Policja przypomina, o czym musimy pamiętać przed pierwszym dzwonkiem

"Zanim rozpoczną naukę, nauczymy ich zasad bezpieczeństwa na drodze" - apeluje policja (fot. tcz.pl)
Tczew - Policja przypomina, o czym musimy pamiętać przed pierwszym dzwonkiem
Wkrótce parę tysięcy kilku- i kilkunastolatków z naszego miasta po dwumiesięcznej przerwie wróci do szkoły. Policjanci apelują - zanim nasze dziecko wyruszy samodzielnie zdobywać wiedzę, nauczymy je ogólnych zasad poruszania się po drogach, a przede wszystkim sami "świećmy" dobrym przykładem.

Rozpoczynający się rok szkolny jest okresem, w którym dzieci stanowią grupę narażoną na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Wzorem lat ubiegłych policja podejmuje w tym okresie wzmożone działania profilaktyczne pod nazwą "Bezpieczna droga do szkoły".

- Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań, przed którym staje nie tylko policja, ale również inne instytucje. Dbanie o bezpieczeństwo dziecka to również zadanie rodziców. To rodzice powinni uświadomić sobie zagrożenia, na jakie narażone jest ich dziecko. - wyjaśnia naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego KPP w Tczewie, podinsp. Krzysztof Bielski.- To od naszej postawy, od tego, czy będziemy umieli nauczyć je radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poczucia odpowiedzialności za siebie, może zależeć bardzo wiele.

Najbardziej należy zadbać o pierwszoklasistów. Aby uchronić dziecko od wypadku, nie wystarczy nauczyć je podstawowych, ogólnych zasad poruszania się po drogach. Należy przede wszystkim dokładnie poznać drogę, którą dziecko chodzi do szkoły. Już od pierwszych zajęć w szkole musimy wyrobić w dzieciach nawyki, które przyczynią się do tego, że ich droga na lekcje będzie bezpieczna.

- Należy zwrócić uwagę na natężenie ruchu osób i pojazdów, miejsca szczególnie niebezpieczne, jak przejścia przez jezdnie, tory kolejowe, kładki, wykopy, oświetlenie ulic. Należy wybrać nie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę prowadzącą z domu do szkoły. - radzi Krzysztof Bielski. - Wybrać należy miejsca uczęszczane, nieustronne, aby w razie potrzeby nasze dziecko mogło zwrócić się o pomoc. Zwracamy natomiast uwagę, aby unikać pokazywania dziecku tzw. skrótów, które z reguły wiodą przez miejsca odludne, niejednokrotnie niebezpieczne.

Dziecku należy przypomnieć, że nie można zbaczać ze wspólnie ustalonej drogi do szkoły. Drogę do szkoły wspólnie z dziećmi rodzice powinni kilkakrotnie przejść, pouczając o prawidłowych zachowaniach i zwracając uwagę na ewentualne zagrożenia. Wspólny niedzielny spacer może dać taką okazję. Pamiętajmy, że dziecko często próbuje nas rodziców naśladować. Za każdym razem, kiedy przebywamy z dzieckiem na ulicy, powinniśmy sami przestrzegać zasad prawidłowego poruszania się.

O czym pamiętać podczas spacerów z dzieckiem?

• nie przebiegajmy przez jezdnię - nawet przy zielonym świetle - ciągnąc za rękę dziecko,
• nie skracajmy drogi na skrzyżowaniu przechodząc po przekątnej,
• nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych,
• nauczmy dziecko rozpoznawania i znaczenia znaków drogowych.
Po stronie rodziców leży największa odpowiedzialność za wychowanie swoich dzieci. Dużą rolę odgrywają także szkoły, lokalne instytucje, policja i stowarzyszenia.

- Zwracamy się z prośbą do rodziców, jako osób najlepiej znających okolice szkół swoich dzieci, aby do Sekcji Ruchu Drogowego zgłaszali uwagi dotyczące braku odpowiednich znaków drogowych, niewłaściwego oznaczenia przejść dla pieszych, czy uszkodzonej sygnalizacji świetlnej. Apelujemy również do kierowców, aby w pobliżu szkół zachowali szczególną ostrożność. - dodaje naczelnik tczewskiej drogówki.

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, policja przypomina tym wszystkim, którzy szkołę już skończyli, o obowiązku jazdy zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza z dozwoloną prędkością, zakazie kierowania pojazdem po użyciu alkoholu, zakazie wyprzedzania w rejonach przejść dla pieszych i w okolicach szkół, a także obowiązku przewożenia dzieci w pasach bezpieczeństwa oraz w sposób nie zagrażający ich bezpieczeństwu.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia