Sąd na Chopina?

Niszczejąca kamienica mogłaby stać się nową siedzibą wydziału (fot. tcz.pl)
Tczew - Sąd na Chopina?
Trwa batalia o tczewski sąd - samorządowcy, zaniepokojeni sygnałami o możliwości likwidacji Wydziału Ksiąg Wieczystych i przeniesieniu jednostki do Malborka, głowią się jak zatrzymać "księgi" w Tczewie. Pojawił się pomysł, by na potrzeby zagrożonego wydziału, przeznaczyć niszczejącą dotąd kamienicę przy ulicy Chopina 12.

O poszukiwaniach nowej siedziby dla zagrożonego likwidacją Wydziału Ksiąg Wieczystych pisaliśmy w naszym serwisie już wielokrotnie. Ostatnio podczas spotkania włodarzy miasta i prezesa Sądu Okręgowego pojawiła się szansa na wyjście z impasu związanego z poszukiwaniem nowego lokum. Miasto zaproponowało przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości zaadaptowanie na swoje potrzeby budynku przy ulicy Chopina 12.

- Propozycja spotkała się z zainteresowaniem strony sądowej, natomiast teraz muszą przeliczyć wszelkie związane z tym koszty - wyjaśnia zastępca prezydenta Tczewa, Mirosław Pobłocki. - Nam zależy tak bardzo na tym, żeby Wydział Ksiąg Wieczystych pozostał w Tczewie, że forma przekazania - czy odpłatna, czy nieodpłatna jest w tym momencie sprawą drugorzędną. Pozostawiamy określenie, co jest bardziej wygodne, stronie sądowej. Chodzi też o określenie, jakich argumentów będą używać przed resortem sprawiedliwości, żeby wydział ksiąg pozostał w Tczewie, z poniesieniem pewnych kosztów na adaptację wydziału.

Podstawą decyzji o przymusowej przeprowadzce tczewskiego wydziału są problemy lokalowe. W przyszłym roku w całym kraju ma być wprowadzony system elektronicznych ksiąg. W Tczewie nie ma na to po prostu miejsca - potrzebny byłby dodatkowy metraż na biuro podawcze oraz czytelnię ze stanowiskami komputerowymi. Nasz sąd jest w grupie ostatnich jednostek z naszego okręgu, gdzie system nie został wprowadzony. Mamy czas do czerwca 2010 roku. W tczewskim wydziale znajduje się około 50 tysięcy ksiąg wieczystych - na co dzień korzystają z nich nie tylko mieszkańcy miasta i okolic, ale także różne grupy zawodowe - geodeci, firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami, czy Urząd Miasta. Rocznie do wydziału wpływa 26 tysięcy wniosków o wydanie wypisu.
Przedstawiciele strony sądowej są wstępnie zainteresowani budynkiem na Starym Mieście - teraz muszą przekalkulować wszystkie "za i przeciw" związane z możliwą przeprowadzką. Pomysł na zaadaptowanie zdewastowanej kamienicy już podoba się miejskim radnym:

- To rozwiązanie byłoby znakomite - nie dobre, tylko znakomite, ponieważ ten budynek tam niszczeje i chluby nam nie przynosi. Jakby sąd to wziął, byłaby to rewelacja - cieszy się radny Zbigniew Urban.

Problem w procesie przekazania mogą stanowić sprawy spadkowe związane z częścią działki. Do czasu nieuregulowania stanu prawnego działki, nie można jej sprzedać. Miasto jest jednak otwarte na przekazanie nieruchomości na podstawie np. użyczenia - sąd mógłby przejąć budynek jak najszybciej, by zdążyć przed czerwcowym terminem konieczności uruchomienia elektronicznego systemu ksiąg.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (13)
dodaj komentarz

 • Saper_gość

  30.11.2009, 07:02

  Ksiegi elektroniczne

  Jezeli ksiegi maja byc elektroniczne to po grzyba nam ten caly ambaras. Niech sobie Malbork skanuje nasze ksiegi i nam udostepnia przez Internet. I tak bysmy placili za administracje i lokal.

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx5.xx8 
 • -1

  Memory

  30.11.2009, 09:52

  To, ze księgi będą elektroniczne nie oznacza iż dostęp będzie przez net to po pierwsze. Po drugie co z osobami, które nie korzystają z elektronicznej drogi? (Która w Polsce dopiero pełza)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  Memory

  30.11.2009, 08:05

  miejsca parkingowe

  a znajdą się miejsca parkingowe? Powinny chyba być 4 prawda?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • ooko_gość

  30.11.2009, 09:07

  parking na szopena 12

  może na podwórku za budynkiem kilka się zmieści

  Odpowiedz
  IP: 83.14.xx3.xx2 
 • +1

  ..._gość

  30.11.2009, 10:45

  jak dla mnie to super pomysl, przynajmniej by uratowalo calkiem ladna kamienice od losu tych na ogrodowej

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx4.xx7 
 • -1

  robak

  30.11.2009, 11:00

  najśmieszniejsze, że od 2 lat mówi się o problemach lokalowych; wiele rozmów podejmowano w tej sprawie i cisza teraz kiedy pewnie zapadły juz decyzje o przeniesieniu urzędnicy szukają rozwiązania nie wiem dlaczego ale coś mi mówi, że za kilk amiesięcy będziemy jeździeli do malborka po głupi odpis za 6 zł wydamy na transport 3 razy tyle i zmarnujemy pół dnia no i później drugi wyjazd po odbiór, bo sąd to nie sklep spożywczy; tutaj niczego na miejscu nie załatwisz a jak do malborka dodą księgo, a zapewne personel się nie zwiększy to pewnie poczekamy na ten odpis 2 tygodnie czy Tczew zawsze musi być na topie?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • misiaczek przekliniaczek_gość

  30.11.2009, 14:05

  drogie tcz.pl

  czy w tym mieście jestylko jeden radny? Czy może tylko ten radny wyraża swoje uczucie wypłakując się na Waszym ramieniu lub radując na waszych stronach? Czy innym radnym wszystko jedno? A może macie tajny plan PR-owski ukierunkowany na radnego Urbana? Pytam innych radnych: Cieszycie się z tego, że ten budynek może zmieni przeznaczenie?

  Odpowiedz
  IP: 83.17.xx1.xx4 
 • a pan urban to ze starostwa_gość

  30.11.2009, 19:27

  a starostwo swojego budynku nie przekaze za darmo , niech pan radny juz sie schowa... i wraca na bezrobocie

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx4 
 • 2xl_gość

  30.11.2009, 19:29

  Niech przeniosą do Malborka to może szybciej zrobią porządek w tych księgach bo w Tczewie mają totalny bałagan

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx9 
 • wald30_gość

  30.11.2009, 21:00

  Przepedzic dziadostwo

  Pieniadze lepiej przeznaczyc na przedszkola,szkoly albo szpital. Jak beda chcieli zostana albo za jakis czas wruca sami do Tczewa.

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx2.xx6 
 • fantasmagoria_gość

  30.11.2009, 21:20

  ...

  Zawsze to jakieś wyjście...

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx7 
 • S Do 2xl_gość

  01.12.2009, 10:18

  To ciekawe co mówisz bo akurat ten wydział jest najlepszy spośród wszystkich wydziałów ksiąg wieczystych w całym województwie pomorskim.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx0.xx9 
 • Piotr_gość

  01.12.2009, 11:44

  księgi powinny zostac w Tczewie

  Spróbujcie w Gdańsku załatwić odpis z księgi. Trochę to trwa. W Malborku będzie pewnie podobnie. Tczew nie powinien być gorszy od innych miast i mieć księgi u siebie. Już wydział Grodzki zabrali, teraz księgi, później coś jeszcze i tak niedługo aby cokolwiek załatwić będziemy robili sobie kanapki, termos i ruszamy do innego miasta bo nasze miejskie i sądowe władze nie potrafią się dogadać w tak ważnej sprawie. Dla wielu starszych ludzi którzy wykupują mieszkania jest to bardzo ważny wydział.

  Odpowiedz
  IP: 213.238.xx3.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.