MIŁO! w mieście - najmłodsi uczą się, że niekoniecznie wszędzie trzeba jechać autem

Miło w mieście (fot. mat. prasowe)
MIŁO! w mieście - najmłodsi uczą się, że niekoniecznie wszędzie trzeba jechać autem
Ruszyła II edycja kampanii edukacyjnej w tczewskich przedszkolach i szkołach podstawowych zachęcająca rodziców i dzieci do wyboru aktywnych form docierania do placówek edukacyjnych. Kampania edukacyjna ma na celu zmniejszenie odsetka dzieci dowożonych samochodem do przedszkoli i szkół. Kampania będzie prowadzona w okresie marzec-czerwiec (4 miesiące).

Program edukacyjny polega na prowadzeniu zajęć w każdym przedszkolu i szkole na podstawie opracowanych scenariuszy oraz nagradzaniu naklejkami dzieci w okresie marzec-czerwiec za docieranie do i z przedszkoli oraz szkół (klasy 0-3) rowerem, hulajnogą, pieszo oraz autobusem. Jest to pierwsza kampania, która będzie zachęcała do poruszania się pieszo i autobusem.

Przedszkolaki oraz uczniowie i uczennice klas 0-3 uczestniczą w zajęciach budujących pozytywne skojarzenia z ruchem pieszym, rowerowym, a także z komunikacją publiczną. Dzieci uczą się jak bezpiecznie poruszać się po mieście oraz ćwiczą uważność podczas spacerów i dojazdów na hulajnodze i rowerze.

Dzieci otrzymały dedykowane kampanii zeszyty ćwiczeń. Są one podzielone na działy odpowiadające poszczególnym miesiącom kampanii. Zeszyt ćwiczeń ze scenariuszami jest prowadzony w ramach realizowanej podstawy programowej, a nie w formie zajęć dodatkowych. Program edukacyjny ma wspomóc nauczyciela w realizacji podstawy programowej, kładąc dodatkowy nacisk na mobilność aktywną, która występuje obecnie w małym zakresie.


Co to jest mobilność aktywna?

Jest to taki sposób poruszania się w miastach, który wykorzystuje ekologiczne, zdrowe i aktywne formy tj. spacery, poruszanie się na rowerze, na rolkach, hulajnogach, a także zbiorowy transport publiczny. W miastach 60 procent podróży odbywa się na dystansie do 7 km. W związku z tym od 20 do 40 procent takich tras może być pokonywana pieszo, do 40 procent - rowerem, a 5 procent rowerem ze wspomaganiem napędem elektrycznym. Na dystansach do 50 km, a więc w podróżach skali regionalnej, preferowane są autobusy i kolej. Dopiero na dalszych trasach można zakładać, że zachodzi potrzeba korzystania z samochodu.

Struktura codziennych dojazdów uczniów i uczennic do szkół podstawowych w Tczewie (wg. badania z 2019 roku):

44,0% - pieszo
23,6% - samochodem
11,6% - autobusem
3,4% - hulajnogą
3,0% - rowerem

Jakie korzyści odnoszą dzieci docierające do szkół i przedszkoli w sposób zrównoważony?

Spacery dają możliwość spędzenia czasu z opiekunem, a także dostrzeżenia szczegółów niewidocznych zza szyby samochodu (zjawisk przyrodniczych, elementów architektury itp.)

Dzieci potrzebują codziennej dawki czasu aktywnie spędzonego na dworze - codzienne spacery/dojazdy rowerem czy hulajnogą mogą im to zapewnić i pozytywnie wpłynąć na zdrowie i sprawność fizyczną

Podczas spacerów i dojazdów na rowerach i hulajnogach dzieci poznają swoje miasta uczą się orientacji w przestrzeni, co pomaga w nabieraniu samodzielności w codziennych czynnościach


Rezygnując z dojazdów samochodem do szkoły i przedszkola, sprawiamy, że okolice placówek oświatowych są bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla dzieci, bo nie są zastawione parkującymi czy wykonującymi różne manewry autami. Wpłynie to też na lepszą jakość powietrza wokół szkół i przedszkoli.

- Kampania to niesamowita okazja, by wzbogacić treści edukacyjne dotyczące mobilności o naszą tczewską specyfikę, a także o praktyczne aspekty poruszania się w mieście. To także sposobność, by poruszać z dziećmi tematy związane z ekologią, stylem życia i konsekwencjami naszych codziennych nawyków transportowych - przekonuje Grzegorz Pawlikowski, specjalista ds. polityki rowerowej Urzędu Miejskiego w Tczewe.

W kampanii biorą udział:

Szkoła Podstawowa nr 1
Szkoła Podstawowa nr 4
Szkoła Podstawowa nr 7
Szkoła Podstawowa nr 10
Szkoła Podstawowa nr 11
Szkoła Podstawowa nr 12
Fontanna Marzeń Prywatna Szkoła Podstawowa
Przedszkole Niepubliczne "Akademia Krasnoludków"
Przedszkole Niepubliczne i Żłobek "Bajkowe"
Przedszkole Niepubliczne "Chatka Puchatka"
Przedszkole Niepubliczne "Pan Słonik 1"
Przedszkole Niepubliczne "Pan Słonik 2"
Przedszkole Niepubliczne "Niebieskie Migdały"
Przedszkole Niepubliczne "Słoneczko"
Przedszkole Niepubliczne "Fantazja"
Przedszkole Niepubliczne "Twoja Niania"
Przedszkole Niepubliczne "Czwóreczka"
Przedszkole Niepubliczne "Małe Jagódki"
Kampania jest realizowana przez Urząd Miejski w Tczewie we współpracy z Spółdzielnią Socjalną "Heca" - Tczewscy Kurierzy Rowerowi.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Poldke_gość

    17.03.2022, 09:54

    Ja tam rozumiem...

    Dowozić czasem dziecko do przedszkola, czy do I klasy podstawówki, w drodze do pracy. Ale z badania wynika ze dojazd samochodem do podstawówki to 23% wszystkich dzieci, czyli z 8 roczników. Uczmy dzieci samodzielności.

    Odpowiedz
    IP: 46.204.xx0.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.