Dzień Tczewa - historycznie i z nagrodami

(fot. wrotatczewa.pl)
Dzień Tczewa - historycznie i z nagrodami
Klaus Kosowski i Marek Moszyński - Tczewianami Roku 2015, Kazimierz Zimny - Honorowym Obywatelem Miasta Tczewa. Inscenizacja historyczna, przemarsz i otwarcie wystawy o XX-leciu międzywojennym uświetniły obchody święta Tczewa.

Klaus Kosowski, prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz Marek Moszyński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej otrzymali nagrody prezydenta Tczewa - „Tczewianin Roku 2015”. Klaus Kosowski został nagrodzony za to, że Tczew zasłynął jako miasto rodzinnych ogrodów działkowych podczas organizacji Krajowych Dni Działkowca, za promocję Tczewa wśród działkowców z całego kraju, za dbałość o zielone płuca miasta, a Marek Moszyński - za promocję Tczewa w kosmicznym wymiarze, za wkład w rozwój polskiej nauki w dziedzinie użytkowania przestrzeni międzygwiezdnej oraz za to, że z Tczewa wszędzie blisko, nawet do gwiazd.

- Jestem zaskoczony tym wyróżnieniem. Nieczęsto zdarza się, że władze miasta dostrzegają tych, którzy pracują blisko ziemi i tych, którzy zajmują się pracą naukową - powiedział Marek Moszyński. - Dziękuję panu prezydentowi za to wyróżnienie i dziękuję tym, którzy mnie ukształtowali - moim nauczycielom.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa otrzymał Kazimierz Zimny - za etycznie wzorową postawę sportowca, trenera i działacza sportowego, którego osiągnięcia sportowe i umiejętności zawodowe wpływały na promocję miasta Tczewa w kraju i za granicą.


Kazimierz Zimny jest biegaczem długodystansowym urodzonym w Tczewie. Pod okiem znanego trenera Józefa Żylewicza osiągnął swój największy sukces, zdobywając na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku w biegu na 5000 metrów, brązowy medal. Jest także złotym medalistą Mistrzostw Polski i Europy.

Alicja Słyszewska została uhonorowana Pierścieniem Mechtyldy - wyróżnieniem Kociewskiego Kantoru Edytorskiego.

Nagrody i wyróżnienia wręczone zostały podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej - w Dniu Tczewa, 30 stycznia.

Podczas sesji , wiceprezydent Adam Urban, przypomniał wydarzenia, których świadkami byliśmy w ubiegłym roku w Tczewie - 2015 r. był dla Tczewa kolejnym rokiem rozwoju. Zrealizowaliśmy kilka ważnych inwestycji - budowę ostatniego etapu al. Kociewskiej, remont ul. Wigury, gruntowną modernizację sali gimnastycznej przy SP 5. Znacząco poprawiła się infrastruktura rowerowa, za co m.in. otrzymaliśmy nagrodę „Gmina przyjazna rowerzystom” - powiedział wiceprezydent A. Urban.

Kazimierz Ickiewicz
, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej mówił o tym, czym jest patriotyzm.

Inscenizacja historyczna, przemarsz i otwarcie wystawy o XX-leciu międzywojennym uświetniły obchody święta Tczewa.

Organizacją wszystkich tych atrakcji zajęła się tczewska Fabryka Sztuk.

Inscenizacja na pl. Hallera, przypominającą wkroczenie do Tczewa Błękitnej Armii gen. J. Hallera w 1920 r., przygotowana została przez Szkolną Grupę Rekonstrukcji Historycznej w barwach 145. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych - Błękitną Armię gen. Józefa Hallera przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Fabrykę Sztuk. Rekonstruktorzy wspólnie odtworzyli powitanie wojska na staromiejskim Rynku przez tymczasowego burmistrza Władysława Orcholskiego (w tej roli wiceprezydent Tczewa Adam Urban) i działacza społeczno-narodowego Tomasza Pokorniewskiego (w tej roli Zdzisław Bergiel z Fabryki Sztuk) oraz pobyt gen. Józefa Hallera (w tej roli Adam Wasilewski - emerytowany nauczyciel z ZSO nr 6 w Radomiu), któremu wiązankę kwiatów wręczyła panna Krzemieniecka (odegrana przez Karolinę Ziółkowską). Narratorem był dr Adam Duszyk z ZSO nr 6 w Radomiu. O oprawę muzyczną zadbał szczycący się długoletnią tradycją Chór Męski „Echo”. W rolę tczewian witających polskich żołnierzy wcieliła się młodzież z Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie.

Organizatorów inscenizacji wsparli również: Urząd Miejski w Tczewie, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska i Komenda Powiatowa Policji w Tczewie.

Z placu Hallera , uczestnicy i widzowie inscenizacji przeszli do Fabryki Sztuk.


Z okien biblioteki, Urzędu Miejskiego i Fabryki Sztuk słychać było pieśni marszowe. Zostały zawieszone transparenty z napisami: „Niech żyje Polska”. Z kolei na słupie ogłoszeniowym na placu Hallera pojawiły się odezwy gen. Hallera do mieszkańców Pomorza z 1920 roku, rozdawane były okolicznościowe śpiewniki. Błękitna Armia wkraczała przez bramę powitalną, stylizowaną na wzór bram, które ustawione były w mieście 30 stycznia 1920 roku.

Miejsce inscenizacji i trasę przemarszu zdobiły biało-czerwone flagi, wszystko po to, by oddać klimat wydarzeń z powrotu Tczewa do Macierzy w 1920 roku.

W Fabryce Sztuk otwarta została niezwykła wystawa: „20 lat wolności. Tczew 1920-1939” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Otwarcia dokonał wiceprezydent Adam Urban i komisarz wystawy Józef Ziółkowski poprzez naklejenie afisza na słupie ogłoszeniowym.

To kolejna ekspozycja historyczna przedstawiająca dzieje Tczewa. Tym razem zostały poruszone najważniejsze aspekty z okresu międzywojennego: powrót Tczewa do Polski w 1920 roku, życie polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. Klimat epoki został podkreślony licznymi efektami multimedialnymi, które zainteresują współczesnego odbiorcę. Interaktywny quiz, multimedialna podłoga, multimedialne manekiny - to tylko niektóre z nich. Niewątpliwą atrakcją jest fotoplastykon, w którym można obejrzeć najciekawsze miejsca przedwojennego Tczewa. Na uwagę zwraca także wielkoformatowa makieta miasta. Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających liczne gadżety, w tym zeszyt ćwiczeń dla najmłodszych.

Jak powiedziała Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk, jest to już 277-wystawa otwarta w tej placówce, a 48-ma wystawa historyczna.

Wystawa jest czynna do 31 grudnia 2018 roku w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4.

Zwieńczeniem obchodów Dnia Tczewa był koncert Anity Lipnickiej, zorganizowany przez prezydenta miasta.

Autor - Małgorzata Mykowska.

Galeria zdjęć na www.wrotatczewa.pl


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

  • pit_gość

    01.02.2016, 14:25

    lipnicka koncertL

    Mama pytanie do wszystkich czytelników tcz.pl, czy znacie kogoś "z ulicy" kto zdołał odebrać darmową wejściówkę na koncert Anity Lipnickiej ??? Osobiście mam wrażenie, że były one tylko dla znajomków naszej kochanej władzy. Sam znam kilka osób, które odeszły z kwitkiem.

    Odpowiedz
    IP: 188.252.xx4.xx6 
  • Jan Olewacz_gość

    01.02.2016, 15:22

    Dlaczego nie było Pobłockiego? To najważniejsza sesja, a jego nie ma i Urban wręcza nagrody. Nieporozumienie jakieś.

    Cytuj
    IP: 195.191.xx0.xx2 

    _gość

    01.02.2016, 17:19

    to był koncert dla elity

    za nasze pieniądze.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx5.xx9 
  • gość_gość

    01.02.2016, 18:46

    koncert

    Wobec sporej ilości komentarzy dotyczących występu A. Lipnickiej wydaje mi się że dziennikarze powinni zająć się tym tematem. To nie pierwsza taka sytuacja...

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx8.xx0 
  • łowca folks..._gość

    01.02.2016, 18:58

    Angela się cieszy,.

    Ja myślę, że oprócz wymienionych zasług p. Kosowskiego pana prezydenta Pobłockiego przekonało imię Klaus, nie żaden tam Mikołaj, tylko KLAUS!

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx7.xx9 
  • aga_gość

    01.02.2016, 19:31

    wejściówka

    Odebrałam "z ulicy" 2 wejściówki. Mój kolega, który był w TCK dowiedział się od Pań z kasy, że są darmowe wejściówki i również je odebrał. Były dostępne.

    Odpowiedz
    IP: 37.152.xx8.xx1 
  • _gość

    02.02.2016, 07:38

    kolega z urzędu był na zakupach w godzinach pracy?

    Cytuj
    IP: 195.191.xx0.xx2 
  • Tczewianin_gość

    04.02.2016, 09:01

    Dzień Tczewa

    Ja też poszedłem do kasy i normalnie otrzymałem 4 wejściówki, które wykorzystałem w 100%. Ponadto byłem na uroczystej sesji Rady Miejskiej. Była bardzo sprawnie przygotowana.  Uwagę mam co do referatu okolicznościowego. czy w Polsce nie ma innych autorytetów tylko od kilkunastu lat kardynał Wyszyński i Jan Paweł II. Ciągle to samo, tego już nie da się słuchać.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx1.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.