X Zlot Klubów Europejskich - młodzież z całego kraju gościła w grodzie Sambora

Uroczyste otwarcie zlotu (fot. mat. starostwa)
Tczew - X Zlot Klubów Europejskich - młodzież z całego kraju gościła w grodzie Sambora

zobacz galerię zdjęć: 3
Młodzi ludzie z całej Polski w ub. tygodniu zjechali do Tczewa. Od ostatniego czwartku do soboty (16-18.09) Klub Europejski działający przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Tczewie gościł młodzież z polskich miast, która należy do Klubów Europejskich funkcjonujących przy szkołach, m.in. w Bydgoszczy, Pile, Wrocławiu, Kartuzach, Kutnie, Nowym Tomyślu, Włocławku, Gdańsku, Człuchowie, Gdyni, Szczecinku, czy Solcu Kujawskim. Przez trzy dni na przybyłą młodzież czekało mnóstwo atrakcji.

W X Zlocie Klubów Europejskich uczestniczyło 75 osób. Jego organizatorem był tczewski klub - zwycięzca ubiegłorocznego zlotu we Wrocławiu.

- Celem naszej imprezy jest utrwalanie świadomości europejskiej wśród młodzieży poprzez kształtowanie postawy dumy i zrozumienia dla własnych korzeni, tradycji i kultury - a wszystko to oczywiście w formie artystycznej rywalizacji i w konwencji zabawy - mówiła opiekunka tczewskiego Klubu, Wioletta Głowińska.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Zgodnie z tą zasadą przygotowano dla uczestników jubileuszowego Zlotu mnóstwo ciekawych konkurencji i atrakcji. Po uroczystym rozpoczęciu Zlotu w CKiS w Tczewie, w którym uczestniczyła, oprócz przedstawicieli władz samorządowych miasta i powiatu, młodzież oraz zainteresowani działalnością klubów Tczewianie, Kluby Europejskie udały się do Centrum Rekreacji i Rozrywki "Ebro" w Tczewie, gdzie odbyła się pierwsza konkurencja, jaką był turniej gry w kręgle. Pierwszy rzut kulą wykonał starosta tczewski, Witold Sosnowski, patron honorowy imprezy, który tym samym dokonał oficjalnego otwarcia trzydniowych zmagań młodzieży. Również na kolejne dni przewidziano moc atrakcji w ramach Zlotu. Odbyły się między innymi przejażdżki kolejką po Tczewie z przewodnikiem (atrakcję tę zapewnił młodzieży właściciel firmy PUH Latocha - Tomasz Latocha), warsztaty manualne w CWRDW w Tczewie, zwiedzanie zamku w Gniewie oraz ognisko w Maciejówce w Opaleniu. Główną atrakcją Zlotu był wyjazd do Kolibek największego parku rozrywki, gdzie organizatorzy klubu zapewnili młodzieży dzień wrażeń, w ramach, którego odbyły się: "skoki adrenaliny", jazda quadami, średni park linowy, strzelnica, "tyrolka".

Przeprowadzone podczas Zlotu konkurencje wyłoniły zwycięzcę jubileuszowego Zlotu. Został nim Klub Europejski z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Piły. Gratulacje i nagrody dla wszystkim uczestników Zlotu przekazał młodzieży starosta, Witold Sosnowski:

- Polska znajduje się w centrum Europy. My tworzymy Europę, która może wiele nam zaoferować, ale i my powinniśmy wnieść do Europy cząstkę nas i naszego kraju. Jak widać mamy czym się dzielić i chlubić. Europa kultur i różnorodności to Europa, w której poczesne miejsce zajmuje Polska. Poczesne miejsce zajmują ludzie młodzi, którzy znają swoją wartość oraz mają coraz większą świadomość swojej roli do spełnienia właśnie w Europie.

Nagrodą dla zwycięzców były walizki lotnicze i aparaty fotograficzne. Dzięki długiej liście sponsorów wszyscy uczestnicy Zlotu otrzymali cenne nagrody. Kluby Europejskie są formą współdziałania nauczycieli oraz uczniów w zdobywaniu i utrwalaniu wiedzy o Europie i Unii Europejskiej i jej instytucjach. Zajmują się one, jak sama nazwa wskazuje, upowszechnianiem wiedzy o Europie - państwach, historii, geografii, sztuce, nauce, sławnych ludziach, instytucjach i organizacjach, integracji europejskiej wśród członków klubu, innych uczniów szkoły, a także rodziny, znajomych, mieszkańców miejscowości czy regionu. Pierwsze Szkolne Kluby Europejskie powstały w Portugalii, skąd idea ta przeniosła się do całej Europy. W Polsce pierwsze kluby zaczęły powstawać na początku lat 90-tych, a ich nasilenie wystąpiło na przełomie drugiego tysiąclecia. Klub Europejski w Ekonomiku został powołany w 2000 roku z inicjatywy młodzieży i opiekuna - Wioletty Głowińskiej.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Co osiągnął tczewski klub?

• I miejsce w Ogólnopolskim Zlocie Klubów Europejskich w latach:
2008/09 - Kruszyńska Anna, Kruszyński Mateusz, Makowski Alan
2007/08 - Kruszyńska Anna, Kruszyński Mateusz, Musiał Waldemar
2001/02 - Bukała Joanna, Cisewska Anna, Śledź Magdalena
• III miejsce w Ogólnopolskim Zlocie Klubów Europejskich 2006/07 - Czaja Marek, Malinowski Piotr, Gregorkiewicz Łukasz

• III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg"
2009/10 - Kruszyńska Anna, Kruszyński Mateusz, Makowski Alan

Klub bierze również udział w wielu innych konkursach o tematyce europejskiej, np.
• Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej (corocznie etap szkolny i okręgowy)
• Konkursie Polska w Unii, organizowanym przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Gdańskiego (corocznie etap szkolny i wojewódzki, dwa razy udział w finale 2009/10 oraz 2006/07 -miejsca w pierwszej dziesiątce)

Klub organizuje Dni Europejskie np. "Dzień Europejski Ekonomiku" - wielopłaszczyznowe przedsięwzięcie w roku 2002, czy też Dzień Brytyjski w Ekonomiku, a także spotkania z ciekawymi ludźmi np. Senatorem Olgą Krzyżanowską , Longinem Pastusiakiem, prof. dr hab. Wiesławem Czyżowiczem, prof. dr hab. Anną Zielińską-Głębocką, Europosłem Tadeuszem Cymańskim itp. Tradycją stały się również Andrzejki Szkolne organizowane przez klub czy debaty oxfordzkie np. "Czym byłaby UE bez Polski?" - 2010, czy "Udział w wyborach do Europarlamentu szansą dla Polaków" - 2009.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +1

  maala_gość

  22.09.2010, 01:44

  brawo brawo brawo! Też chodziłam do Ekonomika i byłam w Klubie Europejskim :) GRATULACJE!! :D

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx6 
 • +3

  Latoszka_gość

  22.09.2010, 08:35

  Nasz Przystojniak Latocha tez jest na tym zdjeciu :)

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx3.xx8 
 • +2

  gość_gość

  22.09.2010, 22:32

  ZSE najlepszą szkołą w TCZEWIE jest!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx7 
 • martynka_gość

  23.09.2010, 19:06

  .

  tez na tym bylam :) ale na zdjeciu mnie nie ma bo szybko na pociag musialam leciec ;/ ... a co do tematu to ogólnie było nudno ,, ale 30 punktów za obecnosc sie dostalo : ) kto chodzi do ekonoma ten wie o co chodzi :D

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx1 
 • dzika

  24.09.2010, 18:56

  Nie no chyba zlot ogólnie to musiał być ciekawy. Może otwarcie nie było za ciekawe. Zresztą ja się za bardzo nie mam co wypowiadać bo nie byłam. ; )

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA