Urlop 2022 - co wpływa na wybory Polaków?

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Urlop 2022 - co wpływa na wybory Polaków?
Góry, morze, jezioro? Najważniejsze, że blisko natury. A każdy z nas potrzebuje odpoczynku i regeneracji. W ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym na zlecenie OLX ponad połowa ankietowanych zaznaczyła, że zamierza wyjechać w tym roku na urlop. Osoby wyjeżdżające na 2 tygodnie i dłużej są w stanie przeznaczyć na wakacje więcej niż 5000 zł.

Respondenci zostali zapytani o to, czy zamierzają w tym roku wyjechać na urlop (wyjazd z przynajmniej 1 noclegiem). Okazuje się, że nieco ponad połowa ankietowanych (51%) planuje w tym roku wakacje. Jednak co czwarty badany (25%) rezygnuje z wyjazdu. Może to wynikać z wysokiej inflacji i wciąż rosnących cen. Z planów wakacyjnych rezygnują przede wszystkim osoby bezrobotne i osoby mieszkające na wsi.

Przede wszystkim wybór miejsca

Na pytanie dotyczące tego, gdzie zamierzają wyjechać, ankietowani najczęściej wybierali:

- morze (32%),
- góry (25%),
- jezioro/rzekę (17%).

Wyjazd nad morze preferują przede wszystkim osoby bardzo młode, do 24. roku życia, nastawione na wypoczynek i zabawę. Osoby w wieku od 35 do 54 lat wybierają głównie wyjazd w góry.

Chęć wypoczynku na łonie natury potwierdzają również dane serwisu OLX. W maju 2022 roku najczęściej wyszukiwanymi hasłami w kategorii Noclegi były:
- dom nad jeziorem,
- domek,
- dom nad morzem,
- agroturystyka,
- domek letniskowy.

Jak wynika z przeprowadzonego badania respondenci spośród obiektów noclegowych wybierali pensjonaty (21%) oraz cieszące się coraz większą popularnością apartamenty i kwatery prywatne (19%). Na apartamenty, kwatery prywatne oraz pensjonaty decydowały się głównie osoby, które na wyjazd chcą przeznaczyć kwotę od 1000 do 5000 zł. Hotele (23%) były wybierane przez urlopowiczów zamierzających wydać na ten cel większą kwotę (ponad 5000 zł).

Do rzadziej wybieranych obiektów noclegowych należą schroniska, prywatne domki letniskowe, kempingi oraz motele czy hostele.

O wyborze miejsca noclegowego decyduje przede wszystkim cena (62%). Ważne jest również to, żeby był odpowiedni stosunek ceny do atrakcyjności danego obiektu. Co jeszcze jest istotne? Około 43% ankietowanych wskazało na dobrą lokalizację (43%) oraz znajdujące się w pobliżu atrakcje turystyczne (32%). Dla 30% badanych na wybór miejsca noclegowego wpływa także bliskość natury.

Na pytanie: "Co musi znajdować się w obiekcie" aż 64% badanych odpowiedziało, że prywatna łazienka. Według 40% ankietowanych konieczne jest również Wi-Fi, a dla 35% wyżywienie. Są to 3 najczęściej zaznaczane odpowiedzi.


Z kolei w serwisie OLX w kategorii Noclegi jedną z najczęściej wyszukiwanych w maju fraz związanych z dodatkowym elementem wyposażenia było jacuzzi. Osoby wyszukujące obiektów noclegowych zwracają również uwagę na możliwość wykorzystania bonu turystycznego - fraza ta została wpisana w samym maju blisko 12 tys. razy.

Zdecydowana większość badanych samodzielnie organizuje swój wyjazd, głównie przez internet (55%). Część osób kontaktuje się bezpośrednio z miejscem noclegowym (27%). Niespełna co dziesiąty badany Polak (9%) polega na innych (znajomych/rodzinie), którzy jadą wraz z nim i zajmują się organizacją wyjazdu. Jedynie 6% osób polega na instytucjach zewnętrznych, a 4% wykupuje wycieczkę za pośrednictwem biura podróży (są to głównie osoby wybierające się za granicę).

Dlaczego Polacy decydują się na urlop w kraju?

Najczęstszym powodem, dla którego Polacy wybierają urlop w kraju, jest łatwość dojazdu (48%). Znaczna część osób, głównie w wieku 55 lat i więcej, preferuje dojazd na miejsce własnym samochodem lub pociągiem. Ta kwestia jest szczególnie ważna w przypadku wyjazdów krótkookresowych.

Ponad 1/3 badanych (35%) wskazała, jako powód wakacji w Polsce, bogactwo lokalnych atrakcji turystycznych, zabytków i krajobrazów, natomiast co czwarty ankietowany zaznaczył niższe ceny niż za granicą oraz chęć wspierania polskiej gospodarki.

A ofert internetowych o najmie obiektów noclegowych w kraju jest jeszcze całkiem sporo. Najwięcej ogłoszeń w serwisie OLX w kategorii Noclegi w maju tego roku dotyczyło województw:
- pomorskiego,
- zachodniopomorskiego,
- warmińsko-mazurskiego.

Oferty z tych trzech województw w samym maju wyświetlono blisko 5,5 mln razy.

Jaką kwotę Polacy zamierzają przeznaczyć na wakacje?

Najwięcej ankietowanych (54%) chce wyjechać na urlop trwający od 4 do 7 dni. Są to najczęściej osoby mieszkające na wsi lub w małych miastach oraz osoby w wieku od 25 do 44 lat. Blisko 1/4 badanych (23%) wybiera się na wypoczynek od 8 do 14 dni. Na takie wyjazdy decydują się osoby z wyższym wykształceniem oraz z wyższymi dochodami. Zaledwie 3% osób planuje urlop trwający 15-30 dni i 1% osób więcej niż 30 dni. Są to częściej osoby starsze, przebywające na emeryturze i posiadające więcej czasu wolnego.

Ponad połowa ankietowanych zapytanych o to, jaką kwotę planuje przeznaczyć na wyjazd, wybrała odpowiedź między 1000 a 5000 zł, głównie na wyjazdy tygodniowe. Osoby wyjeżdżające na 2 tygodnie i dłużej są w stanie przeznaczyć więcej niż 5000 zł. Na wyjazdy weekendowe i trwające nie dłużej niż tydzień respondenci planują wydać do 1000 zł.


Podstawowe informacje o badaniu:
W dniach 29.04-11.05.2022 r. na zlecenie OLX zostało przeprowadzone ogólnopolskie badanie dotyczące planów urlopowych Polaków, wzięło w nim udział łącznie 1050 osób. Zastosowaną metodologią było CAWI (Computer-Assisted Web Interview).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -3

  turysta _gość

  27.07.2022, 09:06

  chciwy siedzą w domu

  Nie jestem bogaty , ale co roku stać mnie na wczasy w Polsce w **** lub ***** hotelach . Dlaczego taki wybór . Wygoda , dobre położenie takiego hotelu. Musi być wyżywienie -szwedzki stół OBFICIE zaopatrzony. Apartament .Nie jadę odpoczywać w góry i szukać jakiegoś baru. Nie po to pracuję by rano smarować kanapki i jeść drzem na wczasach. Pełne wyposażenie po wędrówkach czyli basen, jakuzzi , masaże , sauna, dobra obiado- kolacja itd itp czyli takie podstawowy pakiet . Jest cały rok by na taki 7 dniowy urlop odłożyć kasę-ile z około 4, 5000 hotel za dwie osoby. +1 000 na drobne wydatki, pamiątki, kolejka wejście na szlaki górskie . Jak ktoś jest chciwy i nie umie gospodarować swoim budżetem to spędza czas w Borównie.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • +1

  Buba_gość

  27.07.2022, 14:19

  Urlop

  Tylko poza granicami kraju. Przykład- baseny termalne dla 3 osób, calodzienny-73 zł, 2 pizze średnicy 38cm, sałatka, lemoniady 0,5 l, 1 litr Pepsi- 75 zł. Pobyt w apartamencie z klimatyzacją plus opłaty klimatyczne 2 pokoje 45m2 tydzień - 450 euro. Pogoda - temperatury 26-38 stopni. Słońce w pakiecie. Auto na gaz, dojazd własny. Dziękuję za wakacje w Pl.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx7 
 • +1

  Alex_gość

  28.07.2022, 11:21

  Biorę najdroższe wycieczki - najlepiej z objazdem obecnie dwie Japonia oraz Meksyk każda pow 14.000 od osoby. Żadne Egipty i Chorwacje by nie spotykać się z podpitymi Januszami na wczasach.

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA