła poziom 986 cm - to około pół metra mniej niż podczas majowej powodzi. Stan przygotowań do walki z żywiołem sprawdzał premier RP, Donald Tusk, który pojawił się na tczewskim bulwarze.

Jubileuszowe Dni Ziemi Tczewskiej już za nami
Za nami Dni Ziemi Tczewskiej - w tym roku trzydniowa impreza stanowiła jeden z punktów obchodów 750-lecia lokacji miasta. Świętowanie rozpoczęliśmy jubileuszową paradą. Później, na ustawionej na bulwarze nadwiślańskim scenie pojawili się m. in. zespół Coma, Patrycja Markowska i Sasha Strunin. Niespodzianką dla publiki był sobotni pokaz fajerwerków.

W Tczewie zdecydowanie wygrywa Komorowski
Wybieraliśmy prezydenta RP - w Tczewie zdecydowanie wygrał Bronisław Komorowski, który w grodzie Sambora zdobył aż 52,6 proc. Na kandydata Prawa i Sprawiedliwości - Jarosława Kaczyńskiego głosowało 29 proc. tczewian.

Lipiec

Wyniki matur w powiecie tczewskim - 10. pozycja na 16 powiatów
Wielkich powodów do dumy raczej nie mają tegoroczni maturzyści z terenu powiatu tczewskiego. Do egzaminu dojrzałości przystąpiło 984 abiturientów, a zdało go 750 osób. Nasz powiat w skali województwa pod względem wyników uplasował się na dziesiątej pozycji na 16 powiatów. Gorzej od nas wypadki tylko abiturienci z powiatów człuchowskiego, bytowskiego, kościerskiego, puckiego, sztumskiego i nowodworskiego.

Druga tura. W Tczewie zdecydowanie wygrał Bronisław Komorowski
Za nami druga tura wyborów. Na podstawie danych Państwowej Komisji Wyborczej z 95 proc. obwodów, prezydentem naszego kraju został Bronisław Komorowski (PO), który zdobył kilka procent głosów więcej niż Jarosław Kaczyński (PiS). W Tczewie kandydat Platformy Obywatelskiej zdecydowanie pokonał kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

Rusza budowa węzła transportowego
Rozpoczyna się przebudowa okolic dworca PKP - pod koniec 2011 roku Tczew ma mieć nowoczesny węzeł komunikacyjny, ale przedtem - na czas prowadzonych robót - musimy uzbroić się w cierpliwość. Zmiany czekają i zmotoryzowanych, i osoby korzystające z komunikacji publicznej. Na początek musieliśmy przyzwyczaić się do nowej lokalizacji przystanków przewoźników działających na terenie Tczewa.

Rusza centrum monitoringu - służby mają sprawniej reagować na zagrożenia
Ruszyło nowe centrum monitoringu. Obraz z ponad 30 kamer będzie przesyłany do odnowionej kamienicy przy ulicy Wąskiej. Docelowo na terenie miasta ma zostać rozmieszczonych ponad sto kamer - wszystko po to, by na terenie grodu Sambora zrobiło się bezpieczniej.

Transakcja sfinalizowana - Polmlek przejmuje zamek w Gniewie
Władze gminy Gniew podpisały umowę sprzedaży gotyckiej warowni - jednej z największych historycznych atrakcji naszego powiatu. Negocjacje w tej sprawie trwały 2 lata. Wzgórze zamkowe kupuje grupa mleczarska Polmlek, która ma odrestaurować budowlę i otworzyć tam hotel.

Sierpień

Wybrano wykonawcę galerii handlowej
Wiadomo już, kto najprawdopodobniej wybuduje galerię handlową w sąsiedztwie tczewskiego dworca PKP. Komisja wybrała projekt firmy Inwestor z Białej Podlaskiej. Galeria swoim charakterem nawiązuje do istniejącej zabudowy ulicy Gdańskiej, ma posiadać dwukondygnacyjny podziemny parking i oczywiście długo wyczekiwane kino.

Stan mostu gorszy niż przypuszczano - remont pochłonie pół miliona złotych
Trwały prace remontowe na tczewskim moście przez Wisłę. Kiedy drogowcy rozpoczęli remont, okazało się, że stan obiektu jest dużo gorszy niż przypuszczano. Dlatego zarząd powiatu tczewskiego musiał znaleźć dodatkowe środki na remont.

Na pogodowej mapie wreszcie znalazło się miejsce dla Tczewa
Swoje miejsce na mapie pogody Pomorza - taki prezent na jubileusz 750-lecia miasta dostał Tczew od gdańskiego ośrodka TVP.

Znowu można korzystać z ulg na przejazdy dla osób spoza Tczewa
Od 21 sierpnia wszyscy, którzy przyjadą do Tczewa z jakiegokolwiek zakątka naszego globu, będą mogli korzystać z tych samych ulg w komunikacji miejskiej co osoby zameldowane w Tczewie. To dobra wiadomość szczególnie dla uczniów, którzy do tczewskich szkół dojeżdżali z okolicznych miejscowości.

Grand Prix dla chóru
Za nami piąta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego "In Memoriam". Grand Prix imprezy zdobył chór Viribus Unitis z Turku, który wykonał piosenki "Biała flaga" oraz "Tak, tak to ja". Występ chóru Viribus Unitis był wydarzeniem imprezy nie tylko dlatego, że po raz pierwszy na festiwalu wykonano ten rodzaj muzyki, ale chórzyści podczas występu wykorzystali również elementy języka migowego. W konkursie nie zabrakło również tczewskich akcentów - nagrodzono projekt - Bert/Matej/DJ Ace.

Wrzesień

Wojna zaczęła się w Tczewie? Przenieśli nas w atmosferę sprzed 71 lat
Specjalna rekonstrukcja historyczna upamiętniła w Tczewie wrześniowe dni.

Jest dofinansowanie dla "Wrót Tczewa" - za 1,27 mln zł powstanie platforma oferująca e-usługi
Urząd Miejski otrzymał unijne dofinansowanie na realizację projektu związanego z budową społeczeństwa informacyjnego. Realizacja zadania "Wrota Tczewa", które ma kosztować ok. 1,27 mln zł, ma pozwolić na szerokie zastosowanie e-usług m. in. w zakresie administracji, przedsiębiorczości, czy szkolnictwa.

11. "Zdarzenia" za nami
11. edycja festiwalu Zdarzenia przeszła już do historii. Przez trzy festiwalowe dni obejrzeliśmy czterdzieści pięć różnorodnych artystycznych przedsięwzięć, spektakli teatralnych, performance’ów, instalacji plastycznych, etiud warsztatowych. W tym roku jury zdecydowało się nie przyznawać Grand Prix szajnowskiego festiwalu. Przyznano za to dwie równorzędne, pierwsze nagrody.

Ruszył remont wiaduktu przy ul. Wojska Polskiego
Zamknięto dla ruchu kołowego wiadukt przy ulicy Wojska Polskiego. Jego przebudowa to jedna z największych inwestycji tczewskiego starostwa. Zmotoryzowani tczewianie oraz pasażerowie komunikacji miejskiej na 15 miesięcy muszą przyzwyczaić się do korzystania z objazdów.

Mają nowy sztandar. Strażackie święto w Tczewie
Tczewscy strażacy otrzymali nowy sztandar. Chorągiew została ufundowana z okazji 65-lecia powołania w Tczewie posterunku zawodowego przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Przekazanie sztandaru nastąpiło 10 września. Z tej okazji w Tczewie odbyły się specjalne uroczystości na placu Hallera, zaś wieczorem przygotowano strażackie atrakcje na bulwarze nadwiślańskim.

Ponad 20-tonowa lokomotywa stanęła na dziedzińcu CWRDW
Tczewska "Fabryka Sztuk" wzbogaciła się o kolejną atrakcję. Na dziedzińcu CWRDW ustawiono, jak na miasto kolejarzy przystało, lokomotywę. SM03 stanęła na wyłożonych jakiś czas temu torach, w sąsiedztwie poniatówki. Ciuchcię przekazali kolejarze, którzy w swoim wolnym czasie doprowadzili ją do dawnej świetności.

CKiS działa od 35 lat - koncerty, wystawa i pokaz teatru ognia na jubileusz
Centrum Kultury i Sztuki świętuje w tym roku jubileusz 35 - lecia działalności. Oficjalne uroczystości z tej okazji odbyły się w sobotę, 18 września.

Kamienica przy ul. Podmurnej 12 po remoncie - będą wystawy i kursy
"śpiewająco" zainaugurowano działalność nowej filii tczewskiej "Fabryki Sztuk". W odremontowanej kamienicy przy ulicy Podmurnej 12 znajdzie się miejsce na organizację wystaw, punkt, w którym będzie można zasięgnąć informacji na temat rewitalizacji starówki i sala komputerowa, gdzie odbywać się będą warsztaty dla dorosłych.

Październik

Masarnia ma przestać straszyć. Budynek na MOPS i miejskie archiwum
Niszczejąca ruina przy ulicy Jagiellońskiej, w której niegdyś funkcjonowała masarnia, znalazła nowego właściciela. Licytację budynku wygrał tczewski Urząd Miejski, który formalnie stanie się właścicielem nieruchomości po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o przysądzeniu własności. Teraz pracownicy magistratu zastanawiają się nad umieszczeniem tam Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz archiwum, na które nie ma miejsca w budynku ratusza.

"Samorządowy Oskar" dla prezydenta Tczewa
Zenon Odya, prezydent Tczewa został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Prezydent odebrał odznaczenie z rąk wojewody podczas pomorskich uroczystości z okazji 20-lecia samorządu. Odznaczenie to nadawane jest przez Prezydenta RP.

Na dializę już do Tczewa
Uroczyście zainaugurowano działalność stacji dializ, co dla chorych z tego rejonu Kociewia oznacza koniec męczących podróży do Gdańska, czy Starogardu. Stacja stanęła w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby zarządu Tczewskiego Centrum Zdrowia przy ulicy 30 Stycznia. Przetarg na prowadzenie stacji wygrała firma Diaverum.

Niecka - jedna z najlepszych przestrzeni województwa. Nagroda za "humanizowanie blokowiska"
Tczew jest laureatem II wyróżnienia marszałka województwa pomorskiego w konkursie na "Najlepszą przestrzeń publiczną województwa pomorskiego". W ten sposób doceniono nieckę rekreacyjną przy ul. Jedności Narodu. Najlepsza przestrzeń publiczna w Pomorskiem to zdaniem kapituły ul. Kościuszki w Malborku i przestrzeń przy ul. Żwirki i Wigury w Rumi. To już trzecie wyróżnienie dla Tczewa w tym konkursie - w poprzednich edycjach wyróżniono Bulwar Nadwiślański i Plac Papieski.

Tczew zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych
Obligacje grodu Sambora wprowadzono na rynek Catalyst, na którym obraca się obligacjami komunalnymi i korporacyjnymi pod marką GPW. Do inwestorów trafiła jedna seria miejskich obligacji o wartości 2 mln zł. Tczew jest jednym z dziesięciu miast w Polsce, które zdecydowały się wejść na rynek publiczny.

Czwarty "orlik" wylądował - nowy kompleks sportowy na Prątnicy
Uroczyście otwarto kolejnego "Orlika" w grodzie Sambora. Kompleks boisk z zapleczem sanitarnym dla sportowców będzie funkcjonował w sąsiedztwie II Liceum Ogólnokształcącego. To już czwarty obiekt w Tczewie wybudowany w ramach rządowego programu

Listopad

Wysadzono wiadukt na ul. Wojska Polskiego
W ciągu kilku sekund wiadukt przy ulicy Wojska Polskiego zamienił się w kupę gruzu. Obiekt wysadzono w powietrze. - W całej operacji wykorzystano tzw. metodę mikrowybuchów. Całość przeprowadziła specjalistyczna firma.

W Parku Kopernika odsłonięto pomnik dla "Solidarności"
W tczewskim Parku Kopernika odsłonięto pomnik poświęcony bohaterom "Solidarności". W uroczystości wzięli udział działacze związku, władze miasta i powiatu, a także przedstawiciele regionu gdańskiego NSZZ "Solidarność".

Uhonorowali marszałka Płażyńskiego - wiaduktowi nadano jego imię
Obiektowi łączącemu ul. Gdańską z ul. 1 Maja nadano nazwę "Wiaduktu 800-lecia Tczewa im. Macieja Płażyńskiego Marszałka Sejmu RP". Pamięć polityka, który w kwietniu br. zginął w katastrofie smoleńskiej uczczono na mocy specjalnej uchwały Rady Miejskiej. W odsłonięciu tablicy wzięła udział rodzina tragicznie zmarłego parlamentarzysty.

Koniec kadencji. Jak żegnali się radni?
Tczewscy radni miejscy i powiatowy podsumowali czteroletnią kadencję. Swoją pracę po 16 latach zakończył również prezydent, Zenon Odya.

Koniec z papierosowym dymem w pubach, restauracjach i klubach
15. listopada w życie weszła ustawa o ochronie zdrowia, która wprowadza zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Nie można palić nie tylko w szpitalach, na dworcach, czy na uczelni, ale także w pubach i klubach. Tych, którzy pomimo zakazu sięgną po papierosa, czekają kary.

Pobłocki i Sosnowski w II turze, nowe składy rad
W wyborach samorządowych w Tczewie głosowało 19 005 osób spośród 47 342 uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyborcza podczas pierwszej tury wyniosła 40,14 proc.

Zenon Odya w sejmiku województwa
Większość mandatów w sejmiku województwa trafi do Platformy Obywatelskiej. Najwięcej głosów Pomorzan - około 28 tys. - zdobył dotychczasowy wicemarszałek, Wiesław Byczkowski. Ponad 25 tys. Pomorzan głosowało z kolei na marszałka, Mieczysława Struka. W sejmiku znajdzie się również dotychczasowy prezydent Tczewa, Zenon Odya, który startował z list PSL. Włodarz zdobył około 10 tys. głosów.

Grudzień

Mirosław Pobłocki nowym prezydentem Tczewa
Tczewianie zdecydowali, kto będzie rządził grodem Sambora przez kolejne cztery lata. Nowym prezydentem miasta został Mirosław Pobłocki, dotychczasowy wiceprezydent, który w głosowaniu (05.12) zdobył 66,7 procent głosów. Jego kontrkandydat - Witold Sosnowski - uzyskał ponad 33-procentowe poparcie.

Józef Puczyński z Gniewa nowym starostą
Radni w tajnym głosowaniu zdecydowali, że powiatem będzie rządził Jan Puczyński (KKR) - gniewianin od wielu lat działający w samorządzie. Jego zastępcą został Mariusz Wiórek (PnP), który już kiedyś zajmował to stanowisko.

Mirosław Augustyn nowym przewodniczącym Rady. Platforma - "nie staniemy się opozycją"
Karty w radzie miejskiej rozdane. Po kilkudniowej przerwie spotkali się nowi radni, by wybrać przewodniczącego rady miasta. W drodze tajnego głosowania stanowisko to przyznano Mirosławowi Augustynowi z Porozumienia na Plus. W wyniku porozumienia lokalnych klubów w całkowitej opozycji pozostanie Platforma Obywatelska.

Budowa kościoła na Suchostrzygach zwieńczona
Po 30 latach wspólnego wysiłku budowę świątyni pw. Matki Kościoła można uznać za zamkniętą - mówił ostatnio proboszcz suchostrzyckiej parafii, ks. Stanisław Cieniewicz. W niedzielę, 19.12 grudnia wyświęcono tam figurę Matki Królowej Rodzin, nowe wyposażenie dolnego kościoła i kaplicę pamięci.

Prezydent przedstawia swoich współpracowników
Wybrany w grudniowych wyborach prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki przedstawił swoich najbliższych współpracowników. W zasadzie jedyną niewiadomą pozostawało tylko jedno nazwisko - zastępcy ds. gospodarczych. Prezydent wyznaczył na to stanowisko Adama Burczyka - dotąd m. in. pełnomocnika burmistrza Kwidzyna ds. rozwoju lokalnego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • +5

  10_gość

  31.12.2010, 00:32

  20

  był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia...W południowych województwach lody nie pękały wcale i w końcu wystąpiły rzeki z łożysk i pozalewały brzegi. Padały częste deszcze kraj rozmókł i zmienił się w wielką kałużę wiosną zdarzyło się wielkie zaćmienie, a wkrótce potem kometa pojawiła się na niebie. W Warszawie widywano też nad miastem mogiłę i krzyż ognisty w obłokach. Jesienią szarańcza w niesłychanej ilości do wyborów stanęła, co przepowiednią było . Nareszcie zima nastała tak sroga, że najstarsi ludzie nie pamiętali podobnej. " cdn...

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx0.xx4 
 • +3

  :)))_gość

  31.12.2010, 08:41

  :)))

  daj bucha :)))

  Cytuj
  IP: 89.200.xx8.xx7 
  -4

  pff_gość

  31.12.2010, 08:41

  nastepny czub

  radze wizyte u lekarza najlepiej tego od glowy.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx7 
  -4

  zzz_gość

  31.12.2010, 09:38

  takiś mądry, parafrazować Sienkiewicza tez potrafię :P

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx4 
  +3

  ka_gość

  31.12.2010, 10:18

  tra la la

  Już był taki jeden, który to napisał. Mam nadzieję, że całości nie przytoczysz. Pozdrawiam ka

  Cytuj
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • +6

  kierowca roweru

  31.12.2010, 01:54

  Czy nowy sztandar straży pożarnej to aż takie wydarzenie? Rozumiem gruntowną wymianę sprzętu, w tym nowe drabiny mogące obsłużyć wieżowce, a tak? ...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • galeria_gość

  31.12.2010, 12:45

  2010-2011

  Witam Was serdecznie "niech taneczny lekki krok,bedzie z Wami caly rok. Niech prowadzi Was bez stresu do sukcesu "Szesliwego Nowego Roku

  Odpowiedz
  IP: 178.202.xx0.xxx 
 • +1

  _gość

  31.12.2010, 13:31

  To sie w ciągu roku trochę w mieście działo

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • +4

  BB_gość

  31.12.2010, 15:27

  A gdzie historyczny awans naszych piłkarek ręcznych do superligi!!!

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx0 
 • widać _gość

  02.01.2011, 14:31

  jak

  SPORT w naszym mieście traktowany jest po macoszemu i nawet tytuły mistrzowskie czy inne sukcesy mieszkańców naszego miasta nie są wydarzeniem wartym odnotowania bo ,gdzie Sambor, bilardziści , pływacy i inne dyscypilny (o których pisało Tcz ) porównywać do posadzonych dębów z okazji.. czy nawałnicy nad miastem.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx9.xx1 
 • Kaczy_gość

  31.12.2010, 20:23

  Własnie czemu nie ma nic o awansie???? To chyba jedno z najwazniejszych wydarzeń!!!!

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.