MC KPRM: Nie zagub dziecka w sieci, czyli - Rodzicu, rozmawiaj (komunikat)

Dziecko, internet, gry, granie
Tczew - MC KPRM: Nie zagub dziecka w sieci, czyli - Rodzicu, rozmawiaj (komunikat)
Co zrobi rodzic, żeby zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo? Odpowiedź jest prosta - wszystko. Tak samo powinno być w internecie. A jak najlepiej ochronić najmłodszych przed zagrożeniami w sieci? Podpowiadamy.

Internet jest dziś naturalnym środowiskiem dorastania. Umożliwia niemal nieograniczony dostęp do informacji, treści edukacyjnych, pozwala być zawsze w kontakcie, ale - posiada też "ciemną" stronę.

Tłumacz i słuchaj

Twoje dziecko świetnie obsługuje urządzenia elektroniczne - smartfony, tablety - dlatego wydaje Ci się, że jest gotowe, aby z nich korzystać? Nic bardziej mylnego. - "Biegłość" techniczna nie zawsze idzie w parze z odpowiednią wiedzą na temat tego, jak dany sprzęt działa - np. że jest podłączony do sieci, co niesie za sobą pewne ryzyka - mówi minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczestwa.


- To, że dzieci spędzają dużo czasu w internecie i sprawnie się w nim poruszają, nie zawsze oznacza, że umieją rozpoznać niebezpieczeństwa i wiedzą, jak zachować się w każdej zagrażającej im sytuacji - dodaje.


Dlatego, rodzice rozmawiajcie z dzieckiem o tym, jak spędza czas w internecie i czego tam doświadcza, uczulajcie na potencjalne zagrożenia i kwestie związane z ochroną prywatności (ale sami też o nich nie zapominajcie - sharenting, czyli publikowanie treści dotyczących dzieci przez rodziców, to również bardzo niebezpieczne zjawisko), czuwajcie nad obecnością dziecka w sieci - powinniście być tam razem (zwłaszcza na początkowym etapie).

- Szczególną rolę w bezpiecznym kształtowaniu kompetencji cyfrowych odgrywa relacja pomiędzy dzieckiem a rodzicami - oparta na zrozumieniu i zaufaniu. Kluczem do niej bardzo często jest po prostu rozmowa - taka, w której rodzic tłumaczy, słucha, ale także - daje dziecku poczucie, że może się do niego zwrócić ze wszystkim, co je spotka - mówi Anna Borkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej NASK.


Chroń, nie zabraniaj

Bardzo ważne jest także ustalenie zasad dotyczących korzystania z internetu przez dziecko. Mogą one dotykać różnych aspektów - w tym dostępu do określonych stron i aplikacji czy czasu spędzonego przed ekranem, albo - poświęconego na konkretne aktywności (np. media społecznościowe).

Jak je wprowadzić bez narażenia się na bunt ze strony dziecka? Najlepiej - robiąc to wspólnie z nim.

- Dziecko powinno wiedzieć, dlaczego nadmierne korzystanie z internetu może być dla niego szkodliwe. Wtedy zrozumie, dlaczego prosisz je o odkładanie telefonu podczas posiłków, spotkań lub przed snem albo o ograniczanie czasu poświęcanego na gry - mówi Anna Borkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej NASK.


Cennym wsparciem dla rodziców w tym zakresie mogą być rozwiązania techniczne, które m.in. uniemożliwiają najmłodszym dostęp do potencjalnie szkodliwych treści.- Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z takiego narzędzia, wytłumaczmy dziecku, dlaczego to robimy, skąd takie, a nie inne ustawienia. Nie pozwólmy mu poczuć, że jest kontrolowane czy ograniczane. Ma być przede wszystkim chronione - dodaje Anna Borkowska.

Reaguj - nie czekaj

A co zrobić, kiedy zauważysz lub dowiesz się o czymś , co Cię zaniepokoi? Modne, internetowe wyzwanie, nowo poznana w sieci osoba, fakt, że Twoje dziecko stało się ofiarą (albo sprawcą - to też możliwe) cyberprzemocy - przykładów może być wiele.


Przede wszystkim - nie panikuj, zachowaj spokój. Porozmawiaj z dzieckiem i postaraj się ustalić jak najwięcej okoliczności danego zdarzenia. Wysłuchaj i wytłumacz mu tę sytuację - nie obwiniaj, ani nie oceniaj. Wspólnie zastanówcie się, co do niej doprowadziło i jak można tego uniknąć w przyszłości.

Więcej wskazówek znajdziecie w naszych poradnikach, m.in.: "Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!" oraz "Cyberprzemoc - włącz blokadę na nękanie", które powstały w ramach kampanii "Nie zagub dziecka w sieci".

Zachęcamy Was też do odwiedzenia strony https://www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci - to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat tego, jak mądrze towarzyszyć dziecku w internecie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  szok_gość_gość

  23.07.2021, 10:44

  moja kolezanka w czasie pobytu w Polsce byla w szoku, wiekszosci to polski rodzic wogole nie interesuja sie co dziecko robi w internecie i ile czasu poswieca na gry i czy sa te gry do odpowiedniego wieku a o komorce, juz nie wspomne to wola pomste do nieba i cofnieciu 500+ bo te 500+ obowiazuje rodzica

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx3.xx0 
 • -1

  dobra rada_gość

  23.07.2021, 10:49

  sport, ksiazka, spacer, kino itp.

  zabrac 500+ i inne datki socjalne to moze jeden z drugim rodzic zainteresuje sie swoimi urwisami, bo to winna jest tylko rodzicow, ktorzy nie poswiecaja czasu dla dziecka !

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx3.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.