Pracują nad wymianą międzynarodowych doświadczeń

Partnerzy spotkali się w Domu Przedsiębiorcy (fot. tcz.pl)
Tczew - Pracują nad wymianą międzynarodowych doświadczeń
Siedmiu partnerów - z krajów skandynawskich oraz dwóch polskich miast - Kwidzyna i Tczewa pracuje nad stworzeniem nowych form współpracy i wymianą doświadczeń władz lokalnych i urzędników z różnych państw regionu Morza Bałtyckiego. Wszystko w ramach unijnego projektu "InterLoc". Ostatnio partnerzy spotkali się w naszym mieście.

Projekt rozpoczął się już w ub. roku. W ramach zadania współpracują - Tczew i Kwidzyn, obok szwedzkich miast Sölvesborg, Karlshamn, Olofström oraz miast duńskich Guldborgsund i Slagelse. Partnerami wspierającymi są Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, szwedzki Region Blekinge i duński Region Själland.

- To bardzo ciekawe przedsięwzięcie, bo sprowadza znaczenie współpracy międzynarodowej na poziom gmin. Odkąd weszliśmy w struktury Unii Europejskiej samorząd bardzo dobrze pracuje na poziomie regionalnym, a trochę słabiej na poziomie lokalnym. Ogranicza się to głównie do miast partnerskich, czy okazjonalnych spotkań. Dzięki naszemu projektowi chcemy podnieść jakość pracy międzynarodowej, by urzędnicy mieli lepsze kwalifikacje i chcieli włączać się oraz korzystać z doświadczenia międzynarodowego. - tłumaczy nam Jolanta Śliwińska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta w tczewskim magistracie.

Partnerzy spotykają się dzięki wideokonferencjom, ale w ramach zadania odbywają się także wizyty studyjne - ostatnio członkowie przedsięwzięcia spotkali się w Tczewie. Zadanie ma zaowocować wymianą doświadczeń między urzędnikami, obserwacją dobrych praktyk oraz stworzeniem dokumentów operacyjnych na przyszłość.

- Chcemy stworzyć w tym projekcie takie narzędzia, które mogłyby pomóc rozwijać pracę na poziomie międzynarodowym z korzyścią dla społeczności lokalnej. Będziemy dzielić się naszą wiedzą, byście nie musieli popełniać błędów, którym nam nie udało się uniknąć - mówi Clemens Malmber, który przyjechał do Tczewa z Sölvesborga.

W spotkaniach zespołu oprócz urzędników brał również czynny udział przewodniczący Komisji Polityki Gospodarczej RM - Krzysztof Misiewicz.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • -2

  zośka 3_gość

  28.03.2012, 10:49

  język

  Ciekawe w jakim języku komunikuje się aktywnie radny Misiewicz - gratulacje

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx8 
 • +3

  KM_gość

  28.03.2012, 15:54

  język

  Angielskim i niemieckim.

  Cytuj
  IP: 79.189.xx8.xx2 
 • ania _gość

  28.03.2012, 11:10

  szkoda z tej współpracy korzystają tylko urzędnicy.! przeciętny mieszkaniec nie ma nic do powiedzenia. chciałam uzyskać kiedyś informacje z naszego UM o takiej współpracy i niestety zbyto mnie po kilku minutach. To znaczy że mieszkańcy nie mają z niej prawa korzystać ?

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx7.xx1 
 • -4

  plusujemny_gość

  28.03.2012, 12:53

  No to se znowu pojeżdżą!

  Wszystkie miasta partnerskie zwiedzone. No to teraz w ramach współpracy BYLE JAKIEJ.Będzie tak jak z Londynem i śmieciami,Danią i rowerami itp.Pożytku żadnego,ale jest okazja sobie pozwiedzać,pogościć .napić i najeśc "na krzywy ryj".

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx3.xx9 
 • ania_gość

  05.05.2012, 22:22

  sami swoi ;=)

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx9.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.