Magia świąt w średniowiecznych murach zamku w Gniewie

(fot. tcz.pl)
Tczew - Magia świąt w średniowiecznych murach zamku w Gniewie
Osiemnastego grudnia w Sali Husarskiej zamku w Gniewie odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe pt. Wigilia na ulicy. Inicjatorami przedsięwzięcia byli Alicja Samulewska, Hanna Chudyka, Izabela Chyła oraz Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych "Barka".

To nie były zwykłe jasełka, mówiące o narodzinach Jezusa, choć jak to na jasełka przystało, tego elementu pominąć nie można było. Aktorzy, w rolę których wcielili się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Gniewie zgłębili tematykę przedstawienia o scenki z życia codziennego, podejmując temat samej istoty świąt Bożego Narodzenia. Czym są dla każdego z nas, co za sobą niosą, i jak obchodzone są w polskich domach, to pytania na które odpowiadali, skłaniając każdego do refleksji.

Wspaniałą grę aktorską dopełniła muzyka chóru Cantores Minores ze szkoły podstawowej w Gniewie oraz Ogniska Muzycznego pod kierownictwem Izabeli Chyły. Usłyszeć można było staropolskie kolędy, a nawet pieśni łacińskie nawiązujące do tematyki świąt. Wszystko to podane w podniosłej, a zarazem magicznej formie. Na koniec zebrani odśpiewali wspólnie kolędę Bóg się rodzi, co położyło kres wieczorowi. Nie obeszło się jednak bez podziękowań organizatorów i przemówienia burmistrz miasta i gminy Gniew Marii Taraszkiewicz-Gurzyńskiej, która serdecznie dziękowała za prawdziwie duchową ucztę, życząc wszystkim zebranym wesołych świąt.

Za sekcję muzyczną w trakcie przedstawienia odpowiedzialna była Izabela Chyła. Scenariusz opracowały Alicja Samulewska oraz Channa Chudyka. Dekoracje przygotowane zostały przez Romanę Ostrowską-Kumor oraz Agnieszkę Piecuch ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Barka" w Gniewie.

Przedsięwzięcie dofinansowane było ze środków Samorządu Gminy Gniew w ramach Organizacji i Upowszechniania Kultury.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -1

  Cin_gość

  24.12.2011, 09:27

  Hmmm ciasteczko

  Fajna czarnula ta z mikrofonem. Kto to?

  Odpowiedz
  IP: 79.187.xx0.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia