Boże Narodzenie na Kociewiu - tak kultywują tradycję

Chętnych do degustacji nie brakowało (fot. tcz.pl)
Tczew - Boże Narodzenie na Kociewiu - tak kultywują tradycję
Ósmego grudnia odbył się już IX Powiatowy, a zarazem VI Gminny Konkurs "Boże Narodzenie na Kociewiu". W kultywowaniu świątecznych tradycji, najlepsi w tym roku okazali się uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie.

Boże narodzenie to czas radości, refleksji i odpoczynku od szarej rzeczywistości. Wtedy też chętnie odwołujemy się do staropolskich obyczajów i tradycji. Konkurs "Boże Narodzenie na Kociewiu" stanowi zatem wspaniałą okazję do pogłębiania znajomości tematu i utrwalania ponadczasowych tradycji kulturowych i rodzinnych. Głównym celem imprezy jest m.in. pobudzanie uczestników do inwencji twórczej, promowanie naszego regionu, a przede wszystkim kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia na Kociewiu.

W tym roku w konkursie udział wzięło dziewięć szkół z terenu powiatu tczewskiego. Wszyscy uczestnicy wykazać się musieli w trzech kategoriach: stroik bożonarodzeniowy i nakrycie stołu, potrawa i ciasto świąteczne oraz kolęda w gwarze kociewskiej.

Jak na tradycje święta jednak przystało, najważniejszą z kategorii były potrawy świąteczne, które oceniało aż trzech kucharzy. Wraz z jury do degustacji dań przystąpili również Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska oraz członek Zarządu Powiatu Tczewskiego Stanisław Ackerman, którzy otworzyli tegoroczną imprezę. Tak też na pierwszym miejscu uplasował się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pelplinie, druga pozycja przypadła Gimnazjum im. gen. Józefa Hallera w Gniewie zaś na trzeciej pozycji znalazł się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie.

Organizatorami wydarzenia byli Referat Społeczny Urzędu Miasta i Gminy w Gniewie oraz ZSP Gniew. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Proboszcz Parafii św. Mikołaja w Gniewie, Starosta Powiatu Tczewskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Prezes Zamku Gniew. Patronat medialny objęli Radio Głos i Nowiny Gniewskie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +1

  pikuś_gość

  15.12.2011, 09:11

  ustawka

  konkurs fajny, ale ustawiony z góry, w kulisach mówi się, że w czasie obrad jury przestawiało punkty = dlatego w gniewie wygrywa gniew! Szkoda, ze nie ma sprawiedliwości:(

  Odpowiedz
  IP: 195.74.xx1.xx7 
 • zło_gość

  15.12.2011, 18:11

  szkoda

  Byłem tam. Szkoda, że ustawka. Niezła przykrywka. Konkurs organizowany w Gniewie - wygrywa Gniew - kasa za wygraną zostaje w Gniewie. Potrawy niby przygotowywane przez uczniów - taaa.. akurat. Przecież wiadomo że gimnazjaliści nie przygotują takich potraw... Tym bardziej wychowankowie ze specjalnego ośrodka... Konkurs powinien być dla uczniów szkół średnich.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx3 
 • qwerty_gość

  17.12.2014, 20:30

  Konkurs

  Konkurs jak konkurs, potrawy nie są przygotowywane przez uczniów , tylko przez nauczycieli. Często zdarza się , że są zamawiane w zaprzyjaźnionych restauracjach. A miał to być popis kulinarny uczniów. Jedynym warunkiem jest przygotowywanie potraw w czasie konkursu byłoby to bardziej sprawiedliwe.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx9.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.