Tczew pod czujnym okiem kamer - "to rozwiązanie super się sprawdza"

Miejski monitoring się sprawdza - przekonują strażnicy (fot. tcz.pl)
Tczew - Tczew pod czujnym okiem kamer - "to rozwiązanie super się sprawdza"
Z funkcjonowania niedawno oddanego do użytku Centrum Monitoringu są bardzo zadowoleni tczewscy strażnicy miejscy. Okazuje się, że od kiedy kamery doglądają tego, co dzieje się na ulicach grodu Sambora, w mieście zrobiło się znacznie bezpieczniej. Od końca lipca służby mundurowe dzięki systemowi kamer podjęły już 285 interwencji.

Centrum monitoringu funkcjonuje od końca lipca w jeszcze do niedawna kompletnie zdegradowanej kamienicy przy ulicy Wąskiej 33. Nadzór nad obiektem przejęła straż miejska. Kamer doglądają specjalnie przeszkoleni pracownicy - trzy osoby jednocześnie czuwają nad tym, co dzieje się w mieście. Gdy operator zaobserwuje, że dzieje się coś niepokojącego, natychmiast da znać dyżurującemu na miejscu strażnikowi miejskiemu, które zdecyduje o dalszym postępowaniu, np. o wysłaniu na miejsce patrolu interwencyjnego. Zdaniem strażników miejskich, takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w praktyce:

- W ostatni poniedziałek patrol mieszany złożony z policjanta i strażnika miejskiego uczestniczył w zatrzymaniu sprawców napadu - napastnik usiłował zabrać napadniętemu telefon i pieniądze. - wyjaśnia Andrzej Jachimowski, komendant tczewskiej Straży Miejskiej. - Takie patrole pełnią wspomagającą służbę dla policji także nocą. Dzięki miejskiej sieci kamer w ostatnim czasie zatrzymaliśmy również dwóch nietrzeźwych kierowców. Ilość interwencji wzrosła w granicach od 70 do 100 procent, a nawet 200 procent. Przez 5 miesięcy mieliśmy 290 interwencji, a teraz mamy już 285 wskazanych przez monitoring. Takie rozwiązanie super się sprawdza, dlatego czekamy na sygnały od mieszkańców Tczewa, w którym miejscu ustawiać kolejne kamery.

Na razie na terenie grodu Sambora ustawionych jest 18 kamer - do końca przyszłego roku w ramach rewitalizacji Starego Miasta pojawi się kolejne 16. Docelowo ma być ich od 88 do 108. Dodajmy, że kamienica, w której mieści się centrum monitoringu, została wyremontowana ze środków własnych miasta. Dotąd obraz z kamer był przesyłany do magistratu, gdzie doglądał go strażnik miejski, który odpowiedzialny był również m. in. za przyjmowanie telefonów interwencyjnych. Budowa całego systemu monitoringu wizyjnego zajmie nawet 6 lat.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (34)
dodaj komentarz

 • -3

  123

  16.09.2010, 00:06

  "Od końca lipca służby mundurowe dzięki systemowi kamer podjęły już 285 interwencji." Szczescie w nieszczesciu ?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -4

  _gość

  16.09.2010, 11:45

  mieczyslaw

  Jak chcesz możesz wystąpić o sprawdzenie osoby,która siedzi przed monitoringiem uzasadniając,ze się boisz

  Cytuj
  IP: 83.25.xx1.xx0 
 • -1

  TCZEWIAK5

  16.09.2010, 00:09

  Czy bezpieczniej to nie wiem

  ale wiem,że napewno monitoring polepsza skuteczność działania służb. Można oczywiście zastanawiać się nad szerszymi aspektami jego działania jak np inwigilacja społeczeństwa-w skrajnym przypadku ale ja osobiście wolę bym pojawiał się na ekranie w centrum monitoringu i wiedział,że ktoś to ogląda(osoba zaufania publicznego) i w przypadku jakiegoś zdarzenia zareaguje niż np podczas napadu rozbójniczego z nożem mieli by mnie w krzakach po 3 godzinach znaleźć bo takowego monitoringu nie było.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • mieczyslaw

  16.09.2010, 09:09

  Tczewiaku nr 5.

  A jeśli ten delikwent przed monitorem, który Cię ogląda na ekranie, tak naprawdę jest dobrze zamaskowanym przestępcą? Osobiście jestem przeciwny coraz szerszemu montażowi wszechobecnych kamer. Od dawna wiadomo, że najlepszym środkiem zapobiegawczym w każdy przypadku jest prewencja, a tej trochę brakuje w działaniach naszych służb porządkowych. Myślę, że każdy z nas zamiast nowych kamer, wolałby widzieć więcej patroli pieszych na ulicach i oznakowanych radiowozów oraz by policja i SM były przyjaźnie nastawione, oraz pomocne, nie tylko do wlepiania mandatów.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -4

  maleńka_gość

  16.09.2010, 10:16

  do Mieczyslawa: dokładnie takiego samego zamaskowanego przestępcę taka kamera może powstrzymać od napaści na kogoś. Jednak przestępcy częściej chodzą po ulicach, niż siedzą przed monitorem i obserwują ludzi. Kamery to właśnie prewencja. Nagrania z monitoringu wielokrotnie były przydatne w ustaleniu przebiegu bójki, rozpoznaniu osób biorących w niej udział, kradzieżach, napaściach, czasami uprowadzeniach. Pozdrawiam

  Cytuj
  IP: 193.227.xx3.xx1 
  -1

  mieczyslaw

  16.09.2010, 10:40

  maleńka_gość

  Porzuć złudną wiarę w bezpieczeństwo, które ma Ci zapewnić kamera. Jak możesz przeczytać w jednym z poniższych postów - w UK mają mnóstwo kamer, ale nie rozwiązało to problemu przestępczości, za to doskonale się nadaje do kontrolowania tych porządnych obywateli. Zastanów się nad tym. Ja osobiście cenię swoją wolność i prywatność na tyle mocno, by nie pozwolić na stawianie kamer na każdym rogu ulicy.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -7

  maleńka_gość

  16.09.2010, 12:42

  mieczyslaw

  Oczywiście, należy obserwować jak dany system sprawdził się w innych krajach, jednak tak samo może on u nas zadziałać jak i nie. Nie rozumiem wszędobylskiego pesymizmu i narzekania na wszelkie działania i próby. Nie napisałam, ze to kamera ma mi dać bezpieczeństwo. Jest za nie odpowiedzialna policja, inne służby i przede wszyskim ja sama. Kamera jest dodatkowym środkiem prewencyjnym, odstraszającym a i służącym w wielu przypadkach późniejszą pomocą. Państwo nie jest w stanie oddelegować jednego policjanta do jednego obywatela celem ochrony. Tam, gdzie policji czy straży miejskiej nie ma mogą właśnie pomoć kamery. W tym momencie to ja proszę o przemyślenie sprawy raz jeszcze, gdyż łatwo jest krytykować, trudniej znalezc pozytywne strony sprawy!

  Cytuj
  IP: 193.227.xx3.xx1 
  -6

  _gość

  16.09.2010, 14:04

  maleńka

  masz absolutną racje

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • -2

  heee_gość

  16.09.2010, 00:18

  kamera

  heeeee smieszne !!!! " dlatego czekamy na sygnały od mieszkańców Tczewa, w którym miejscu ustawiać kolejne kamery" Gdzie kamery ??? A ulica Kosciuszki ?????? na ktorej jest tyle wlaman ? do tego sklepu spozywczego w ciagu ostatnich 2-3lat wlamali sie z 15razy!!!! Kamera tez powinna byc na kopernika Chopina-Wodna i kamera powinna rejestrowac wąska i ogrodową !!! Ostatnio na programie tczewiskim (na kablowce sa 2 kanaly) pokazuja kamery , kto zamontowal kamere pokazujaca dosłownie dachy ? na suchostrzygach ktore ukazuja bloki (nie ulice) i dach szkoly ?????????? bez sensu !!!!! lepiej zamontowac ja na takich ulicach na ktorych czesto jest strach iść !!!

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx9.xx9 
 • -6

  ProxX

  16.09.2010, 10:34

  kamery o których piszesz są zamontowane przez Telkab i są ich własnością, a nie miasta.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  Cyrk

  16.09.2010, 00:25

  Mhm

  Jakby monitoring był tak skuteczny jak się ludziom wmawia, to Londyn byłby najbezpieczniejszym miastem w Europie. Jest dokładnie na odwrót. Jedyne skuteczne i sprawdzone rozwiązanie to odciążenie Policji z bzdurnych zadań (np. poprzez legalizację narkotyków - nie trzeba by było ścigać handlarzy, a jak ktoś chce to i tak kupi czy jest zakaz czy nie). o oddelegowanie tak uzyskanej siły ludzkiej do zwalczania przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu. Jak pokazuje historia (wygooglajcie sobie) żaden inny sposób NIGDY nie działał, a jak jest z bzdurnymi zakazami wszyscy wiedzą (a ci co są ślepi mogą sobie poczytać o prohibicji w USA). A monitoring jest o kant d**y rozbić - nie pomaga prawie wcale, ze względu na znaczne trudności z identyfikacją przygotowanego do popełnienia czynu zabronionego człowieka. Jak ktoś uważa, że zmyślam to niech poczyta o co o tym myślą policjanci z Londynu. Tam to działało przez pierwsze 2-3 lata, a potem wszyscy "zainteresowani" się nauczyli nosić przy sobie chusty, szaliki, czapki i kaptury. I koniec imprezy. Na koniec cytat: "Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich." - T. Jefferson

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  x_gość

  16.09.2010, 01:40

  x

  Gdzie mozna zglaszac propozycje o nowych miejscach do ustawienia kamer? Odrazu napisze o czerownym budynku visa vi kosciola na suchych...

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx3.xx3 
 • Gryzlii :)_gość

  16.09.2010, 06:59

  osiedle zatorze - dawny 'kozen'

  Cieszę sie, że w mieście robi sie coraz bezpieczniej. Monitoring miasta to postawa bezpieczeństwa w dzisiejszych czasach... I tutaj mała prośba do Pana Jachimowskiego oraz władz Tczewa aby pomyśleli nad chociaż 'jedna' kamerą na osiedlu zatorze ponieważ od momentu kiedy dworzec jest połączony z osiedlem poprzez pasaż zdecydowanie chuligaństwo wzrosło. Prosiłbym o rozpatrzenie tego pomysłu ;) pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx9 
 • +1

  2b_gość

  16.09.2010, 07:39

  suche

  A na suchych gdzie jest najgorzej kamerek brak :) A co tam :)

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx8.xx5 
 • +1

  C>K>M

  16.09.2010, 08:38

  Kto poświęca wolność dla bezpieczeństwa, nie zasługuje ani na jedno ani na drugie" Benjamin Franklin. To dla kolegi wyżej i innych fanów "Animal Farm" Orwella.. Monitoring jest potrzebny, ale tylko w miejscach niebezpiecznych nie wszędzie.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  maala_gość

  16.09.2010, 10:30

  bankomat nie jest przecież miejscem niebezpiecznym, wiec po co montować tam kamerki? nie to że w sytuacji kradzieży karty i pobieraniu nia gotowki z bankomatu, wlasnie dzieki kamerkom zainstalowanym w poblizu bankomatu można ustalić kto tego dokonał. ale co tam - przecież najważniejsza jest wolność, a bankomaty przenieść tylko do ciemnych zaułków!

  Cytuj
  IP: 193.227.xx3.xx1 
  +1

  C>K>M

  16.09.2010, 11:31

  Bankomat jest własnością banku i jeżeli właściciel chce, to swój obiekt może nawet z 1000 kamer obserwować. Jeżeli czujesz się zagrożona, to możesz zamontować kamerę w swoim mieszkaniu i dogadać się z tetką żeby live big brothera nadawała. Będziesz miała 99,9999999(9)% pewności, że nikt nigdy Cię nie okradnie, napadnie etc.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • Kamer za mało_gość

  16.09.2010, 09:04

  Kamer jest za mało

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx0.xx4 
 • -9

  czegewara

  16.09.2010, 09:50

  monitoring - inwigilacja pobliskich mieszkań ?

  A widzieliście monitoring który jest ustawiony na dach biblioteki przy gimnazjum chyba 3, czwarte i wyżej piętro wieżowca a nieopodal widać również dachy i okna budynków na Armi Krajowej ? ;D Zastanawiam się dlaczego nie widać ulicy i tego co tam się dzieje ? Najciekawsze jest to ,że na pierwszym planie widać wielką koronę drzewa, być może służy do obserwacji przyrody ? Ale nic mi o tym nie wiadomo.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  adam p._gość

  16.09.2010, 10:37

  czegewara ?

  No. Jedna pani co rano robi jajówkę na boczku a na drzewie siadają dwie papugi..

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xxx 
 • -10

  czegewara

  16.09.2010, 10:51

  sprostowanie

  Żeczywiście to może być kamerka Telkabu skierowana na ich antenę ,ale czemu za darmochę użytkownicy TV mają im anten pilnować. Abonament płacimy a za pilnowaniesprzętu nie ma zniżek . Miejskie kamery to inna sprawa ,tutaj mogę za free od czasu do czasu filować co dzieje się na mieście :)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • sprostowanie_gość

  16.09.2010, 11:19

  Rzetelne dziennikarstwo- czy powróci ?

  Przede wszystkim należy sprostować kilka faktów, które są dosyć istotne jezeli patrzeć na skuteczność monitoringu wogóle a nie na to czy jest skuteczniejszy z punktu widzenia Strazy Miejskiej. 1). Dotychczas monitoring nie znajdował się jedynie we władaniu Straży a także we władaniu Policji, w której podobnie jak w Straży funkcjonariusz przy okazji swoich obowiązków zerkał na niego kątem oka (około 20 interwencji zadysponowanych przez f-sza Policji na 24h z monitoringu) plus te grosze ze Strazy Miejskiej 2). Obecnie Policji zabrano monitroing (będzie aż od wrzesnia) więc ilość interwencji tu przedstawiona (285: 60 dni ,daje 2 interwencje na 12 h służbe patrolu)- patrolu, który jest tylko dla centrum monitoringu, siedzi tam 12 h czekająć na 2 interwencje. Do tej pory, interwencje zm ointoringu były załatwiane przez patrole zwyczajne policji i SM... teraz patrol się marnuje. 3). Jak można do centrum zatrudnić osoby bez żadnego doświadczenia w tej kwestii, które nie odrożniają wykroczenia, miejsca publicznego od innych pojęc, dlaczego te osoby nie zostały przeszkolone 4). Propaganda

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx4 
 • ćśog_gość

  16.09.2010, 11:23

  Czyli coś się zmieniło niby od 5 lat kiedy to łapali tylko za "niszczenie mienia" czyli oddawanie moczu za budynkiem i to tylko wtedy kiedy rzecz działa się do 20 metrów od komisariatu, żeby policjant się nie przemęczał podczas pieszej wędrówki?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx7 
 • +1

  _gość

  16.09.2010, 12:30

  285 dzielone na 1,5 miesiąca to jest 190 interwencji , podzielić na 30 dni to wychodzi 6 interwencji dziennie to dużo? Czym sie tutaj chwalić?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx4 
 • rad_gość

  16.09.2010, 15:57

  Garnuszewskiego

  Na Osiedlu Garnuszewskiego przy pasażu handlowym KONIECZNIE przydałby się jedna taka kamera. W kółko w tym miejscu dochodzi do naruszania ciszy nocnej i zaczepiania przechodniów przez spożywających w tym miejscu alkohol meneli i tzw. młodzież.

  Odpowiedz
  IP: 83.12.xx9.xx1 
 • Mieszkaniec CHPINA_gość

  16.09.2010, 16:28

  "Najciemniej pod latarnią"

  Zwracam się z prośbą do Władz Miasta i Straży Miejskiej o zamontowanie kamery na skrzyżowaniu ulic wąskiej i chopina (w pobliżu Centrum monitoringu) Jest to niebezpieczna ulica po której wieczorami kręci się coraz więcej huliganów, narkomanów i młodzieży pod wpływem alkoholu.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx3 
 • Marian Pazdzioch_gość

  16.09.2010, 16:32

  ....

  ha ha

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xxx 
 • jak zawsze to samo..._gość

  16.09.2010, 17:06

  jak zawsze to samo-same negatywne komentarze...brak słów na te wasze marudzenia.A to że nie przeszkolili ludzi którzy siedzą przed monitorami-to skąd do licha wy macie takie info.????Uważam również że patrol policja plus straż miejska-fajny i pozytywny duet-i naprawdę z tego co widać nic się nie marnuje.A ludzie jak to ludzie -ile społeczeństwa tyle różnych opinii-jeszcze się taki nie urodził co by wam dogodził.MOI DRODZY A JAKIE OSIĄGNIĘCIA WY MACIE W WASZEJ PRACY-PRODUKTYWNOŚĆ,NORMA,I CO TAM JESZCZE...

  Odpowiedz
  IP: 95.41.xx5.xx5 
 • Tczewianin_gość

  16.09.2010, 18:37

  Czy bezpieczniej to nie wiem

  Jesli juz montuja kamery to niech nie zapomnia o Abisyni tzn niech w kolo szkoly nr 7 zamontuja kilka kamer duzo to da tak przy okazji szkolne kamery tez tam sa ale jakos ja Policji lub SM nie widzialem na osiedlu

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx6 
 • Przepiura

  16.09.2010, 18:49

  monitoring mnie przeraża, ktoś zupełnie obcy moze mnie obserwować, gapić się prosto w twarz a ja o tym nie wiem. ciarki mnie przechodza jak spojrzę przypadkiem na kamerę

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  ktoś_gość

  16.09.2010, 20:20

  dsdsd

  Taa.. Dobre sobie.. bezpieczniej, bo kamery są? BZDURA.. Po prostu w Tczewie uspokoił się trochę temat kibicowski.. Sporo os ma wyroki itd.. i wgl powoli mija ta moda ;) Ot co jest powodem spokoju.. Mieczysławie.. Prewencja? Czy Ty wiesz wgl co Ty mowisz? Zresztą szkoda gadać.. kumaci wiedzą.. ;)

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx6 
 • +2

  .._gość

  16.09.2010, 22:06

  Chopina

  Ustawcie monitoring na Chopina i te okolice, tam jest patologia.

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx2.xx5 
 • _gość

  18.09.2010, 13:25

  czyzykowo głównie okolice lidla

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx8.xx9 
 • malik_gość

  09.03.2012, 19:03

  ustawcie kamere na chopina i waska tam mieszkaja hodowcy konopi i zlodzieje dom wejscie od waskiej rog chopina i rybacka

  Odpowiedz
  IP: 89.204.xx3.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.