Tczew debiutuje na parkiecie - obligacje na Giełdzie Papierów Wartościowych

Miasto liczy, że tczewianie będą inwestować w gminne obligacje (fot. tcz.pl)
Tczew - Tczew debiutuje na parkiecie - obligacje na Giełdzie Papierów Wartościowych
W czwartek 28 października 2010 r. obligacje wyemitowane przez Miasto Tczew zadebiutują na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wkrótce tczewianie, kupując obligacje, będą mogli uczestniczyć w procesie modernizacji miasta.

W czerwcu tego roku Rada Miejska zadecydowała o emisji obligacji komunalnych na okaziciela. Pozyskane w ten sposób 24 mln zł zostały przeznaczone na pokrycie planowanego deficytu budżetu miasta na 2010 r. spowodowanego głównie realizacją zadań inwestycyjnych dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, budową budynków komunalnych, modernizacją obiektów oświatowych oraz modernizacją i budową dróg i obiektów mostowych.

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Jednostka samorządowa otrzymuje od nabywców obligacji środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty obligatariuszom odsetek i wykupu obligacji po określonym czasie. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, obligacje komunalne spełniają funkcję kredytu, jednak są dla miasta bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy, głównie z uwagi na swoją elastyczność. Zdaniem twórców uchwały przeprowadzone analizy finansowe wykazały, iż emisja na kwotę 24. mln zł. pozwala zachować płynność finansów miasta we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania, a także jest zgodna z przepisami ustawy o finansach publicznych.
- Obligacje wyemitowano w pięciu seriach. Trzy serie po 6 mln zł, jedna seria w wysokości 4 mln zł i jedna seria w wysokości 2 mln zł. Wykup obligacji nastąpi po upływie od 7 do 10 lat od daty emisji. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska z zespołu prasowego tczewskiego magistratu. - Emitentem oraz instytucją obsługującą emisję i zarazem wykup obligacji w wyniku przetargu został Bank PKO BP S.A.

28 października na Giełdę Papierów Wartościowych do alternatywnego systemu obrotu na Catalyst trafi jedna seria obligacji o wartości 2 mln zł. Do obiegu publicznego zostanie wprowadzonych 2000 sztuk obligacji o jednostkowej wartości nominalnej 1000 zł. Odsetki od zainwestowanego kapitału wypłacone będą po upływie każdych 6 miesięcy w wysokości 0,79 proc. ponad stawkę WIBOR 6M. W pierwszym okresie odsetkowym łączna wysokość oprocentowania wynosi 4,78 proc. Wykup obligacji (obligacje siedmioletnie) nastąpi 23 sierpnia 2017 r.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • Mateusz_gość

  19.10.2010, 08:29

  Dług

  Pytanie z czego tu się cieszyć? Miasto zaciąga długi i nikogo to nie bulwersuje.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx8 
 • -1

  C>K>M

  19.10.2010, 19:04

  A kto ma się bulwersować skoro 80% Polaków ma olbrzymie długi i zero oszczędności. Cała nasza cywilizacja jest na kredyt, jak pęknie bańka to będzie gdzieś tak jak za sanacji. Głupich jest więcej niż mądrych, mamy demokrację i tak to będzie powolutku gniło.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • Lokis_gość

  19.10.2010, 09:25

  A co ma miasto zaciągać ?

  Szlam z Wisły ? Albo kredytowane inwestycje, albo taplanie się w błocku po kolana na głównych arteriach...

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx7.xx8 
 • +1

  zdziadapradziada_gość

  19.10.2010, 16:32

  a co z emisja dla mieszkancow?

  zamiast kupowac,kombinowac za 5% chetnie zaplacilbym podatek dla miasta na kilka lat naprzod z 5% upustem na przyklad-ja mam plus,miasto tez-chyba ze .......

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx6 
 • Lokis_gość

  19.10.2010, 18:19

  Obligacje dla tczewian

  " Do obiegu publicznego zostanie wprowadzonych 2000 sztuk obligacji o jednostkowej wartości nominalnej 1000 zł."

  Cytuj
  IP: 89.200.xx9.xx1 
 • -1

  markwa@tlen.pl

  19.10.2010, 19:47

  Brawo, wiedziałam Catalyst juz w zeszłym roku

  Jeszcze raz brawo, wiedziałam, że nasza gmina jest na liście już w zeszłym roku, a może z początkiem tego...Ogólnie dla obligacji przy takich stopach procentowych nie jest dobry czas, ale mają szansę się sprzedać. Teraz rentowności są w szczycie, ale skoro siedmiolatki...Zawsze ten papier pewniejszy niż obligi korporacyjne. Dobrze, że gmina szuka pieniędzy na inwestycje, szkoda tylko, że nie wykorzystuje propozycji inwestorów, którzy chcą mieć na jej terenie swoje siedziby. Mam wrażenie, że sprawę obligacji a inwestycji gruntowych przeprowadzają w gminie dwie różne osoby, a szkoda...Niech wójt weźmie przykład, bo ma pieniądze na tacy, miejsca pracy itp...Czy ktoś wie, kto zajmuje się doradztwem inwestycyjnym dla gminy?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • 10_gość

  20.10.2010, 13:05

  grosz

  zlamanego grosz bym nie dal za takie papiery

  Odpowiedz
  IP: 79.162.xx2.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.