Dwie królewskie armie spotkają się pod Gniewem. Bez Wołoszańskiego

Vivat Vasa od kilku lat stanowi wizytówkę Gniewa (fot. UMiG Gniew)
Tczew - Dwie królewskie armie spotkają się pod Gniewem. Bez Wołoszańskiego
Przed nami największa inscenizacja batalistyczna z udziałem husarii. "VIVAT VASA!" to impreza historyczna odtwarzająca wojskowość XVII-wieczną. Rozgrywa się w realiach wojny pruskiej z 1626 roku, podczas której pod Gniewem spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów - Zygmunta III Wazy króla polskiego oraz Gustawa II Adolfa króla szwedzkiego. Wielkie święto dla miłośników historycznej wojskowości rozpocznie się już 12. sierpnia. Widowiska nie będzie jednak realizował Bogusław Wołoszański.

Tegoroczne "VIVAT VASA!" potrwa aż 4 dni - od 12. do 15. sierpnia. W tym czasie osoby, które odwiedzą gniewską twierdzę, będą świadkami salw armatnich i muszkietowych, egzercerunków chorągwi husarskiej, musztry regimentów autoramentu cudzoziemskiego, pojedynków szlacheckich, wojskowych zabaw obozowych oraz tańcowania i muzykowania. Będzie również można obejrzeć spektakl w technice video mappingu "Wakacje z Duchami", prezentujący historię gniewskiej twierdzy, popływać gondolą po Wiśle, czy obejrzeć pokazy ratownictwa wodnego.

- Udział w imprezie to jedyna w swoim rodzaju okazja, by przenieść się w XVII wiek, zapoznać się z historią piórem, skrzydłem i proporcem husarskim pisaną, poczuć atmosferę tamtych dni oraz dumę z polskiej tradycji tej najpotężniejszej jazdy konnej świata. - przekonują organizatorzy.

Inscenizacji będzie także towarzyszyć nocna parada wojsk z pochodniami ulicami gniewskiego Starego Miasta. W sobotę (13.08) nie zabraknie także koncertów - zagra m. in. Oddział Zamknięty. Dodajmy, że początkowo tegoroczne widowisko na łąkach pod Gniewem miałoby być realizowane przez Bogusława Wołoszańskiego w ramach "Wielkiego Teatru Historii" i rejestrowane przez Telewizję Polską:

- Zwlekaliśmy, oczekując coraz bardziej zaniepokojeni na rozwój sytuacji pogodowej, aż nadszedł czas podjęcia ostatecznej decyzji. Nie można już odkładać zamówienia telewizyjnego wozu transmisyjnego, zawarcia umowy z Telewizją Polską na emisję tego widowiska, umów z realizatorami, ekipą techniczną i aktorami. To bardzo poważne zobowiązania. Tymczasem prognozy stały się bardzo niepokojące. Istniej bowiem poważna obawa, że Wisła wyleje, a teren planowanej inscenizacji zamieni się w bajoro. Nie wjadą tam husarze ani nie wejdą muszkieterowie. Nie uda się zainstalować wozu transmisyjnego, ani doprowadzić zasilania. Musieliśmy podjąć decyzję o wstrzymaniu przygotowań do realizacji przez Fundację "Pro Historia" spektaklu "Teatr Historii" dla Telewizji Polskiej. Nie będzie można jej odwrócić, nawet jeżeli się okaże, że obawy się nie sprawdziły i ziemie u podnóża zamku nie zostały zalane.Oby tak było, gdyż wtedy widzowie, którzy przybędą do Gniewa będą mogli obserwować popisy jeźdźców z Gniewa i ich gości z różnych stron Polski i Czech. Husarze uderzą na szwedzkie szyki, aby odtworzyć wielką i tragiczną bitwę tam stoczoną prawie czterysta lat temu. Pozostanie w pamięci widzów, a na rejestrację telewizyjną jeszcze przyjdzie czas. - napisał na swojej stronie internetowej Wołoszański.

Samo widowisko, chociaż bez kamer, ma przebiegać jednak zgodnie z przyjętym wcześniej scenariuszem. Środki, które były przeznaczone na realizację Teatru Historii w Gniewie "Vivat Vasa, Vivat Rzeczpospolita" - ok. 300 tys. zł. - pozostaną do dyspozycji ministerstwa kultury. Widowisko - podobnie jak w ubiegłych latach - sfinansuje Fundacja Europejski Park Historyczny przy wsparciu Zamku Gniew.

Vivat Vasa! - Bitwa pod Gniewem 1626

Piątek, 12. sierpnia

Od godz. 17:00 - łąki nadwiślańskie - musztry i egzercerunki husarii

Sobota, 13. sierpnia

11:30 - Salwa Armatnia na Anioł Pański - dziedziniec Zamkowy
13:00 - 15:00 - Egzercerunki wojsk autoramentu cudzoziemskiego i narodowego
16:00 - Widowisko Bitwa pod Gniewem
19:00 - Koncerty
21:00 - Nocna parada wojsk z pochodniami ulicami Starego Miasta

Niedziela, 14. sierpnia

11:30 - Salwa Armatnia na Anioł Pański - dziedziniec Zamkowy
13:00 - Musztry i egzercerunki wojsk autoramentu cudzoziemskiego i narodowego.
15:00 - Msza Święta w Kaplicy Zamkowej
16:30 - Gniewski Turniej Husarski - gonitwy do pierścienia

Poniedziałek, 15. sierpnia

11:30 - Salwa Armatnia na Anioł Pański - dziedziniec Zamkowy
13:00 - Gniewski Turniej Husarski - gonitwy do pierścienia
15:00 - Msza Święta w Kaplicy Zamkowej

Ponadto przez wszystkie dni W zamku widowiska Wakacje z Duchami, zaś na Wiśle rejsy gondolami (w sobotę pokazy ratownictwa wodnego)

Na imprezę WSTĘP WOLNY.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +3

  Wołowin Szański_gość

  03.08.2011, 15:18

  uff...

  Wołoszański zniszczył tegoroczną imprezę Oblężenia Malborka, dobrze, że chociaż Gniew się ostał. Niestety prawda jest taka, że tegoroczna impreza w Malborku jak jeszcze nigdy w swojej historii nie była tak skomercjalizowana. Bilety drogie jak szatan, trybuny przerzedzone jak po jakiejś epidemii, brak Krystyny Czubówny, zamiast niej Wołoszański... na koniec mizerne fajerwerki. NIe zapominając o tym, że tegoroczne oblężenie bardziej przypominało spektakl teatralny niż inscenizację...Klapa, z roku na rok jest coraz gorzej i nie trudno zauważyć coraz mniejszej ilości turystów zjeżdżających na Oblężenie Malborka. Przykre, lecz prawdziwe... pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.