OHP w Tczewie pionierami na skalę całego kraju

Na zdjęciu przemawia komendant główny OHP (fot. tcz.pl)
Tczew - OHP w Tczewie pionierami na skalę całego kraju
W Tczewie wczoraj (12.09) ruszył pierwszy w Polsce Rejonowy Ośrodek Szkolenia Zawodowego Młodzieży oraz uroczyście otwarto drugi w województwie pomorskim Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP. Placówki przygotowały kompleksową ofertę dla młodych ludzi zainteresowanych podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.

Ośrodki Szkolenia i Wychowania to stacjonarne jednostki OHP, które prowadzą działalność wychowawczą, profilaktyczną oraz resocjalizacyjną. Współpracują z instytucjami środowiska lokalnego oraz rodzicami lub opiekunami prawnymi uczestników w procesie wychowania oraz organizowania życia kulturalnego i sportowego. Pobyt w OSiW dla młodzieży z najbiedniejszych rodzin jest nieodpłatny i trwa dwa lub trzy lata, w trakcie których uczestnicy zdobywają wykształcenie i kwalifikacje zawodowe. Zadaniami OSiW jest zapewnienie warunków do i zdobywania kwalifikacji zawodowych oraz nauki w oparciu o własne warsztaty szkoleniowo-produkcyjne, prowadzenie działalności wychowawczej, profilaktycznej oraz resocjalizacyjnej, udzielanie informacji zawodowej i poradnictwa zawodowego, a także współpraca z rodzicami lub opiekunami prawnymi uczestników oraz instytucjami środowiska lokalnego. Odpowiadają też za realizację działalności kulturalno-oświatowej, sportowo rekreacyjnej i turystycznej, zapewniającej młodzieży rozwój własnych zainteresowań i zdolności, zapewnienie całodobowej opieki uczestnikom korzystającym z formy stacjonarnej OSiW - zakwaterowanie, wyżywienie, zapewnienie opieki wychowawczej oraz podstawowej opieki medycznej.

- 3 tysiące kadry, 46 tysięcy dzieci i ponad 916 obiektów - tym dysponujemy na dzisiaj. To wszystko obraca się wokół sfery opiekuńczo-wychowawczej i rynku pracy, z wykorzystaniem projektów. Wprowadzamy dla naszych beneficjentów różne formy doszkalania. Pozwalamy zdobyć uprawniania dające wejście na rynek pracy. - mówił podczas wczorajszej uroczystości komendant główny OHP, Jerzy Mormul.

W sierpniu br. przy Pomorskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Gdańsku został otwarty pierwszy w Polsce Rejonowy Ośrodek Szkolenia Zawodowego Młodzieży z siedzibą w Tczewie.
Placówka umożliwia kształcenie w formach szkolnych i pozaszkolnych, w czasie dogodnym dla słuchacza. Ośrodek dysponuje własnymi salami wykładowymi na terenie całego województwa.

- ROSZM prowadzi szkolenia na podstawie wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku - tłumaczy Jarosław Włodarski, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Tczewie - Ośrodek prowadzi cykliczne badania oczekiwań edukacyjnych i zawodowych słuchaczy i dostosowuje do nich swą ofertę szkolną tak, aby absolwenci stali się konkurencyjni na rynku pracy. ROSZM współpracuje z Centrum Kariery, Centrum Informacji Zawodowej, jak również Punktami Pośrednictwa Pracy, których zadaniem jest odpowiednie przygotowanie słuchaczy OHP do właściwego planowania kariery zawodowej, a w przyszłości wejścia i utrzymania się na rynku pracy.

Działaniem Rejonowego Ośrodek Szkolenia Zawodowego Młodzieży jest świadczenie usług w zakresie szkoleń, doradztwa zawodowego oraz pomoc dla osób bezrobotnych. Cel ten jest realizowany poprzez działalność szkoleniową połączoną z pracą Biura Pośrednictwa Pracy, Centrum Informacji Zawodowej oraz Centrum Kariery, które prowadzą pomoc w wyborze ścieżki kariery zawodowej.
Uroczystego otwarcia obu ośrodków dokonał Komendant Główny OHP Jerzy Mormul. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +3

  Malkontent_gość

  13.09.2011, 09:11

  Gratulacje i uwaga!

  CED też był pierwszy i oto jak kończy. Fajnie, że Tczew bywa pierwszy bo to znaczy, że zdarzają się ludzie mający pomysły, jednak z drugiej strony są władze, które zamykają instytucje.

  Odpowiedz
  IP: 89.78.xx7.xx6 
 • -1

  Zagubiony w akcji_gość

  13.09.2011, 13:43

  Wyrywa z butów

  Skoro lokalne media piszą takie rzeczy, to co dopiero robią z nami media krajowe?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx0 
 • gość _gość

  13.09.2011, 16:10

  brak słów

  Szkoda, że działalność tej instytucji jest tak bardzo zależna od opcji politycznej i układów koleżeńsko-rodzinnych. Smutne, że czasy się zmieniają a w tej instytucji niewiele.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xxx 
 • +1

  tora_gość

  13.09.2011, 19:21

  tora

  A teraz może ktoś napisze prawdę... ?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx8 
 • mario_gość

  08.12.2011, 22:44

  mroczne czasy komunizmu

  to już kiedyś było......

  Odpowiedz
  IP: 94.78.xx7.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.